Connect with us

Global

Takasbank Formülü Kripto Para Borsalarına Geliyor

Published

on

Takasbank formülü kripto para borsalarına geliyor. Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı hazırlayarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları tutma ve transfer yetkilerini kısıtlamayı planlıyor.

Kripto para Borsalarında art arda yaşanan dolandırıcılık olaylarından sonra konu ile ilişkin çalışma başlatan Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı hazırlayarak bu alanda faaliyet sağlayan şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini kısıtlamayı planlıyor. Bahsedilen şirketler için önemli sermaye kuralları ve bankalarla beraber çalışmalarına yönelik düzenleme de masadaki diğer formüller içinde.

Türkiye’de binlerce kişi geçen hafta önce Thodex sonrasından Vebitcoin yerli adlı kripto pazarlarındaki sorunları ile tasarruflarını kaybetti. Yaşanan zararın tutarı tam olarak bilinmese de milyar liralarla ifade ediliyor. Thodex skandalı sonrası hükümet ve Merkez Bankası kanadından yapılan bilgilendirmede, Türkiye’nin konu ile ilgili çalışmasını kısa sürede tamamlayacağı belirtilmişti.

Üst düzey yetkili, Türkiye’nin birkaç hafta içinde konu ile ilişkin çalışmasını bitireceğini ve dünyada kripto para piyasaları ile ilgili regülasyonu tamamlayan ilk ülkelerden biri olacağını ifade etti.

Merkez Bankası belli bir süre önce 30 Nisan itibari ile kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde kullanılmasını kısıtlanmıştı. Bu adım sonrasında şirketlerin kuruluşundan, çalışma alanlarına kadar belirli bölümlerde değişiklikler yapılacak. Yetkilinin verdiği açıklamalara göre düzenleme ile ilgili üç ana başlıkta adımlar masaya yatırılmış durumda.

Şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek

Üstünde durulan ilk formül, şirketlerin kripto paraları saklama veya başka lokasyonlara nakletme yetkilerinin kısıtlanması. Bu kapsamda Takasbank benzeri bir yapı hazırlanabilir. Buna göre, pazarda faaliyet sağlayan şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek fakat, müşterilerin paraları konusunda herhangi bir tasarrufta yetkisi olmayacak.

Hükümetin üstünde durduğu ikinci adım şirketlerin sermaye yapıları ile ilişkin. Türkiye Thodex örneğinde oldukça düşük sermayeler ile kripto pazarı kurulabileceğine şahitlik etti. Yetkili, “Bu alanlarda bankalardan daha güçsüz, bankacılık sisteminin yanına bile gelemeyecek bir işleyişe izin sağlanmayacağını” vurguladı.

Takasbank formülü kripto para borsalarına geliyor. Kripto Para Borsası, Kripto Para Piyasası

Bankalara piyasaya giriş için yeşil ışık

Aynı yetkili ayrıca bankaların da bu pazara ilgi besleyebileceklerini ve burada faaliyet gösterebileceklerini dile getirdi. Yetkilinin verdiği bilgilere göre coin alış-verişi, bunların bir tasarruf aracı olarak kullanılması da belli kıstaslara bağlanabilir.

Çalışmalarda üstünde durulan üçüncü temel konu ise kripto borsa sahiplerinin bulundurması gereken ölçütlerle ilgili. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in eğitim durumunun “liseden terk” olduğunu dile getiren yetkili, böylesine karmaşık bir piyasada bu eğitim seviyesindeki girişimcilerin kabul edilemeyeceğine belirtti. Regülasyon çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri doğruluğunda MASAK, SPK ve Hazine arasında sürdürülüyor. Bakanlık, konuya ilişkin yorumda bulunmadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans