Connect with us

Global

Elon Musk Twitter’dan istifa ediyor

Published

on

Elon Musk Twitter'dan istifa ediyor

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Twitter’da yaptığı ankete katılanların çoğunun, Musk’ın sosyal medya platformundaki koltuğunu bırakmasını desteklediğini göstermesinin ardından birkaç gün sonra yerine birini bulur bulmaz CEO’luk görevinden istifa edeceğini söyledi.

Musk yayınladığı bir tweet’te “bu işi kabul edecek kadar aptal” birini bulur bulmaz istifa edeceğini açıkladı. Yerine birisi bulunduktan sonra Twitter’ın yazılım ve sunucu ekiplerini yönetmeyi planlıyor.

Yeni Twitter CEO’su arayışı öncesinde, ankete katılan 17,5 milyon katılımcının yaklaşık %58’i, Musk’ın sosyal medya platformunun başkanlığından istifa etmesi yönünde oy kullandı. Anketi başlatan Musk, sonuçlara “uyacağını” söyledi.

Bu hamle aynı zamanda Musk’ın, görevlerini ihmal ettiği iddiaları nedeniyle Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) hissedarlarının öfkesinin büyüdüğü bir zamanda geldi. Tesla hisseleri son haftalarda düşüşe geçti, bu düşüşte Musk’ın 3 milyar doların üzerinde hisseyi elden çıkarması da etkili oldu.

Tesla CEO’su kısa bir süre önce Twitter’daki görevi nedeniyle çok fazla sorumluluk üstlendiğini kabul etti ancak pozisyon için değerli bir halef bulabileceğine dair şüphelerini dile getirdi.

Aralarında Ulusal Güvenlik Ajansı muhbiri Edward Snowden’ın da bulunduğu çok sayıda önemli isim bu görev için gönüllü oldu.

Yine de Musk’ın sosyal medya platformunu devralması, platform personelinin büyük bir kısmını işten çıkarması ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ınki de dahil olmak üzere bazı tartışmalı hesapların tekrar aktive edilmesine öncülük etmesi nedeniyle tartışmalarla dolu bir süreçte gerçekleşti.

Daha yakın zamanda Musk; Tesla CEO’sunu eleştirdiği düşünülen bazı gazetecilerin hesaplarının yanı sıra kendisinin ve diğer önemli kamusal figürlerin gerçek zamanlı konumlarını takip eden hesapları askıya almasının ardından tepki çekti. Hesaplar, tekrar aktive edilmeleri yönünde kamuoyunun desteğini gösteren bir dizi anketin ardından geri yüklendi.

Musk ayrıca Twitter’da politika belirleme kararlarında yalnızca Twitter Blue hizmetine abone olanların oy kullanma hakkına sahip olacağını öne sürdüğü için de eleştirildi. Twitter CEO’su daha önce sosyal medya platformundaki tüm önemli kararların halk oylamasıyla belirleneceğini söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans