Connect with us

Global

Elon Musk Twitter’dan istifa ediyor

Published

on

Elon Musk Twitter'dan istifa ediyor

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Twitter’da yaptığı ankete katılanların çoğunun, Musk’ın sosyal medya platformundaki koltuğunu bırakmasını desteklediğini göstermesinin ardından birkaç gün sonra yerine birini bulur bulmaz CEO’luk görevinden istifa edeceğini söyledi.

Musk yayınladığı bir tweet’te “bu işi kabul edecek kadar aptal” birini bulur bulmaz istifa edeceğini açıkladı. Yerine birisi bulunduktan sonra Twitter’ın yazılım ve sunucu ekiplerini yönetmeyi planlıyor.

Yeni Twitter CEO’su arayışı öncesinde, ankete katılan 17,5 milyon katılımcının yaklaşık %58’i, Musk’ın sosyal medya platformunun başkanlığından istifa etmesi yönünde oy kullandı. Anketi başlatan Musk, sonuçlara “uyacağını” söyledi.

Bu hamle aynı zamanda Musk’ın, görevlerini ihmal ettiği iddiaları nedeniyle Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) hissedarlarının öfkesinin büyüdüğü bir zamanda geldi. Tesla hisseleri son haftalarda düşüşe geçti, bu düşüşte Musk’ın 3 milyar doların üzerinde hisseyi elden çıkarması da etkili oldu.

Tesla CEO’su kısa bir süre önce Twitter’daki görevi nedeniyle çok fazla sorumluluk üstlendiğini kabul etti ancak pozisyon için değerli bir halef bulabileceğine dair şüphelerini dile getirdi.

Aralarında Ulusal Güvenlik Ajansı muhbiri Edward Snowden’ın da bulunduğu çok sayıda önemli isim bu görev için gönüllü oldu.

Yine de Musk’ın sosyal medya platformunu devralması, platform personelinin büyük bir kısmını işten çıkarması ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ınki de dahil olmak üzere bazı tartışmalı hesapların tekrar aktive edilmesine öncülük etmesi nedeniyle tartışmalarla dolu bir süreçte gerçekleşti.

Daha yakın zamanda Musk; Tesla CEO’sunu eleştirdiği düşünülen bazı gazetecilerin hesaplarının yanı sıra kendisinin ve diğer önemli kamusal figürlerin gerçek zamanlı konumlarını takip eden hesapları askıya almasının ardından tepki çekti. Hesaplar, tekrar aktive edilmeleri yönünde kamuoyunun desteğini gösteren bir dizi anketin ardından geri yüklendi.

Musk ayrıca Twitter’da politika belirleme kararlarında yalnızca Twitter Blue hizmetine abone olanların oy kullanma hakkına sahip olacağını öne sürdüğü için de eleştirildi. Twitter CEO’su daha önce sosyal medya platformundaki tüm önemli kararların halk oylamasıyla belirleneceğini söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans