Connect with us

Global

Petrol fiyatlarında volatilite uyarısı

Published

on

petrol-üretimi


Uluslararası Enerji Ajansı, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arz kesintilerinin “önemli bir arz açığı” ortaya çıkartacağını ve fiyat dalgalanmalarından yeni bir artış tehdidi oluşacağı uyarında bulundu.

Ajans, OPEC+ liderlerinin geçtiğimiz hafta kesintileri yılsonuna kadar uzatacaklarını açıklamalarının sonrasında küresel petrol piyasalarının 2023’ün ikinci yarısında günde 1,2 milyon varillik bir açıkla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu rakam, talep tahminlerindeki tarihsel değişikliklerin bir sonucu olarak geçtiğimiz ay öngörülenden daha düşük, fakat yine de tüketiciler için risk oluşturuyor.

UEA, iki üreticinin 2024 başında kısıntıları gevşetmesi halinde bile petrol stoklarının ciddi şekilde tükeneceğini ve fiyatların şoklara karşı savunmasız kalacağını söyledi.

UEA’nın petrol piyasası bölümü başkanı Toril Bosoni yaptığı açıklamada, “Piyasa yılın ikinci yarısında gerçekten sıkılaşıyor. Öncü verilere göre, Ağustos ayında küresel petrol stoklarının 75 milyon varil gibi büyük bir oranda düştüğünü gördük” dedi.

IEA, “Petrol stokları rahatsız edici derecede düşük seviyelerde olacak ve kırılgan ekonomik ortam göz önüne alındığında ne üreticilerin ne de tüketicilerin çıkarına olacak başka bir dalgalanma riskini artıracak” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans