Connect with us

Global

ABD 30 Yıllık Tahvil Faizi

Published

on

ABD 30 yıllık tahvil faizi 5 ay sonra ilk defa %2’nin altına düştü. Fed’in daha şahin bir politika izleyeceğine dair hedefler ile uzun vadeli tahviller ile kısa vadeli tahvillerin faizi arasındaki fark düşüyor.

30 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, Fed’in daha şahin bir politika izlemeye geçeceğine dair beklentiler ile Şubat ayından bu yana ilk defa %2’nin altına düştü. Tahvil piyasalarındaki enflasyon beklentisine işaret eden ABD 10 yıllık başa baş faizi ise cuma günü %2,21’e gerileme yaşadı.

Yatırımcılar, Fed’in geçen haftaki şahin duruşundan sonra genişlemeci politikaya yönelik işlemlerini bırakırken 5 yıllık ve 30 yıllık tahviller arasındaki fark bu yılın en düşük düzeyine geldi.

Getiri eğrisinin yatay pozisyona geçmesi banka kârları için olumsuz bir ortam oluştururken vadeli tahvil piyasasında pozisyonlanma ikinci günde de azalma yaşadı.

30 yıllık ve 5 yıllık ABD tahvil faizi arasındaki fark Fed toplantısı sonrasında ortalama 30 baz puana yakın düşüş yaşayarak 111 baz puan seviyesine geriledi.

Fed’in geçen gerçekleştirdiği toplantı sonrasında daha şahin mesajlar vermesi ve St Louis Fed Başkanı James Bullard’ın Fed Başkanı Jerome Powell’ın tahvil alımı azaltımına dair yönelik tartışmaları başlattığını söylemesi kısa zamanda para politikasının sıkılaşacağına işaret ediyor.

Fed’in bu tutumu da enflasyonun belirlenen hedefler üstünde çok fazla kalmayacağına dair beklentileri yükselterek kısa vadeli tahvil faizlerini yukarı taşırken uzun vadelilerin faizlerde azalma yaşattı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans