Connect with us

Global

Petrol fiyatlarında volatilite uyarısı

Published

on

petrol-üretimi


Uluslararası Enerji Ajansı, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arz kesintilerinin “önemli bir arz açığı” ortaya çıkartacağını ve fiyat dalgalanmalarından yeni bir artış tehdidi oluşacağı uyarında bulundu.

Ajans, OPEC+ liderlerinin geçtiğimiz hafta kesintileri yılsonuna kadar uzatacaklarını açıklamalarının sonrasında küresel petrol piyasalarının 2023’ün ikinci yarısında günde 1,2 milyon varillik bir açıkla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu rakam, talep tahminlerindeki tarihsel değişikliklerin bir sonucu olarak geçtiğimiz ay öngörülenden daha düşük, fakat yine de tüketiciler için risk oluşturuyor.

UEA, iki üreticinin 2024 başında kısıntıları gevşetmesi halinde bile petrol stoklarının ciddi şekilde tükeneceğini ve fiyatların şoklara karşı savunmasız kalacağını söyledi.

UEA’nın petrol piyasası bölümü başkanı Toril Bosoni yaptığı açıklamada, “Piyasa yılın ikinci yarısında gerçekten sıkılaşıyor. Öncü verilere göre, Ağustos ayında küresel petrol stoklarının 75 milyon varil gibi büyük bir oranda düştüğünü gördük” dedi.

IEA, “Petrol stokları rahatsız edici derecede düşük seviyelerde olacak ve kırılgan ekonomik ortam göz önüne alındığında ne üreticilerin ne de tüketicilerin çıkarına olacak başka bir dalgalanma riskini artıracak” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans