Connect with us

Global

Tesla’nın Bitcoin Kazancı Belli Oldu

Published

on

Tesla’nın bitcoin kazancı belli oldu.ABD’li elektrikli araç üreticisi Tesla, ilk çeyrek içinde Bitcoin satışlarından 101 milyon dolar kâr sağladı.

Tesla, 2021 yılı Şubat ayı başlarında 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı gerçekleştirmişti. Şirket, elindeki Bitcoin’lerin %10’unu sattığını bildirdi. Tesla’nın Bitcoin satışından 272 milyon dolar kazanç sağladığını ve bu satıştan net kârının 101 milyon dolar olarak kaydedildi. Sözü edilen kâr, Bitcoin’in 438 milyon dolarlık rekor ilk çeyrek kârının ortalama dörtte birini oluşturuyordu.

Bu haberin sonrasında Bitcoin %3’ü aşan değer kazancı ile 54 bin 768 dolara kadar yükselme gösterdi.

‘Bitcoin Biriktirmeye Devam Edeceğiz’

Tesla’nın CFO’su (mali işler müdürü) olan Zachary Kirkhorn, “Bitcoin’in değerine uzun süre içinde inanıyoruz. Elimizdekileri uzun vadeli olarak saklaamak ve müşterilerimizin araç satın alım gerçekleştirirken ödediği Bitcoin’leri biriktirmek istiyoruz” dedi.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 24 Mart’ta bulunduğu açıklamada, Bitcoin ile araç satışına başladıklarını belirtmişti.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık yatırımı, araç satışlarında Bitcoin ile ödeme imkanı ve Elon Musk’ın sosyal medyada Bitcoin’i olumlu yöndeki paylaşımları, kripto para biriminin bu seneki değer yükselişinde etkili olmuştu.

Musk, Aralık ayında Bitcoin ile ilişkin ilk tweet paylaşımını yaptığında kripto para 23 bin dolar civarında hareket ediyordu. Tesla’nın 1 milyar dolar değerinde Bitcoin satın alması ile birlikte, kripto paranın değeri 47 bin dolar seviyesine yükselerek geçen sürede iki katına çıkış yaptı.

Tesla, 2021’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %74 artış ile 10,4 milyar dolarlık rekor gelir sağlamıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans