Connect with us

Uncategorized

Petrol Fiyatları Çin Verisinden Destek Aldı

Published

on

Petrol fiyatları Çin’de açıklanan ticaret verisinin ardından Mart ayında güçlü bir toparlanmaya işaret etmesi ile birlikte varil başına 60 dolara doğru hareket etti.

Petrol, yatırımcıların çoğalan Covid-19 vakalarına rağmen küresel istekteki eşitsiz toparlanma görünümüne odaklanması ile varil başına 60 dolara doğru yükselme yaşadı.

Vadeli Kontratlar, Çin’in ticaret bilgisinin Mart ayında güçlü bir toparlanmaya işaret etmesi ile beraber New York piyasasında %0,4 yükseliş kaydetti. Aşılanmadaki çoğalma ile beraber dünya çapında tüketim de artış gösterdi, ancak belirli ülkelerde yükselen vakalar yeni karantina önlemlerinin alınmasına sebep oldu.

Petrol yıl başında güçlü başlamasına rağmen, Covid-19 vakalarındaki yükselme ve yeni karantina önlemleri ile beraber Mart ayı ortasından bu yana baskı altında bulunuyor.

İran ile ABD ilişkilerinde nükleer anlaşma görüşmeleri de piyasalar için beklenmedik bir rol oynuyor.

Mayıs vadelki Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yükselme yaparak, 25 cent artış ile varil başına 59,95 dolara ulaştı.

Haziran vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yükselme yaparak, pazartesi gününü %0,5 yükseliş ile kapattıktan sonra %0,4 yükselerek varil başına 63,56 dolar düzeyine geldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Uncategorized

Türkiye Tarım’da Ne Kadar Dışa Bağımlı?

Published

on

By

Geçtiğimiz günlerde ayçiçek yağı ve buğday gibi temel gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışları devam ederken, TÜİK bugün 2020 – 2021 dönemine ait Bitkisel Ürün Denge Tablolarını açıkladı. Bu veriyle birlikte, ülkedeki tarımsal üretimi yapılan ürünlerin yurt içi talebini ne kadar karşıladığı bir diğer anlamıyla dışarıya ne oranda bağımlı olduğunu gösteriyor.

2020 – 2021 döneminde yurt içi üretimin yurt içi talebi ne kadar karşıladığı sorusunun cevabı %97,4 oldu. Toplam tahıl üretiminde en büyük paya sahip olan buğdayın yeterlilik derecesi ise %102,3 yem sanayisi en önemli girdilerini oluşturan arpanın yeterlilik derecesi %97,1, mısırın yeterlilik derecesi %84,9, soyanın yeterlilik derecesi ise %5,4 olarak gösterildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR?
KDV İndirimlerini Fiyatlara Yansıtmayanlara Ceza!

Türkiye’nin dünya üretiminde büyük paya sahip olduğu seçilmiş meyve ürünlerinde yeterlilik derecelerine baktığımızda;

Fındık %552 ile yeterlik derecesi en meyve oldu.

İncir %501 ve kayısı %397 yeterlilik oranına sahip olurken çayda bu oran %94 olarak gösterildi. Yani Türkiye’de üretilip dünyaya satılan çayda yurt içi talebin %94’ü karşılanabiliyor. %6 oranında çayda dışa bağımlılık söz konusu.

Temel ihtiyaç ürünlerindeki yeterlilik oranı ise şöyle:

Nohutta %122,3
Kolza %111,2
Patates %106,5
Pamuk %103,7
Toplam buğday %102,3
Çavdar %100
Şeker pancarı %100,
Soya %94,6.
Dışa bağımlılığı yüksek olan ürünler:

Yulafta %2,4 yeterlilik var ve dışa bağımlılık oranı %97,6 olurken arpada %97,1 kuru fasulyede %92 mısırda %84,9 pirinçte %81,2 kırmızı mercimekte %71,2 ayçiçeğinde %62,5 yeşil mercimekte %58,7 oranında dışa bağımlılık var.

  • TÜİK yeterlilik derecesini şöyle tanımlıyor: Bir bölgenin kullanılabilir üretiminin (iç üretim) o bölgenin talebini ya da yurt içi kullanımını (insan, hayvan ve endüstrinin bütün ihtiyaçlarını) ne ölçüde karşılayacak durumda olduğunu gösterir. Değerin, 100’den küçük olması, üretimin yurt içi talebi tam olarak karşılayamadığı durumu temsil eder. 100’den büyük olan bir değer, iç ihtiyaçları geçen, ihraç edilebilir ve/veya stoklanabilir miktarların varlığını gösterir.

Continue Reading

Uncategorized

EUR/USD Paritesi 1,10’un Altına Düşüş Gösterdi!

Published

on

By

Fed ve ECB’den gelen açıklamalarla EUR/USD paritesi düşüş gösterdi. Geçen hafta 1,1138’e çıkan parite, bu hafta 1,1960’a gerileme yaşadı. Düşüşte merkez bankalarının politikalarındaki ayrışma sinyalleri etkili oluyor.

Hafta başında açıklamalarda bulunan ECB Başkanı Lagarde, savaşın risklerinin ekonomilere göre farklılaşabileceğini ve bu nedenle de para politikalarının da değişkenlik gösterebileceğini belirtti. Fed Başkanı Powell dünkü konuşmasında gerekirse gelecek toplantıda daha fazla faiz artışı yapabiliriz, açıklamasında bulundu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Pamuk Fiyatları Son 11 Yılın Zirvesinde – (bugunfinans.com)

ABD’de ve Euro Bölgesi’nde enflasyon son yılların en yüksek seviyesine geldi. Enflasyondaki yükselişi kontrol altına alabilmek için yapılacak faiz artışı da ekonomik yavaşlamaya neden olacağı için bunu dengeli bir şekilde yapmak gerektiğine dair her iki merkez bankasından da açıklamalar geliyor. ECB, Fed’e göre daha geri planda kalıyorken, Fed geçen haftaki toplantıya göre Mayıs toplantısında daha şahin davranacağının sinyallerini veriyor.

7 Mart’ta 1,08 seviyesine gerileyen parite son günlerde işlemler 1,10 üzerindeyken Powell sonrası 1,10 altı hareketler yaşanıyor. Haftanın devamında faiz fiyatlamasının artması ve dolardaki güçlenme paritede düşüşün de devam etmesine neden olabilir.

Continue Reading

Uncategorized

SOLUSD H1 Analiz

Published

on

By

1 saatlik grafikte 81.36 talep bölgesi üzerinde baskılanan fiyatın, bölgeden gelmesi muhtemel tepkiler sonrası 89.92 direnç bölgesine yükseliş takip edilebilir. Aksi halde bölge altı 1 saatlik mum kapanışı sonrası 77.17 destek seviyesi izlenecektir.

Destek : 81.36 – 77.17
Direnç : 89.92 – 94.97


Burada bulunan bilgiler yatırım, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.
Daha fazla analiz haberi için; https://bugunfinans.com/analizler

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans