Connect with us

Global

Powell ABD’de Ekonomi Canlandı

Published

on

Powell ABD’de ekonomi görünüm açıkça canlandı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik görünümün açıkça hareketlendiğini, fakat toparlanmanın düşük ücretli işlerde hizmet verenler için daha yavaş güç kazandığını dile getirdi.

Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu (NCRC) aracılığı ile video konferans gerçekleşen ekonomi konferansında açıklamalarda bulundu.

Zorlu bir dönemden geçildiğini tekrarlayan Powell, “Henüz düzlüğe çıkmadık fakat şimdi gerçek bir ilerleyiş kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler hala Covid-19’un pençesinde korkunç bir halde acı çekerken, ABD’deki ekonomik görünüm açıkça hareketlendi.” dedi.

Powell, aşılama oranının artığına işaret ederek, maliye ve para politikasının güçlü destek aldığını, ekonominin tekrardan normalleştiğini ve güçlü ekonomik faaliyet ile istihdamı beraberinde getirdiğini ifade etti.

Düşük Ücretliler İçin Durum Daha Zor

Yaşamların ve geçim kaynaklarının bireyden bireye, aileden aileye ve toplumdan topluma değişen şekillerde tetiklendiğine vurgu yapan Powell, “Toparlanma güç kazanırken, düşük ücretli işlerde çalışanlar için bu daha yavaş bir ilerleyiş oldu. Geçen yılın şubat ayı içinde en düşük gelir diliminde yer alan işçilerin neredeyse %20’si bir sene sonra istihdam edilmedi, bu oran en yüksek dilimde yer alan işçiler için %6 oldu.” diye konuştu.

Powell, Fed’in bu ayın sonlarında gerçekleşecek olan Hanehalkı Ekonomisi ve Karar Verme Anketi’nin lisans derecesi olmayan yetişkinlerin %20’sinin 2020’de işten çıkarmalara tanıklık ettiğini, bu oranın üniversite mezunu işçilerde %12 olduğunu ortaya koyacağını dile getirdi.

Küçük işletmelerin yüzde 80’i gelir kaybı yaşadı.

Powell, küçük işletmelerin de büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, Fed’in anketine katılanların %80’inin gelirinde düşüş yaşandığını ve bu işletmelerin 3’te 2’sinin en az %25 kaybının olduğunu ifade etti.

Beyazlara ait olmayan işletmelerin daha fazla zorluklarla başa çıktığına işaret eden Powell, hem Asyalı hem de siyahilerin sahip olduğu firmaların %67’sinin ve Latin Amerika kökenlilerin sahip olduğu firmaların %63’ünün operasyonlarını düşürmek zorunda kaldığını, bu oranın beyazlarda %54 olduğunu dile getirdi.

Powell, ebeveynlerin %22’sinin ise çocuk bakımı veya yüz yüze eğitimdeki problemler nedeniyle ya çalışmadığını ya da daha az çalıştığını dile getirerek, siyahi ve Latin Amerika kökenlilerin daha çok etkilendiğini vurguladı.

Benzer şekilde işgücüne katılımın da gerçekleşmesi durumunda siyahi ve Latin Amerika kökenli kadınlar için ortalama 4 puan düştüğünü belirten Powell, bunun beyaz kadınlar için 1,6 azaldığını bildirdi.

Powell, “Fed, bu uzun zamandır sürdürülen eşitsizliklere odaklanıyor çünkü bunlar ekonomimizin üretken kapasitesi için zorluk oluşturuyor. Tam potansiyelimize ancak bütünüyle herkesin refahın faydalarına katkıda bulunabildiği ve bunları paylaşabildiği zaman ulaşabiliriz.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

Global

TCMB’nin brüt rezervlerinde 6 aydır görülmeyen sıçrama

Published

on

By

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası brüt rezervleri 29 Temmuz haftasında 3 milyar dolar artış göstererek 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle rezervlerde 4 Şubat haftasından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri geçen hafta yükseliş gösterdi.

TCMB verilerine göre, 29 Temmuz haftasında brüt rezerv 3 milyar dolar artışla 101,3 milyar dolara yükseldi. Böylelikle brüt Döviz rezervindeki artış 4 Şubat haftasından bu yana yaşanan en yüksek artış oldu.

TCMB’nin net rezervi aynı hafta itibariyle 9,1 milyar dolara yükseldi. Bir önceki hafta net rezervler 6,7 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Swaplar hariç net rezervlerde de toparlanma görüldü. Buna göre 29 Temmuz haftasında swap hariç net rezerv eksi 54,8 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu veri eksi 55,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.

Bakan Nebati’den rezervlerin yükseldiğini açıklamıştı
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Çarşamba günü katıldığı bir yayında rezervlerin arttığını belirtmişti.

Bakan Nebati, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinin yabancı yatırımlarla güçlendiğine işaret etti. “Doğrudan yatırımlar geliyor. Şu anda girişler oluyor” diye konuşan Nebati, TCMB’nin her hafta Perşembe günleri yayımladığı verilere işaret ederek, “TCMB’nin yarın (bugün) açıklayacağı rezerve bakın. Sonraki haftaya da bakın. Bu iş, inşallah başladı, devam edecek” diye konuştu.

Çarşamba akşamı A Para canlı yayınına katılan Nebati söz konusu girişler için “Nereden geldiğinin bir önemi yok” ifadelerini kullandı.

Bloomberg’e konuşan Türk üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, geçtiğimiz hafta Rus Rosatom, yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarı geçen haftadan beri parçalar halinde Türkiye’ye aktarmıştı. Rosatom ise bahsedilen miktarın belirgin şekilde altında olduğunu bildirmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans