Connect with us

Ekonomi

IIF Türk Lirası İçin Adil Değerini Savundu

Published

on

IIF Türk Lirası için yaptığı açıklamada adil değerini savundu. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün duyurduğu araştırma raporunda Türk Lirası için adil değer tahmininde bir değişikliğe gitmediğini ifade ederken, ABD Hazine tahvili faizinin gelişen piyasaların genelinde bir satış dalgası oluşturma riskinin daha az olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Finans Enstitüsü, gelişen piyasalara yönelik tahvil kazançlarının etkisini analiz ettiği değerlendirmesinde Türk Lirası’ndaki son evolüsyon sonrasında muhtemel yayılma etkisine yönelik öngörü ifadelerinde bulundu.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nden Robin Brooks ve Jonathan Fortun’un hazırladığı araştırma ifadede, Türk Lirası’ndaki değer kaybı yaşamasında diğer gelişen piyasa para birimlerini de etkileyebileceği ama yayılma riskinin daha düşük olduğu dile getirirken, Türk Lirası için 7,50 seviyesindeki adil değerinde olduğunu ifade etti.

Raporda, Dolar/TL kurundaki artması, yükselen ABD Hazine tahvili fazinin gelişen piyasaların genelinde yarattığı baskıdan kaynaklandığı vurgularken, gelişen ülke para birimlerinin Demokratların Senato’da çoğunluğu elde ettiği 2021 senesindeki ABD Georgia Senato seçimlerinden sonra halihazırda zayıfladığına ifade edildi.

ABD Hazine tahvillerindeki satış dalgasının ve faizlerin yükselişinin Türkiye’de yaşanan olaylarda dolaylı olarak patetik olduğunu ifade eden raporda, TCMB’nin beklenenden çok faiz artırımına karşın Amerikan Merkez Bankası’ndan ötürü tahvil faizlerinin yükseldiğine dikkat edildi.

Kırılgan beşli olarak ifade edilen Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye’nin 2013 yılında en fazla düşüş yaşayan para birimleri olduğunu ifade eden ekonomistler, Georgia seçimlerinden sonra yaşanan piyasaların yarısının 2013 senesinden daha fazla düşüş yaşadığını vurgularken Güney Afrika ve Hindistan’ın ise 2013 yılından çok daha iyi durumda olduğunu dile getirdi.

Ancak şu an gelişen piyasalar için koşulların 2013 senesindeki ‘taper-tantrum’ döneminden genel olarak daha sağlıklı olduğunu ifade eden ekonomistler, geçmişe göre yayılma tehlikesinin daha az olduğunu dile getirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans