Connect with us

Global

Powell ABD’de Ekonomi Canlandı

Published

on

Powell ABD’de ekonomi görünüm açıkça canlandı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik görünümün açıkça hareketlendiğini, fakat toparlanmanın düşük ücretli işlerde hizmet verenler için daha yavaş güç kazandığını dile getirdi.

Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu (NCRC) aracılığı ile video konferans gerçekleşen ekonomi konferansında açıklamalarda bulundu.

Zorlu bir dönemden geçildiğini tekrarlayan Powell, “Henüz düzlüğe çıkmadık fakat şimdi gerçek bir ilerleyiş kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler hala Covid-19’un pençesinde korkunç bir halde acı çekerken, ABD’deki ekonomik görünüm açıkça hareketlendi.” dedi.

Powell, aşılama oranının artığına işaret ederek, maliye ve para politikasının güçlü destek aldığını, ekonominin tekrardan normalleştiğini ve güçlü ekonomik faaliyet ile istihdamı beraberinde getirdiğini ifade etti.

Düşük Ücretliler İçin Durum Daha Zor

Yaşamların ve geçim kaynaklarının bireyden bireye, aileden aileye ve toplumdan topluma değişen şekillerde tetiklendiğine vurgu yapan Powell, “Toparlanma güç kazanırken, düşük ücretli işlerde çalışanlar için bu daha yavaş bir ilerleyiş oldu. Geçen yılın şubat ayı içinde en düşük gelir diliminde yer alan işçilerin neredeyse %20’si bir sene sonra istihdam edilmedi, bu oran en yüksek dilimde yer alan işçiler için %6 oldu.” diye konuştu.

Powell, Fed’in bu ayın sonlarında gerçekleşecek olan Hanehalkı Ekonomisi ve Karar Verme Anketi’nin lisans derecesi olmayan yetişkinlerin %20’sinin 2020’de işten çıkarmalara tanıklık ettiğini, bu oranın üniversite mezunu işçilerde %12 olduğunu ortaya koyacağını dile getirdi.

Küçük işletmelerin yüzde 80’i gelir kaybı yaşadı.

Powell, küçük işletmelerin de büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, Fed’in anketine katılanların %80’inin gelirinde düşüş yaşandığını ve bu işletmelerin 3’te 2’sinin en az %25 kaybının olduğunu ifade etti.

Beyazlara ait olmayan işletmelerin daha fazla zorluklarla başa çıktığına işaret eden Powell, hem Asyalı hem de siyahilerin sahip olduğu firmaların %67’sinin ve Latin Amerika kökenlilerin sahip olduğu firmaların %63’ünün operasyonlarını düşürmek zorunda kaldığını, bu oranın beyazlarda %54 olduğunu dile getirdi.

Powell, ebeveynlerin %22’sinin ise çocuk bakımı veya yüz yüze eğitimdeki problemler nedeniyle ya çalışmadığını ya da daha az çalıştığını dile getirerek, siyahi ve Latin Amerika kökenlilerin daha çok etkilendiğini vurguladı.

Benzer şekilde işgücüne katılımın da gerçekleşmesi durumunda siyahi ve Latin Amerika kökenli kadınlar için ortalama 4 puan düştüğünü belirten Powell, bunun beyaz kadınlar için 1,6 azaldığını bildirdi.

Powell, “Fed, bu uzun zamandır sürdürülen eşitsizliklere odaklanıyor çünkü bunlar ekonomimizin üretken kapasitesi için zorluk oluşturuyor. Tam potansiyelimize ancak bütünüyle herkesin refahın faydalarına katkıda bulunabildiği ve bunları paylaşabildiği zaman ulaşabiliriz.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans