Connect with us

Global

Takasbank Formülü Kripto Para Borsalarına Geliyor

Published

on

Takasbank formülü kripto para borsalarına geliyor. Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı hazırlayarak bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin kripto paraları tutma ve transfer yetkilerini kısıtlamayı planlıyor.

Kripto para Borsalarında art arda yaşanan dolandırıcılık olaylarından sonra konu ile ilişkin çalışma başlatan Türkiye, Takasbank benzeri bir kurumsal yapı hazırlayarak bu alanda faaliyet sağlayan şirketlerin kripto paraları saklama ve transfer yetkilerini kısıtlamayı planlıyor. Bahsedilen şirketler için önemli sermaye kuralları ve bankalarla beraber çalışmalarına yönelik düzenleme de masadaki diğer formüller içinde.

Türkiye’de binlerce kişi geçen hafta önce Thodex sonrasından Vebitcoin yerli adlı kripto pazarlarındaki sorunları ile tasarruflarını kaybetti. Yaşanan zararın tutarı tam olarak bilinmese de milyar liralarla ifade ediliyor. Thodex skandalı sonrası hükümet ve Merkez Bankası kanadından yapılan bilgilendirmede, Türkiye’nin konu ile ilgili çalışmasını kısa sürede tamamlayacağı belirtilmişti.

Üst düzey yetkili, Türkiye’nin birkaç hafta içinde konu ile ilişkin çalışmasını bitireceğini ve dünyada kripto para piyasaları ile ilgili regülasyonu tamamlayan ilk ülkelerden biri olacağını ifade etti.

Merkez Bankası belli bir süre önce 30 Nisan itibari ile kripto varlıkların ödemelerde doğrudan ya da dolaylı bir şekilde kullanılmasını kısıtlanmıştı. Bu adım sonrasında şirketlerin kuruluşundan, çalışma alanlarına kadar belirli bölümlerde değişiklikler yapılacak. Yetkilinin verdiği açıklamalara göre düzenleme ile ilgili üç ana başlıkta adımlar masaya yatırılmış durumda.

Şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek

Üstünde durulan ilk formül, şirketlerin kripto paraları saklama veya başka lokasyonlara nakletme yetkilerinin kısıtlanması. Bu kapsamda Takasbank benzeri bir yapı hazırlanabilir. Buna göre, pazarda faaliyet sağlayan şirketler sadece alım satımlara aracılık yapabilecek fakat, müşterilerin paraları konusunda herhangi bir tasarrufta yetkisi olmayacak.

Hükümetin üstünde durduğu ikinci adım şirketlerin sermaye yapıları ile ilişkin. Türkiye Thodex örneğinde oldukça düşük sermayeler ile kripto pazarı kurulabileceğine şahitlik etti. Yetkili, “Bu alanlarda bankalardan daha güçsüz, bankacılık sisteminin yanına bile gelemeyecek bir işleyişe izin sağlanmayacağını” vurguladı.

Takasbank formülü kripto para borsalarına geliyor. Kripto Para Borsası, Kripto Para Piyasası

Bankalara piyasaya giriş için yeşil ışık

Aynı yetkili ayrıca bankaların da bu pazara ilgi besleyebileceklerini ve burada faaliyet gösterebileceklerini dile getirdi. Yetkilinin verdiği bilgilere göre coin alış-verişi, bunların bir tasarruf aracı olarak kullanılması da belli kıstaslara bağlanabilir.

Çalışmalarda üstünde durulan üçüncü temel konu ise kripto borsa sahiplerinin bulundurması gereken ölçütlerle ilgili. Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in eğitim durumunun “liseden terk” olduğunu dile getiren yetkili, böylesine karmaşık bir piyasada bu eğitim seviyesindeki girişimcilerin kabul edilemeyeceğine belirtti. Regülasyon çalışmaları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önerileri doğruluğunda MASAK, SPK ve Hazine arasında sürdürülüyor. Bakanlık, konuya ilişkin yorumda bulunmadı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Brent Petrol

Akaryakıta tekrardan zam geliyor

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Geçtiğimiz hafta gündemi bolca akaryakıt fiyatlarındaki indirim almışken, yeni hafta kendisini fiyat artışına bıraktı.

Petrol fiyatlarındaki sert gerileme yaşamasıyla birlikte motorine çifte indirim yapılmıştı. Fakat petrolde tekrardan yükseliş yaşanmasıyla birlikte hem motorin hem de benzine tekrardan zam geldi.

Motorine zam bekleniyor

Geçtiğimiz hafta yapılan 1 TL’lik indirimin ardından 22,40 TL’ye kadar düşüş yaşayan litresi haftanın devamında 83 kuruş zamla beraber 23,23 TL’ye kadar yükseldi. Bu geceden geçerli olmak üzere litre fiyatına 1,26 TL’lik bir zam bekleniyor. Zammın gerçekleşmesiyle beraber fiyat 24,49 TL’ye yükselmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
PETROL 90 DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Yılın başlarında motorinin litre fiyatı 12,86 TL iken, Haziran ayında fiyat 30 TL’ye kadar yükseldi. 6 aylık süreçte ise motorinin litre fiyatı yüzde 135 oranında rekor artış gerçekleşti.

Benzine hafta sonu zam geldi

Geçtiğimiz hafta yapılan 2,23 TL’lik bir indirimin ardından geçen hafta içinde 20,03 TL olan benzinin litresine hafta sonu 1,13 TL’lik bir zam yapıldı. Bu zamla beraber litre fiyatı 21,16 TL’ye çıktı.

Sene başında benzinin litresi 12,91 TL ile motorinden yüksekti. Haziran ayında benzinin litresi 27,51 TL’ye çıktı.

Petrol ve döviz kurunda son durum

Geçtiğimiz hafta 100 dolara kadar yükselen Brent petrol Çin verilerindeki düşüş ve küresel büyüme endişeleriyle bu hafta gerileme yaşıyor. Günlük kayıp yüzde 3 seviyelerinde.

Bugün benzine zam beklenirken haftanın devamında petroldeki küresel düşüşün sürmesi durumunda akaryakıt fiyatlarında indirim söz konusu olabilir.

İstanbul merkezli güncel akaryakıt fiyatları:

Motorin: 23,23 TL
Benzin: 21,16 TL
Otogaz: 11,69 TL

Continue Reading

Global

Bulgaristan sınırı yaş meyve-sebze ihracatçısına duvar oldu

Published

on

By

TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber, ihracatta ilk ortak pazara giriş noktası olarak bulunan Bulgaristan’a girişte büyük sıkıntılar yaşandığını söyledi. Ber, şu anda sınır kapısında 100 milyon dolara yakın ürünün çöp olma riski olduğunu belirtti.

Yaş meyve-sebze ihracatçısı Bulgaristan sınırında büyük sorunlar yaşıyor.

Bloomberg’in yayınına katılan TİM Yaş Meyve Sebze Sektör Kurulu Üyesi Berdan Ber “Son bir yılda hükümetin üç defa değişmek zorunda kalmasından dolayı girişlerde yaşanan sıkıntılar artıyor. Geçmiş dönemdeki hükümetin görevlendirmiş olduğu bir kurum, yetkilerinin elinden alınmasından ötürü ülkemizden çıkan sağlık sertifikalı tüm gıda ürünlerinin ortak pazara girişini yavaşlatıyor ya da farklı sorunlara sebep oluyor” açıklamasında bulundu.

Bulgaristan’da çok ciddi bir bürokratik kargaşa olduğunun altını çizen Ber “Normal süreç işleyişinde Avrupa Birliği’ne giden tüm gıda ürünlerinin, ortak pazara ilk giriş noktasında uluslararası sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor. Pazartesi gününden beri bu yapılamıyor.” dedi.

Ber, “Diplomatik bir kriz seviyesine gelinmiş durumda. Sürecin, taahhütlerin yerine getirilmemesi, ürünlerin raf ömrünün dolması riskini beraberinde getiriyor. Şu anda kapıda 100 milyon dolara yakın çöp olmayı bekleyen ürünümüz var.

Bir an önce kapıların açılmasını bekliyoruz. Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı veya Dışişleri Bakanlığı seviyesine ulaşamadığımız sürece bir yere varamayacağımızı çok net görebiliyoruz.

Bugün bu sorunu ivedi bir şekilde çözemezsek, artık ihracata yönelik faaliyeti yürüten üyelerimize iş yavaşlatmaya gitmek zorunda kalmak durumundayız.” dedi.

Continue Reading

Global

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Published

on

By

Azeri fonu TCMB mevduatlarını uzattı

Azerbaycan, Azeri devlet petrol fonu sofaz TCMB’de tuttuğu depo hesabını yıl sonuna kadar uzatma kararı aldı.

Azerbaycan devlet fonunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde tuttuğu 1 milyar euro değerindeki depo hesabının vadesinin uzatıldığı belirtildi.

Azerbaycan’dan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Ocak ayında 1 milyar euro gelmişti.

Azerbaycan’ın Sofaz devlet petrol fonu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na 6 ay vadeli 1 milyar euro tutarındaki mevduatı birkaç taksit halinde yatırdığını açıklamıştı.

Sofaz’ın internet sitesinde yayınlanan açıklamada, mevduatın Türkiye’de finansal istikrarın korunmasına yardımcı olmasının hedeflendiği belirtilmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans