Connect with us

Global

Takasbank Formülü Kripto Para Borsalarına Geliyor

Published

on

Takasbank formülü kripto para borsalarına geliyor. Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı hazırlayarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları tutma ve transfer yetkilerini kısıtlamayı planlıyor.

Kripto para Borsalarında art arda yaşanan dolandırıcılık olaylarından sonra konu ile ilişkin çalışma başlatan Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı hazırlayarak bu alanda faaliyet sağlayan şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini kısıtlamayı planlıyor. Bahsedilen şirketler için önemli sermaye kuralları ve bankalarla beraber çalışmalarına yönelik düzenleme de masadaki diğer formüller içinde.

Türkiye’de binlerce kişi geçen hafta önce Thodex sonrasından Vebitcoin yerli adlı kripto pazarlarındaki sorunları ile tasarruflarını kaybetti. Yaşanan zararın tutarı tam olarak bilinmese de milyar liralarla ifade ediliyor. Thodex skandalı sonrası hükümet ve Merkez Bankası kanadından yapılan bilgilendirmede, Türkiye’nin konu ile ilgili çalışmasını kısa sürede tamamlayacağı belirtilmişti.

Üst düzey yetkili, Türkiye’nin birkaç hafta içinde konu ile ilişkin çalışmasını bitireceğini ve dünyada kripto para piyasaları ile ilgili regülasyonu tamamlayan ilk ülkelerden biri olacağını ifade etti.

Merkez Bankası belli bir süre önce 30 Nisan itibari ile kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde kullanılmasını kısıtlanmıştı. Bu adım sonrasında şirketlerin kuruluşundan, çalışma alanlarına kadar belirli bölümlerde değişiklikler yapılacak. Yetkilinin verdiği açıklamalara göre düzenleme ile ilgili üç ana başlıkta adımlar masaya yatırılmış durumda.

Şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek

Üstünde durulan ilk formül, şirketlerin kripto paraları saklama veya başka lokasyonlara nakletme yetkilerinin kısıtlanması. Bu kapsamda Takasbank benzeri bir yapı hazırlanabilir. Buna göre, pazarda faaliyet sağlayan şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek fakat, müşterilerin paraları konusunda herhangi bir tasarrufta yetkisi olmayacak.

Hükümetin üstünde durduğu ikinci adım şirketlerin sermaye yapıları ile ilişkin. Türkiye Thodex örneğinde oldukça düşük sermayeler ile kripto pazarı kurulabileceğine şahitlik etti. Yetkili, “Bu alanlarda bankalardan daha güçsüz, bankacılık sisteminin yanına bile gelemeyecek bir işleyişe izin sağlanmayacağını” vurguladı.

Takasbank formülü kripto para borsalarına geliyor. Kripto Para Borsası, Kripto Para Piyasası

Bankalara piyasaya giriş için yeşil ışık

Aynı yetkili ayrıca bankaların da bu pazara ilgi besleyebileceklerini ve burada faaliyet gösterebileceklerini dile getirdi. Yetkilinin verdiği bilgilere göre coin alış-verişi, bunların bir tasarruf aracı olarak kullanılması da belli kıstaslara bağlanabilir.

Çalışmalarda üstünde durulan üçüncü temel konu ise kripto borsa sahiplerinin bulundurması gereken ölçütlerle ilgili. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in eğitim durumunun “liseden terk” olduğunu dile getiren yetkili, böylesine karmaşık bir piyasada bu eğitim seviyesindeki girişimcilerin kabul edilemeyeceğine belirtti. Regülasyon çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri doğruluğunda MASAK, SPK ve Hazine arasında sürdürülüyor. Bakanlık, konuya ilişkin yorumda bulunmadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Avrupa’da doğal gaz fiyatlarına zam

Published

on

By

Avrupa'da doğal gaz fiyatlarına zam

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının tüketimi düşürmesiyle birlikte, geçtiğimiz hafta yüzde 17 gerileyen doğal gaz fiyatları, bu sabah yükseliş gösterdi.

Hollanda TTF’de Şubat teslimi gaz fiyatı, yüzde 0,92 artışla 54,75 euro/MWh seviyesinden işlem görüyor.

Mart teslimi gaz da yüzde 4,98 yükselişle 55,90 euro/MWh seviyesinde.

Continue Reading

Global

Benzin satışları artışta

Published

on

By

Benzin satışları artışta

Yurtiçi piyasalarda Aralık ayında benzin ve motorin satışları artış gösterdi. PETDER’in yayınladığı verilere göre benzin satışları Aralık ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,14 artışla 407 bin 545 metreküp oldu.
Yine aynı ayda motorin satışları, yüzde 4 azalarak 2 milyon 901 bin 97 metreküp oldu.

Fuel oil satışları, yüzde 0,48 artışla 31 bin 16 ton olurken gaz yağı satışları yüzde 48,99 artışla 222 metreküp seviyesine yükseldi.

Otogaz satışlarının da yüzde 37,56 artışla 285 bin 848 ton olduğu belirtildi.

2022 yılında satışlar arttı

2022 yılında benzin ve motorin satışlarında artış görüldü. Benzin satışları yüzde 11,07 artışla 4 milyon 318 bin 488 metreküp olurken motorin satışları yüzde 0,12 artışla 30 milyon 865 bin 627 metreküp oldu.

Fuel oil satışları yüzde 33,37 artışla 248 bin 548 ton, gaz yağı satışları yüzde 4,03 düşüşle bin 879 metreküp, otogaz satışları ise yüzde 6,64 artışla 3 milyon 211 bin 568 ton olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Dolar/TL haftaya nasıl başladı

Published

on

By

doalr-haftaya-nasil-basladi.jpg

Geçtiğimi hafta 18,80 seviyesine yatay seyreden dolar kuru, merkez bankalarının toplanacağı haftaya sakin bir başlangıç yaptı.

ABD ve Avrupa Merkez Bankası takip edilecek

Bu hafta ABD Merkez Bakası ve Avrupa Merkez Bankası, 2023 yılının ilk toplantısını gerçekleştirecekler. Fed’in 25 baz puan, ECB’nin ise 50 baz puanlık faiz artışı yapmasının beklendiği toplantıda gelecek aylar için alınacak kararlar yakında takip edilecek.

FED’in beklentilerden iyi gelen verilerin ardından faiz artırımlarını azaltarak tamamlaması bekleniyor. Mart ayında bir kez daha faiz artışının yapılıp yapılmayacağı ve yılın devamında ilk faiz indiriminin gelip gelmeyeceğine dair ipuçlarının aranacağı toplantı Çarşamba günü yapılacak.

Avrupa Merkez Bankasının faiz kararı toplantısı Perşembe günü yapılacak. 50 baz puanlık faiz artırımının yapılmasının beklendiği toplantıdan Mart ayında neler yapılacağına dair sinyaller aranacak. Toplantılara yaklaşıldıkça dolar ve euro’da yaşanacak hareketliliğin diğer döviz kurlarında da kendisini göstermesi bekleniyor.

Dolar/TL kurunda 18,80 üzeri ataklar sınırlı kalırken euro/TL’de 19,60 üzeri takip ediliyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans