Connect with us

Uncategorized

İstanbul’da enflasyon rekor kırıyor

Published

on

İstanbul Ticaret Odası Ağustos ayına ilişkin perakende ve toptan fiyat endeksleri raporunu yayınladı. Bununla birlikte İstanbul’da perakende fiyatlar yıllık yüzde 99,91ile 98 yılından beri en yüksek hızdan arttı. Önceki ay artış yüzde 99,1 olmuştu. Toptan fiyatlarda yıllık bazda yükselişine devam ederek yüzde 98,09 arttı

İstanbul’da enflasyon göstergelerindeki yukarı yönlü ivme Ağustos’ta da devam etti.

İTO’nun açıkladığı şehirdeki tüketici enflasyonunu izleyen ücretliler geçinme endeksi Ağustos ayında yıllık yüzde 99,91 artış gerçekleştirdi.

Endekste aylık artış yüzde 2,29 oldu. Temmuzda aylık artış yüzde 4,09 seviyesinde gerçekleşmişti.

Perakende fiyatlarda en yüksek aylık artış %13,99 ile eğlence harcamalarında olurken, sağlık %3,99, ev eşyaları yüzde 2,74, gıda ise yüzde 2,70 arttı.

Toptan Eşya Fiyatları endeksi aylık yüzde 6,90, yıllık yüzde 98,06 olarak gerçekleşti.

TÜİK ağustos enflasyon verilerini 5 Eylül Pazartesi günü açıklayacak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized

Tesla Fabrikasında Robot, Mühendise Saldırdı

Published

on

By

Tesla Fabrikasında Robot Mühendise Saldırdı

Tesla fabrikasında bulunan bir robot, mühendise saldırdı. Tesla’nın Austin yakınlarındaki Giga Texas fabrikasında, üretimde çalışan bir robot, yaşanan bir sistem arızası nedeniyle bir mühendise saldırarak yaraladı. Saldırı, sistemin “acil” düğmesinin kapatılmasıyla engellendi.

Daily Mail gazetesinin haberine göre 2021 yılında yaşanan saldırının görgü tanığı 2 Tesla çalışanı, Tesla çalışanı, yeni dökülmüş alüminyum araba parçalarını taşımak için tasarlanmış robotun, arkadaşlarına saldırmasını korku içinde izlediklerini anlattı.

Görgü tanıkları, saldırıya uğrayan mühendisin, o sırada arızalı diğer iki robotun program yazılımlarını düzenlemekle meşgul olduğunu, saldırgan robotun metal pençelerini mühendisin sırtına ve kollarına sapladığını belirtti.

Tesla’nın Giga Texas sözleşmeli işçilerini temsil eden bir avukat, DailyMail.com’a yaptığı açıklamada, işçilerle yaptığı konuşmalara dayanarak fabrikada yaşanan yaralanmaların eksik bildirildiğini düşündüğünü belirtti.

Avukat, bu eksik bildirimin 28 Eylül 2021’de fabrikanın inşasına destek olmak için sözleşmeli olarak çalışan bir inşaat işçisinin ölümünü de içinde barındırdığını anlattı.

Kâr amacı gütmeyen Workers Defense Project’ten Avukat Hannah Alexander, DailyMail.com’a, “Yaralanan çok sayıda işçimiz oldu ve bir işçimiz de hayatını kaybetti.” şeklinde açıklamalarda bulundu. Alexander’ın verdiği bilgiye göre Antelmo Ramírez adındaki inşaat işçisi, Tesla’nın Giga Texas fabrikasının inşaatında çalışırken sıcak çarpmasından öldü.

Continue Reading

Uncategorized

İhracat rakamları açıklandı

Published

on

By

İhracat rakamları açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2022 yılı ihracat verilerini Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de katıldığı toplantıda İstanbul’da açıkladı.

Erdoğan parite etkisine rağmen büyük bir ihracat başarısı yakalandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında “Küresel olumsuzluklara rağmen ihracat yüzde 12,9 artışla 254,2 milyar dolara yükseldi. Bu Cumhuriyet tarihimizin rekorudur. Mal ve hizmet ihracatında yazdığımız bu başarı hikayesiyle 350 milyar dolara ulaşan büyük bir ihracat ekonomisini hep birlikte oluşturduk. Hedefimiz, Türkiyenin dünyanın en çok ihracat yapan ilk 10 ülkesi arasındaki yerini almasını sağlamaktır” dedi.

Erdoğan milli parayla ihracat yapılan ülke ve bölge sayısının 197’ye ulaştığını açıkladı. Erdoğan Ocak-Kasım döneminde 9 bin 700 firmanın ilk kez ihracat yaptığını belirtti

Erdoğan sağlık hizmetleri ihracatı alanındaki hedefi 2023 için 5 milyar dolar olarak belirlediklerini ifade etti.

Erdoğan ayrıca yeni fuar merkezinin Atatürk Havalimanının yanında kurulacağını açıkladı.

Continue Reading

Global

Bankacılık sektörü net karı artış gösterdi

Published

on

By

Bankacılık sektörünün net karı ilk 7 ayda beş kat artarak 207,8 milyar TL’ye ulaştı. Sektörün net karı Temmuz’da yıllık yüzde 505 artışla 38,7 milyar TL oldu.

BDDK’nın verilerine göre bankacılık sektörü yılın ilk 7 ayında 207,8 milyar TL kâr elde etti. Sektör, geçen yıl aynı dönem 40,2 milyar TL net kâr sağlamıştı.

Sektörün net kârı Temmuz ayında, yüzde 505 artışla 38,7 milyar TL’ye yükseldi.

Bankacılık toplam aktifleri temmuz itibarıyla 12,3 trilyon TL oldu. 2021 aynı dönemde bu rakam 6,71 trilyon lira olmuştu.

Toplam krediler temmuz itibarıyla 6,51 trilyon liraya yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 3,88 trilyon liraydı.

Tahsili gecikmiş alacak oranı yüzde 2,42 oldu, 2021 Temmuz’da bu oran yüzde 3,71’di.

Sermaye yeterlilik oranı yüzde 18 ve çekirdek sermaye yeterliliği yüzde 14 oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans