Connect with us

Global

Petrol fiyatlarında volatilite uyarısı

Published

on

petrol-üretimi


Uluslararası Enerji Ajansı, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arz kesintilerinin “önemli bir arz açığı” ortaya çıkartacağını ve fiyat dalgalanmalarından yeni bir artış tehdidi oluşacağı uyarında bulundu.

Ajans, OPEC+ liderlerinin geçtiğimiz hafta kesintileri yılsonuna kadar uzatacaklarını açıklamalarının sonrasında küresel petrol piyasalarının 2023’ün ikinci yarısında günde 1,2 milyon varillik bir açıkla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bu rakam, talep tahminlerindeki tarihsel değişikliklerin bir sonucu olarak geçtiğimiz ay öngörülenden daha düşük, fakat yine de tüketiciler için risk oluşturuyor.

UEA, iki üreticinin 2024 başında kısıntıları gevşetmesi halinde bile petrol stoklarının ciddi şekilde tükeneceğini ve fiyatların şoklara karşı savunmasız kalacağını söyledi.

UEA’nın petrol piyasası bölümü başkanı Toril Bosoni yaptığı açıklamada, “Piyasa yılın ikinci yarısında gerçekten sıkılaşıyor. Öncü verilere göre, Ağustos ayında küresel petrol stoklarının 75 milyon varil gibi büyük bir oranda düştüğünü gördük” dedi.

IEA, “Petrol stokları rahatsız edici derecede düşük seviyelerde olacak ve kırılgan ekonomik ortam göz önüne alındığında ne üreticilerin ne de tüketicilerin çıkarına olacak başka bir dalgalanma riskini artıracak” diye konuştu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans