Connect with us

Global

ABD 30 Yıllık Tahvil Faizi

Published

on

ABD 30 yıllık tahvil faizi 5 ay sonra ilk defa %2’nin altına düştü. Fed’in daha şahin bir politika izleyeceğine dair hedefler ile uzun vadeli tahviller ile kısa vadeli tahvillerin faizi arasındaki fark düşüyor.

30 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, Fed’in daha şahin bir politika izlemeye geçeceğine dair beklentiler ile Şubat ayından bu yana ilk defa %2’nin altına düştü. Tahvil piyasalarındaki enflasyon beklentisine işaret eden ABD 10 yıllık başa baş faizi ise cuma günü %2,21’e gerileme yaşadı.

Yatırımcılar, Fed’in geçen haftaki şahin duruşundan sonra genişlemeci politikaya yönelik işlemlerini bırakırken 5 yıllık ve 30 yıllık tahviller arasındaki fark bu yılın en düşük düzeyine geldi.

Getiri eğrisinin yatay pozisyona geçmesi banka kârları için olumsuz bir ortam oluştururken vadeli tahvil piyasasında pozisyonlanma ikinci günde de azalma yaşadı.

30 yıllık ve 5 yıllık ABD tahvil faizi arasındaki fark Fed toplantısı sonrasında ortalama 30 baz puana yakın düşüş yaşayarak 111 baz puan seviyesine geriledi.

Fed’in geçen gerçekleştirdiği toplantı sonrasında daha şahin mesajlar vermesi ve St Louis Fed Başkanı James Bullard’ın Fed Başkanı Jerome Powell’ın tahvil alımı azaltımına dair yönelik tartışmaları başlattığını söylemesi kısa zamanda para politikasının sıkılaşacağına işaret ediyor.

Fed’in bu tutumu da enflasyonun belirlenen hedefler üstünde çok fazla kalmayacağına dair beklentileri yükselterek kısa vadeli tahvil faizlerini yukarı taşırken uzun vadelilerin faizlerde azalma yaşattı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans