Connect with us

Global

Elon Musk Twitter’dan istifa ediyor

Published

on

Elon Musk Twitter'dan istifa ediyor

Geçtiğimiz günlerde Elon Musk, Twitter’da yaptığı ankete katılanların çoğunun, Musk’ın sosyal medya platformundaki koltuğunu bırakmasını desteklediğini göstermesinin ardından birkaç gün sonra yerine birini bulur bulmaz CEO’luk görevinden istifa edeceğini söyledi.

Musk yayınladığı bir tweet’te “bu işi kabul edecek kadar aptal” birini bulur bulmaz istifa edeceğini açıkladı. Yerine birisi bulunduktan sonra Twitter’ın yazılım ve sunucu ekiplerini yönetmeyi planlıyor.

Yeni Twitter CEO’su arayışı öncesinde, ankete katılan 17,5 milyon katılımcının yaklaşık %58’i, Musk’ın sosyal medya platformunun başkanlığından istifa etmesi yönünde oy kullandı. Anketi başlatan Musk, sonuçlara “uyacağını” söyledi.

Bu hamle aynı zamanda Musk’ın, görevlerini ihmal ettiği iddiaları nedeniyle Tesla Inc (NASDAQ:TSLA) hissedarlarının öfkesinin büyüdüğü bir zamanda geldi. Tesla hisseleri son haftalarda düşüşe geçti, bu düşüşte Musk’ın 3 milyar doların üzerinde hisseyi elden çıkarması da etkili oldu.

Tesla CEO’su kısa bir süre önce Twitter’daki görevi nedeniyle çok fazla sorumluluk üstlendiğini kabul etti ancak pozisyon için değerli bir halef bulabileceğine dair şüphelerini dile getirdi.

Aralarında Ulusal Güvenlik Ajansı muhbiri Edward Snowden’ın da bulunduğu çok sayıda önemli isim bu görev için gönüllü oldu.

Yine de Musk’ın sosyal medya platformunu devralması, platform personelinin büyük bir kısmını işten çıkarması ve eski ABD Başkanı Donald Trump’ınki de dahil olmak üzere bazı tartışmalı hesapların tekrar aktive edilmesine öncülük etmesi nedeniyle tartışmalarla dolu bir süreçte gerçekleşti.

Daha yakın zamanda Musk; Tesla CEO’sunu eleştirdiği düşünülen bazı gazetecilerin hesaplarının yanı sıra kendisinin ve diğer önemli kamusal figürlerin gerçek zamanlı konumlarını takip eden hesapları askıya almasının ardından tepki çekti. Hesaplar, tekrar aktive edilmeleri yönünde kamuoyunun desteğini gösteren bir dizi anketin ardından geri yüklendi.

Musk ayrıca Twitter’da politika belirleme kararlarında yalnızca Twitter Blue hizmetine abone olanların oy kullanma hakkına sahip olacağını öne sürdüğü için de eleştirildi. Twitter CEO’su daha önce sosyal medya platformundaki tüm önemli kararların halk oylamasıyla belirleneceğini söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans