Connect with us

Global

Powell ABD’de Ekonomi Canlandı

Published

on

Powell ABD’de ekonomi görünüm açıkça canlandı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik görünümün açıkça hareketlendiğini, fakat toparlanmanın düşük ücretli işlerde hizmet verenler için daha yavaş güç kazandığını dile getirdi.

Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu (NCRC) aracılığı ile video konferans gerçekleşen ekonomi konferansında açıklamalarda bulundu.

Zorlu bir dönemden geçildiğini tekrarlayan Powell, “Henüz düzlüğe çıkmadık fakat şimdi gerçek bir ilerleyiş kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler hala Covid-19’un pençesinde korkunç bir halde acı çekerken, ABD’deki ekonomik görünüm açıkça hareketlendi.” dedi.

Powell, aşılama oranının artığına işaret ederek, maliye ve para politikasının güçlü destek aldığını, ekonominin tekrardan normalleştiğini ve güçlü ekonomik faaliyet ile istihdamı beraberinde getirdiğini ifade etti.

Düşük Ücretliler İçin Durum Daha Zor

Yaşamların ve geçim kaynaklarının bireyden bireye, aileden aileye ve toplumdan topluma değişen şekillerde tetiklendiğine vurgu yapan Powell, “Toparlanma güç kazanırken, düşük ücretli işlerde çalışanlar için bu daha yavaş bir ilerleyiş oldu. Geçen yılın şubat ayı içinde en düşük gelir diliminde yer alan işçilerin neredeyse %20’si bir sene sonra istihdam edilmedi, bu oran en yüksek dilimde yer alan işçiler için %6 oldu.” diye konuştu.

Powell, Fed’in bu ayın sonlarında gerçekleşecek olan Hanehalkı Ekonomisi ve Karar Verme Anketi’nin lisans derecesi olmayan yetişkinlerin %20’sinin 2020’de işten çıkarmalara tanıklık ettiğini, bu oranın üniversite mezunu işçilerde %12 olduğunu ortaya koyacağını dile getirdi.

Küçük işletmelerin yüzde 80’i gelir kaybı yaşadı.

Powell, küçük işletmelerin de büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, Fed’in anketine katılanların %80’inin gelirinde düşüş yaşandığını ve bu işletmelerin 3’te 2’sinin en az %25 kaybının olduğunu ifade etti.

Beyazlara ait olmayan işletmelerin daha fazla zorluklarla başa çıktığına işaret eden Powell, hem Asyalı hem de siyahilerin sahip olduğu firmaların %67’sinin ve Latin Amerika kökenlilerin sahip olduğu firmaların %63’ünün operasyonlarını düşürmek zorunda kaldığını, bu oranın beyazlarda %54 olduğunu dile getirdi.

Powell, ebeveynlerin %22’sinin ise çocuk bakımı veya yüz yüze eğitimdeki problemler nedeniyle ya çalışmadığını ya da daha az çalıştığını dile getirerek, siyahi ve Latin Amerika kökenlilerin daha çok etkilendiğini vurguladı.

Benzer şekilde işgücüne katılımın da gerçekleşmesi durumunda siyahi ve Latin Amerika kökenli kadınlar için ortalama 4 puan düştüğünü belirten Powell, bunun beyaz kadınlar için 1,6 azaldığını bildirdi.

Powell, “Fed, bu uzun zamandır sürdürülen eşitsizliklere odaklanıyor çünkü bunlar ekonomimizin üretken kapasitesi için zorluk oluşturuyor. Tam potansiyelimize ancak bütünüyle herkesin refahın faydalarına katkıda bulunabildiği ve bunları paylaşabildiği zaman ulaşabiliriz.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Gram altında yükseliş devam ediyor

Published

on

By

Gram altında yükseliş devam ediyor

Altın önceki iki günde neredeyse yüzde 3 yükselmesinin ardından yatırımcıların FED’in para politikasına ilişkin karmaşık sinyalleri değerlendirmesiyle yatay devam etti.

Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1985 dolar seviyesine düştü. Gram altında ise 1.233 TL ile rekor denemesi yapılırken, fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi.

Kıymetli metal bankacılık krizi kaynaklık endişeler dolasıyla güvenli liman talebi görmeyi devam ettiriyor. Diğer yandan tahvil getirileri de düşüşünü üçüncü güne taşıyarak faiz getirisi olmayan altına destek sağladı.

FED Başkanı Powell Çarşamba günü faiz kararı sonrasında yaptığı açıklamalarda bankacılık krizi nedeniyle faiz artışlarına ara verilmesinin düşünüldüğü fakat enflasyonun en önemli endişe kaynağı olmayı sürdürdüğünü ve gerekli görülmesi halinde borçlanma maliyetlerinin beklenenden daha fazla artırılacağını söyledi.

Perşembe günkü veriler, ABD işgücü piyasasında beklentilerin üstünde bir sıkılığa işaret ederek dikkatlerin enflasyonist baskılar üzerinde kalmasına devam etmesini sağladı.

Continue Reading

Global

ABD’de konut satışları yükseldi

Published

on

By

ABD'de konut satışları yükseldi

Amerika’da yeni konut satışları Şubat ayında yüzde 1i1 oranında artış göstererek 640 bin oldu. Yeni konut satışları aylık bazda artış gösterirken geçen yılın aynı aynının yüzde 19 altında kaldı. Yeni konut satışları Şubat 2022’de 790 bin idi.

Yeni konutların ortalama satış fiyatı ne kadar oldu?

Şubat 2023 tarihi itibarıyla yeni konutların medyan satış fiyatı 438 bin 200 dolar oldu. Bu rakam geçtiğimiz yıl 498 bin 700 dolardı.

Bugün açıklanan bir diğer veri ise inşaat izinleri verisi oldu. Sektör çalışanlarının inşaat yapma isteğini ve alınan izni gösteren veri, Şubat’ta pandemi sonrası en hızlı artışı gösterdi. İnşaat izinleri bugünkü son okunmaya göre Şubat’ta aylık yüzde 15,1 oranında artış gösterdi ve 1 milyon 550 bine çıktı.

Continue Reading

Global

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Amerika Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankasının ardından İngiltere Merkez Bankası da faiz artışına devam etti.

İngiltere Merkez Bankası faizi 25 baz puan artırarak yüzde 4,25 seviyesine yükseltti. Faiz artışına Aralık 2021 yılında başlayan banka, 11 toplantıda toplam 415 baz puanlık faiz artışı yapıldı.

Geçtiğimiz gün açıklanan Şubat ayı enflasyonu yüzde 1,1 oranındaki artışla Ekim sonrası en hızlı yükselişi gösterdi. Yıllık enflasyon oranı ise yüzde 10,1’den yüzde 10,4’e yükseldi. Merkez Bankası, bankacılık sektöründeki krize rağmen Fed ve ECB gibi enflasyonu düşürme hedefine öncelik verdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans