Connect with us

Global

Eurobond Gelişen Ülkelerde İhraç Rekoru Kırdı

Published

on

Euroband gelişmekte olan ülkelerde ihraç rekoru kırdı. Moody’s yılın ilk çeyreğinde gelişmekte olan ülkelerin eurobond ihraçlarının 191 milyar dolar hacmine ulaşarak rekor kırdığını ifade etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s gelişen ülkelerin eurobond ihraçlarının 2021’in ilk bölümünde geçtiğimiz döneme kıyasla %28 yükselme ile 191 milyar dolara ulaştığını bildirdi. Bu, rekor düzey olarak kayda geçti.

Atsi Shethand Anne Van Praagh liderliğindeki analistler “Önde gelen gelişmekte olan ülkelerde yüksek bütçe açıkları ile kamunun yüksek finansman desteklenmesi devam edecek. ABD enflasyonu ve tahvil getirilerinde yükselme küresel piyasalarda dönemsel türbülanslara sebebiyet verebilir, gelişen ülkelerde finansal koşullar sıkılaşabilir” değerlendirmesini bulundu.

İhraçlarda en büyük yükselme %44 ile Asya Pasifik bölgesinde gerçekleşti.

Yatırım yapılabilir notuna sahip gelişen ülke tahvili ihraçları 43 milyar dolara artış gösterirken çöp derecesindeki tahvillerin hacmi ise 26 milyar dolara çıktı.

Yatırım yapılabilir tahvil ihraçlarında ağırlıklı ortalama kupon ilk çeyrekte %2,3 olarak uzun vadeli ortalama olan %3,7’nin altında durdu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans