Connect with us

Ekonomi

Sanayi Üretimi Şubat’ta Yıllık Beklentiyi Aştı

Published

on

Sanayi Üretimi için Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üretim bilgilerini açıkladı. Verilere göre sanayi üretiminde senelik büyüme ekonomistlerin beklentilerini aştı. Şubat’ta yüksek teknoloji ve sermaye malı üretimdeki yoğunluk aylık yükselişe sebep oldu.

Sanayi üretimi Şubat’ta senelik olarak %8,8 yükseldi. Böylelikle sanayi üretiminde senelik büyüme 9. ayına girdi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) paylaştığı verilere göre aylık olarak sanayi üretiminde ise %0,1’lik yükseliş kaydedildi.

Şubat’ta sanayi üretiminde yıllık bazda %8 yükselme yaşanması yönündeydi. Aylık bazda ise sanayi üretiminde değişim yaşanması hedeflenmiyordu.

Ocak ayına ilişkin verilerde senelik yükseliş %11,4’ten %11,3’e; aylık artış ise %1’den %0,9’a revize edildi.

2021 yılı Şubat ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi geçmiş yılın aynı ayına göre %15,9 ve imalat sanayi sektörü endeksi %9,3 yükselirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,8 düşüş yaşandı.

Aylık olarak bakıldığında ise 2021 yılı Şubat ayı içinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %2,3 azalma yaşarken, imalat sanayi sektörü endeksi %0,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %0,8 arttı.

Sanayi üretimi Sermaye malı ve yüksek teknoloji kategorisinde yükseliş dikkat çekti

Verilere göre Şubat ayı ile ilişkin yüksek teknoloji üretiminde aylık yükselme %12,2 olarak kaydedildi. Bu kategoride bir önceli yılın aynı dönemine göre artış ise %7,5 oldu. Şubat’ta düşük ve orta düşük teknoloji üretimi aylık olarak gerileme yaşarken, orta-yüksek teknoloji kategorisinde sınırlı bir yükselme izlendi.

Şubat ayında sermaye malı kategorisindeki yükselme da dikkat çekti. Verilere göre sermaye malı üretimi Şubat’ta geçtiğimiz aya göre %3,3 arttı. Ara malı, dayanıksız ve dayanıklı tüketim mallarında ise aylık bazda gerileme meydana geldi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans