Connect with us

Ekonomi

IIF Türk Lirası İçin Adil Değerini Savundu

Published

on

IIF Türk Lirası için yaptığı açıklamada adil değerini savundu. Uluslararası Finans Enstitüsü’nün duyurduğu araştırma raporunda Türk Lirası için adil değer tahmininde bir değişikliğe gitmediğini ifade ederken, ABD Hazine tahvili faizinin gelişen piyasaların genelinde bir satış dalgası oluşturma riskinin daha az olduğunu dile getirdi.

Uluslararası Finans Enstitüsü, gelişen piyasalara yönelik tahvil kazançlarının etkisini analiz ettiği değerlendirmesinde Türk Lirası’ndaki son evolüsyon sonrasında muhtemel yayılma etkisine yönelik öngörü ifadelerinde bulundu.

Uluslararası Finans Enstitüsü’nden Robin Brooks ve Jonathan Fortun’un hazırladığı araştırma ifadede, Türk Lirası’ndaki değer kaybı yaşamasında diğer gelişen piyasa para birimlerini de etkileyebileceği ama yayılma riskinin daha düşük olduğu dile getirirken, Türk Lirası için 7,50 seviyesindeki adil değerinde olduğunu ifade etti.

Raporda, Dolar/TL kurundaki artması, yükselen ABD Hazine tahvili fazinin gelişen piyasaların genelinde yarattığı baskıdan kaynaklandığı vurgularken, gelişen ülke para birimlerinin Demokratların Senato’da çoğunluğu elde ettiği 2021 senesindeki ABD Georgia Senato seçimlerinden sonra halihazırda zayıfladığına ifade edildi.

ABD Hazine tahvillerindeki satış dalgasının ve faizlerin yükselişinin Türkiye’de yaşanan olaylarda dolaylı olarak patetik olduğunu ifade eden raporda, TCMB’nin beklenenden çok faiz artırımına karşın Amerikan Merkez Bankası’ndan ötürü tahvil faizlerinin yükseldiğine dikkat edildi.

Kırılgan beşli olarak ifade edilen Brezilya, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika ve Türkiye’nin 2013 yılında en fazla düşüş yaşayan para birimleri olduğunu ifade eden ekonomistler, Georgia seçimlerinden sonra yaşanan piyasaların yarısının 2013 senesinden daha fazla düşüş yaşadığını vurgularken Güney Afrika ve Hindistan’ın ise 2013 yılından çok daha iyi durumda olduğunu dile getirdi.

Ancak şu an gelişen piyasalar için koşulların 2013 senesindeki ‘taper-tantrum’ döneminden genel olarak daha sağlıklı olduğunu ifade eden ekonomistler, geçmişe göre yayılma tehlikesinin daha az olduğunu dile getirdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

TCMB rezervleri zirvede

Published

on

By

TCMB rezervleri zirvede

TCMB, toplam rezervleri 11 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 3,8 milyar dolar artış gösterdi.

Rezervler 117,5 milyar dolar ile 10 Aralık 2021 haftasından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bununla birlikte, 11 Kasım itibariyle Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 1,45 milyar dolar artışla 76,6 milyar dolara çıktı.

Söz konusu dönemde altın rezervleri de 2,4 milyar dolar yükseliş yaşayarak 38,5 milyar dolardan 40,9 milyar dolara yükseldi.

Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 11 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 3 milyar 841 milyon dolar artışla 113 milyar 682 milyon dolardan 117 milyar 523 milyon dolara yükseldi.

Söz konusu veri, yılın en yüksek seviyesine işaret etti.

Aynı hafta itibariyle TCMB’nin net rezervleri 14,5 milyar dolardan 18,2 milyar dolara yükseldi. Swap hariç net rezerv ise eksi 54,1 milyar dolar oldu. Bir önceki hafta bu veri eksi 57,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Ekonomi

Bütçe açığı rekor kırdı

Published

on

By

Bütçe açığı rekor kırdı

Merkezi yönetim bütçesi Ekim’de 83,3 milyar TL ile 2022 yılının en yüksek açığını verdi. Hazine ve Maliye Bakanlığının bugün yayınladığı rapora göre Ekim ayında Hazine’nin bütçe geliri 307,4 milyar TL, bütçe gelirleri 224,2 milyar TL ve bütçe açığı 83,3 milyar TL olarak açıklandı.

Rekor faiz ödemesi

Faiz harcamaları Ekim’de 61 milyar 144 milyon TL ile rekor seviyeye çıktı. Faiz dışı bütçe giderleri 246 milyar TL ve faiz dışı açık ise 22,1 milyar TL olarak açıklandı.

Yılın 10 ayındaki faiz ödemeleri 268 milyar 255 milyon TL’yi buldu.

Geçen yıla göre nasıl bir değişim oldu?

Ekim ayı bütçe giderleri geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 133,9 artış gösterdi.

Merkezi yönetim bütçesi 2021 yılı Ekim ayında 17 milyar 406 milyon TL açık vermişti. 2022 yılında ise 83 milyar 254 milyon TL açık verdi.

2021 yılı Ekim ayında 3 milyar 106 milyon TL faiz dışı açık verilmişti, 2022 yılı Ekim ayında 22 milyar 110 milyon TL faiz dışı açık verildi.

Yılın 10 aylık döneminde bütçe ne kadar açık verdi?

2022 yılı Ocak-Ekim döneminde merkezi yönetim bütçe giderleri 2 trilyon 328,2 milyar TL, bütçe gelirleri 2 trilyon 199,4 milyar TL ve bütçe açığı 128,8 milyar TL olarak açıklanmıştı. Ayrıca, faiz dışı bütçe giderleri 2 trilyon 59,9 milyar TL ve faiz dışı fazla ise 139,5 milyar TL oldu.

Continue Reading

Ekonomi

Dolar ve euro haftaya nasıl başladı?

Published

on

By

Dolar ve euro haftaya nasıl başladı?

Geçen hafta 106,30’a gerileyen ve Ağustos ayı sonrası en düşük seviyeyi gören dolar endeksi, yeni haftaya 106,85 seviyesinde başladı.

Amerika’da enflasyonun beklenen oranın altında kalması ile birlikte Merkez Bankası Fed’in faiz artış oranlarını daha düşük tutacağı beklentileri oluştu. Fed yetkililerinden de Aralık ve sonrası aylar için daha yavaş adım atabileceği yönünde açıklamalarla birlikte dolar göstergesi son üç ayın en düşük seviyesine indi.

Borsa, emtia ve döviz piyasasının aşırı tepki vermesiyle sert düşüş gösteren dolar, yeni haftaya sakin başladı. Asya seansında sınırlı yükseliş gösteren endekste Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri seanslarındaki fiyatlar takip edilecek

Dolar/TL aynı yerde

Geçen hafta doların küresel piyasalarda sert kayıplar vermesiyle birlikte sınırlı bir gerileme yaşan dolar/TL haftayı 18,55 seviyesinde kapattı. Bugün Asya seansında en yüksek 18,60 seviyesi görüldü. Bu çerçevede kur yeniden son haftalardaki işlem bölgesinden fiyatlanıyor.

Euro/TL yılın zirvesini gördü

Geçtiğimiz hafta kapanışta dolardaki düşüşle 1,0368’E yükselen Eurusd, doların etkisiyle birlikte 19,24 seviyesine çıktı. Paritenin bugün 1,03 altına inmesiyle euro kuru haftaya sınırlı düşüşle başladı. İşlemler 19,15 altında.

Dolar varlıklarda yaşanan aşırı satış baskıları bugün devam etmesi durumunda dolar endeksinde 106 altı denemeler görülebilir. Ancak faiz fiyatlamasının büyük oranda gerçekleşmesi endeksteki düşüşü durdurabilir.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans