Connect with us

Global

Elon Musk Twitter’dan istifa ediyor

Published

on

Elon Musk Twitter'dan istifa ediyor

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Twitter’da yaptığı ankete katılanların çoğunun, Musk’ın sosyal medya platformundaki koltuğunu bırakmasını desteklediğini göstermesinin ardından birkaç gün sonra yerine birini bulur bulmaz CEO’luk görevinden istifa edeceğini söyledi.

Musk yayınladığı bir tweet’te “bu işi kabul edecek kadar aptal” birini bulur bulmaz istifa edeceğini açıkladı. Yerine birisi bulunduktan sonra Twitter’ın yazılım ve sunucu ekiplerini yönetmeyi planlıyor.

Yeni Twitter CEO’su arayışı öncesinde, ankete katılan 17,5 milyon katılımcının yaklaşık %58’i, Musk’ın sosyal medya platformunun başkanlığından istifa etmesi yönünde oy kullandı. Anketi başlatan Musk, sonuçlara “uyacağını” söyledi.

Bu hamle aynı zamanda Musk’ın, görevlerini ihmal ettiği iddiaları nedeniyle Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) hissedarlarının öfkesinin büyüdüğü bir zamanda geldi. Tesla hisseleri son haftalarda düşüşe geçti, bu düşüşte Musk’ın 3 milyar doların üzerinde hisseyi elden çıkarması da etkili oldu.

Tesla CEO’su kısa bir süre önce Twitter’daki görevi nedeniyle çok fazla sorumluluk üstlendiğini kabul etti ancak pozisyon için değerli bir halef bulabileceğine dair şüphelerini dile getirdi.

Aralarında Ulusal Güvenlik Ajansı muhbiri Edward Snowden’ın da bulunduğu çok sayıda önemli isim bu görev için gönüllü oldu.

Yine de Musk’ın sosyal medya platformunu devralması, platform personelinin büyük bir kısmını işten çıkarması ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ınki de dahil olmak üzere bazı tartışmalı hesapların tekrar aktive edilmesine öncülük etmesi nedeniyle tartışmalarla dolu bir süreçte gerçekleşti.

Daha yakın zamanda Musk; Tesla CEO’sunu eleştirdiği düşünülen bazı gazetecilerin hesaplarının yanı sıra kendisinin ve diğer önemli kamusal figürlerin gerçek zamanlı konumlarını takip eden hesapları askıya almasının ardından tepki çekti. Hesaplar, tekrar aktive edilmeleri yönünde kamuoyunun desteğini gösteren bir dizi anketin ardından geri yüklendi.

Musk ayrıca Twitter’da politika belirleme kararlarında yalnızca Twitter Blue hizmetine abone olanların oy kullanma hakkına sahip olacağını öne sürdüğü için de eleştirildi. Twitter CEO’su daha önce sosyal medya platformundaki tüm önemli kararların halk oylamasıyla belirleneceğini söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasaların gözü Powell’ın açıklamalarında

Published

on

By

FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu’ndaki yarı yıl sunumu öncesi hisse senelerindeki canlılık korunuyor.

S&P 500 endeksi Wilson’dan gelen düzeltme açıklamalarına rağmen yüzde 0,1 yükselerek bu yılki 35. rekor kapanışını gerçekleştirdi. Söz konusu endeksin vadelileri yeni işlem gününde de artıda.

Asya’daki yükselişte ise Japonya önde. Nikeei 225 rekor kırarken endeksin bu yılki yükselişi yüzde 23’ün üstüne çıktı. CSI 300 ve Hang Seng olumsuz ayrıştı.

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyerederken,

Dolar gelişmiş ülke para birimlerine karşı yatay seyrederken ABD tahvillerinde Powell öncesi sert hareket yaşanmıyor. 10 yıllık getiri kapanışa göre sabah saatlerinde değişim göstermeyerek yüzde 4,282’de kaldı.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Global

İmalat göstergesi en düşük seviyede

Published

on

By

imalatgüvenendeksi

Ekonomik büyümenin önce göstergesi olan imalat sanayi performansında güvenilir bir referans olarak kabul edilen PMI anketinin 2024 dönem sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50,0’ın üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, mayıs ayında 48,4 seviyesinde kaydedilen manşet PMI, haziranda 47,9’a geri dönerek üs üste üçüncü ay 50,0 eşik değerinin altında gerçekleşti. Endeks, Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında hafif bir bozulmaya işaret etti. Öte yandan, bu bozulma 2024’ün başından bu yana en belirgin düzeyde kaydedildi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans