Connect with us

Global

Tesla’nın Bitcoin Kazancı Belli Oldu

Published

on

Tesla’nın bitcoin kazancı belli oldu.ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, ilk çeyrek içinde Bitcoin satışlarından 101 milyon dolar kâr sağladı.

Tesla, 2021 yılı Şubat ayı başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı gerçekleştirmişti. Şirket, elindeki Bitcoin’lerin %10’unu sattığını bildirdi. Tesla’nın Bitcoin satışından 272 milyon dolar kazanç sağladığını ve bu satıştan net kârının 101 milyon dolar olarak kaydedildi. Sözü edilen kâr, Bitcoin’in 438 milyon dolarlık rekor ilk çeyrek kârının ortalama dörtte birini oluşturuyordu.

Bu haberin sonrasında Bitcoin %3’ü aşan değer kazancı ile 54 bin 768 dolara kadar yükselme gösterdi.

‘Bitcoin Biriktirmeye Devam Edeceğiz’

Tesla’nın CFO’su (mali işler müdürü) olan Zachary Kirkhorn, “Bitcoin’in değerine uzun süre içinde inanıyoruz. Elimizdekileri uzun vadeli olarak saklaamak ve müşterilerimizin araç satın alım gerçekleştirirken ödediği Bitcoin’leri biriktirmek istiyoruz” dedi.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 24 Mart’ta bulunduğu açıklamada, Bitcoin ile araç satışına başladıklarını belirtmişti.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımı, araç satışlarında Bitcoin ile ödeme imkanı ve Elon Musk’ın sosyal medyada Bitcoin’i olumlu yöndeki paylaşımları, kripto para biriminin bu seneki değer yükselişinde etkili olmuştu.

Musk, Aralık ayında Bitcoin ile ilişkin ilk tweet paylaşımını yaptığında kripto para 23 bin dolar civarında hareket ediyordu. Tesla’nın 1 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alması ile birlikte, kripto paranın değeri 47 bin dolar seviyesine yükselerek geçen sürede iki katına çıkış yaptı.

Tesla, 2021’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %74 artış ile 10,4 milyar dolarlık rekor gelir sağlamıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans