Connect with us

Uncategorized

Petrol Varil Başına 70 Dolara Yöneldi

Published

on

Petrol varil başına 70 dolara yöneldi. Petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki düşüş ile birlikte varil başına 70 dolara doğru yükselme yaptı.

Petrol fiyatları, ABD ham petrol stok durumunun düşüşü ile yatırımcıların ABD ve Avrupa’daki tekrardan açılmalarla ilgilenmesi ile yükselmeyi sürdürdü.

Batı Teksas Petrolü, açılışta %1,2 yükselme yaşarken Brent petrol neredeyse varil başına 70 dolar seviyesine ulaştı. Özel sektörün desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) bilgilerine göre, ham petrol stokları geçen hafta 7,69 milyon varil düşüş yaşadı.

Eğer resmi veriler özel sektörün belirttiği verilerle eşleşirse, bu Ocak ayından beri stoklarda yaşanan en büyük düşüş gerçekleşecek.

ABD yetişkinlerin %70’inin 4 Temmuz’a kadar en az bir doz Covid-19 aşısı olmasını planlanıyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise 7 hafta içerisinde karantina kısıtlamalarının kaldırılacağını belirtti.

Haziran ayı vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, %0,7 yükselme ile varil başına 66,16 dolardan işlem alıyor.

Temmuz ayı vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, %0,7 yükselme ile varil başına 69,36 dolar düzeyinde bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized

Tesla Fabrikasında Robot, Mühendise Saldırdı

Published

on

By

Tesla Fabrikasında Robot Mühendise Saldırdı

Tesla fabrikasında bulunan bir robot, mühendise saldırdı. Tesla’nın Austin yakınlarındaki Giga Texas fabrikasında, üretimde çalışan bir robot, yaşanan bir sistem arızası nedeniyle bir mühendise saldırarak yaraladı. Saldırı, sistemin “acil” düğmesinin kapatılmasıyla engellendi.

Daily Mail gazetesinin haberine göre 2021 yılında yaşanan saldırının görgü tanığı 2 Tesla çalışanı, Tesla çalışanı, yeni dökülmüş alüminyum araba parçalarını taşımak için tasarlanmış robotun, arkadaşlarına saldırmasını korku içinde izlediklerini anlattı.

Görgü tanıkları, saldırıya uğrayan mühendisin, o sırada arızalı diğer iki robotun program yazılımlarını düzenlemekle meşgul olduğunu, saldırgan robotun metal pençelerini mühendisin sırtına ve kollarına sapladığını belirtti.

Tesla’nın Giga Texas sözleşmeli işçilerini temsil eden bir avukat, DailyMail.com’a yaptığı açıklamada, işçilerle yaptığı konuşmalara dayanarak fabrikada yaşanan yaralanmaların eksik bildirildiğini düşündüğünü belirtti.

Avukat, bu eksik bildirimin 28 Eylül 2021’de fabrikanın inşasına destek olmak için sözleşmeli olarak çalışan bir inşaat işçisinin ölümünü de içinde barındırdığını anlattı.

Kâr amacı gütmeyen Workers Defense Project’ten Avukat Hannah Alexander, DailyMail.com’a, “Yaralanan çok sayıda işçimiz oldu ve bir işçimiz de hayatını kaybetti.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Alexander’ın verdiği bilgiye göre Antelmo Ramírez adındaki inşaat işçisi, Tesla’nın Giga Texas fabrikasının inşaatında çalışırken sıcak çarpmasından öldü.

Continue Reading

Uncategorized

İhracat rakamları açıklandı

Published

on

By

İhracat rakamları açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı toplantıda İstanbul’da açıkladı.

Erdoğan parite etkisine rağmen büyük bir ihracat başarısı yakalandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “Küresel olumsuzluklara rağmen ihracat yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolara yükseldi. Bu Cumhuriyet tarihimizin rekorudur. Mal ve hizmet ihracatında yazdığımız bu başarı hikayesiyle 350 milyar dolara ulaşan büyük bir ihracat ekonomisini hep birlikte oluşturduk. Hedefimiz, Türkiyenin dünyanın en çok ihracat yapan ilk 10 ülkesi arasındaki yerini almasını sağlamaktır” dedi.

Erdoğan milli parayla ihracat yapılan ülke ve bölge sayısının 197’ye ulaştığını açıkladı. Erdoğan Ocak-Kasım döneminde 9 bin 700 firmanın ilk kez ihracat yaptığını belirtti

Erdoğan sağlık hizmetleri ihracatı alanındaki hedefi 2023 için 5 milyar dolar olarak belirlediklerini ifade etti.

Erdoğan ayrıca yeni fuar merkezinin Atatürk Havalimanının yanında kurulacağını açıkladı.

Continue Reading

Uncategorized

İstanbul’da enflasyon rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul Ticaret Odası Ağustos ayına ilişkin perakende ve toptan fiyat endeksleri raporunu yayınladı. Bununla birlikte İstanbul’da perakende fiyatlar yıllık yüzde 99,91ile 98 yılından beri en yüksek hızdan arttı. Önceki ay artış yüzde 99,1 olmuştu. Toptan fiyatlarda yıllık bazda yükselişine devam ederek yüzde 98,09 arttı

İstanbul’da enflasyon göstergelerindeki yukarı yönlü ivme Ağustos’ta da devam etti.

İTO’nun açıkladığı şehirdeki tüketici enflasyonunu izleyen ücretliler geçinme endeksi Ağustos ayında yıllık yüzde 99,91 artış gerçekleştirdi.

Endekste aylık artış yüzde 2,29 oldu. Temmuzda aylık artış yüzde 4,09 seviyesinde gerçekleşmişti.

Perakende fiyatlarda en yüksek aylık artış %13,99 ile eğlence harcamalarında olurken, sağlık %3,99, ev eşyaları yüzde 2,74, gıda ise yüzde 2,70 arttı.

Toptan Eşya Fiyatları endeksi aylık yüzde 6,90, yıllık yüzde 98,06 olarak gerçekleşti.

TÜİK ağustos enflasyon verilerini 5 Eylül Pazartesi günü açıklayacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans