Connect with us

Global

Powell ABD’de Ekonomi Canlandı

Published

on

Powell ABD’de ekonomi görünüm açıkça canlandı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik görünümün açıkça hareketlendiğini, fakat toparlanmanın düşük ücretli işlerde hizmet verenler için daha yavaş güç kazandığını dile getirdi.

Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu (NCRC) aracılığı ile video konferans gerçekleşen ekonomi konferansında açıklamalarda bulundu.

Zorlu bir dönemden geçildiğini tekrarlayan Powell, “Henüz düzlüğe çıkmadık fakat şimdi gerçek bir ilerleyiş kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler hala Covid-19’un pençesinde korkunç bir halde acı çekerken, ABD’deki ekonomik görünüm açıkça hareketlendi.” dedi.

Powell, aşılama oranının artığına işaret ederek, maliye ve para politikasının güçlü destek aldığını, ekonominin tekrardan normalleştiğini ve güçlü ekonomik faaliyet ile istihdamı beraberinde getirdiğini ifade etti.

Düşük Ücretliler İçin Durum Daha Zor

Yaşamların ve geçim kaynaklarının bireyden bireye, aileden aileye ve toplumdan topluma değişen şekillerde tetiklendiğine vurgu yapan Powell, “Toparlanma güç kazanırken, düşük ücretli işlerde çalışanlar için bu daha yavaş bir ilerleyiş oldu. Geçen yılın şubat ayı içinde en düşük gelir diliminde yer alan işçilerin neredeyse %20’si bir sene sonra istihdam edilmedi, bu oran en yüksek dilimde yer alan işçiler için %6 oldu.” diye konuştu.

Powell, Fed’in bu ayın sonlarında gerçekleşecek olan Hanehalkı Ekonomisi ve Karar Verme Anketi’nin lisans derecesi olmayan yetişkinlerin %20’sinin 2020’de işten çıkarmalara tanıklık ettiğini, bu oranın üniversite mezunu işçilerde %12 olduğunu ortaya koyacağını dile getirdi.

Küçük işletmelerin yüzde 80’i gelir kaybı yaşadı.

Powell, küçük işletmelerin de büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, Fed’in anketine katılanların %80’inin gelirinde düşüş yaşandığını ve bu işletmelerin 3’te 2’sinin en az %25 kaybının olduğunu ifade etti.

Beyazlara ait olmayan işletmelerin daha fazla zorluklarla başa çıktığına işaret eden Powell, hem Asyalı hem de siyahilerin sahip olduğu firmaların %67’sinin ve Latin Amerika kökenlilerin sahip olduğu firmaların %63’ünün operasyonlarını düşürmek zorunda kaldığını, bu oranın beyazlarda %54 olduğunu dile getirdi.

Powell, ebeveynlerin %22’sinin ise çocuk bakımı veya yüz yüze eğitimdeki problemler nedeniyle ya çalışmadığını ya da daha az çalıştığını dile getirerek, siyahi ve Latin Amerika kökenlilerin daha çok etkilendiğini vurguladı.

Benzer şekilde işgücüne katılımın da gerçekleşmesi durumunda siyahi ve Latin Amerika kökenli kadınlar için ortalama 4 puan düştüğünü belirten Powell, bunun beyaz kadınlar için 1,6 azaldığını bildirdi.

Powell, “Fed, bu uzun zamandır sürdürülen eşitsizliklere odaklanıyor çünkü bunlar ekonomimizin üretken kapasitesi için zorluk oluşturuyor. Tam potansiyelimize ancak bütünüyle herkesin refahın faydalarına katkıda bulunabildiği ve bunları paylaşabildiği zaman ulaşabiliriz.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans