Connect with us

Global

Powell ABD’de Ekonomi Canlandı

Published

on

Powell ABD’de ekonomi görünüm açıkça canlandı. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD’de ekonomik görünümün açıkça hareketlendiğini, fakat toparlanmanın düşük ücretli işlerde hizmet verenler için daha yavaş güç kazandığını dile getirdi.

Powell, Ulusal Topluluk Yeniden Yatırım Koalisyonu (NCRC) aracılığı ile video konferans gerçekleşen ekonomi konferansında açıklamalarda bulundu.

Zorlu bir dönemden geçildiğini tekrarlayan Powell, “Henüz düzlüğe çıkmadık fakat şimdi gerçek bir ilerleyiş kaydettiğimizi söylemekten memnuniyet duyuyorum. Bazı ülkeler hala Covid-19’un pençesinde korkunç bir halde acı çekerken, ABD’deki ekonomik görünüm açıkça hareketlendi.” dedi.

Powell, aşılama oranının artığına işaret ederek, maliye ve para politikasının güçlü destek aldığını, ekonominin tekrardan normalleştiğini ve güçlü ekonomik faaliyet ile istihdamı beraberinde getirdiğini ifade etti.

Düşük Ücretliler İçin Durum Daha Zor

Yaşamların ve geçim kaynaklarının bireyden bireye, aileden aileye ve toplumdan topluma değişen şekillerde tetiklendiğine vurgu yapan Powell, “Toparlanma güç kazanırken, düşük ücretli işlerde çalışanlar için bu daha yavaş bir ilerleyiş oldu. Geçen yılın şubat ayı içinde en düşük gelir diliminde yer alan işçilerin neredeyse %20’si bir sene sonra istihdam edilmedi, bu oran en yüksek dilimde yer alan işçiler için %6 oldu.” diye konuştu.

Powell, Fed’in bu ayın sonlarında gerçekleşecek olan Hanehalkı Ekonomisi ve Karar Verme Anketi’nin lisans derecesi olmayan yetişkinlerin %20’sinin 2020’de işten çıkarmalara tanıklık ettiğini, bu oranın üniversite mezunu işçilerde %12 olduğunu ortaya koyacağını dile getirdi.

Küçük işletmelerin yüzde 80’i gelir kaybı yaşadı.

Powell, küçük işletmelerin de büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, Fed’in anketine katılanların %80’inin gelirinde düşüş yaşandığını ve bu işletmelerin 3’te 2’sinin en az %25 kaybının olduğunu ifade etti.

Beyazlara ait olmayan işletmelerin daha fazla zorluklarla başa çıktığına işaret eden Powell, hem Asyalı hem de siyahilerin sahip olduğu firmaların %67’sinin ve Latin Amerika kökenlilerin sahip olduğu firmaların %63’ünün operasyonlarını düşürmek zorunda kaldığını, bu oranın beyazlarda %54 olduğunu dile getirdi.

Powell, ebeveynlerin %22’sinin ise çocuk bakımı veya yüz yüze eğitimdeki problemler nedeniyle ya çalışmadığını ya da daha az çalıştığını dile getirerek, siyahi ve Latin Amerika kökenlilerin daha çok etkilendiğini vurguladı.

Benzer şekilde işgücüne katılımın da gerçekleşmesi durumunda siyahi ve Latin Amerika kökenli kadınlar için ortalama 4 puan düştüğünü belirten Powell, bunun beyaz kadınlar için 1,6 azaldığını bildirdi.

Powell, “Fed, bu uzun zamandır sürdürülen eşitsizliklere odaklanıyor çünkü bunlar ekonomimizin üretken kapasitesi için zorluk oluşturuyor. Tam potansiyelimize ancak bütünüyle herkesin refahın faydalarına katkıda bulunabildiği ve bunları paylaşabildiği zaman ulaşabiliriz.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans