Connect with us

Global

Türkiye Gündemi Ab Liderler Zirvesinde

Published

on

Türkiye Gündemi Ab Liderler Zirvesinde konuşulacak. 25-26 Mart’ta yapılması hedeflenen AB Liderler Zirvesi’nin başlıca madde gündem maddeleri arasında Türkiye ile Gümrük Birliği’nin yenilenmesi ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilere mali yardım konu başlıkları var

Bu hafta video konuşma yolu ile gerçekleşecek AB Zirvesi’nde Türkiye ile ilişkiler de öne çıkan gündem maddeleri içinde yer alacak.

AB liderleri Doğu Akdeniz’de düşen gerilim, Türkiye’nin buradaki faaliyetlerine aralık vermesi, Yunanistan ile süren istikşafi müzakereler ve BM’nin himayesinde Kıbrıs probleminin ele alınmasından duyduğu sevincini dile getirecek.

Yine eskiz metne göre, video konuşmada liderler Doğu Akdeniz’de AB’nin stratejik yararlarının güvenli bir platformda korunması ve Türkiye ile ilişkilerde iki yanın da çıkarını gözeten olumlu iş birliği ele alınacak.

Son dönemdeki olumlu dinamikleri daha da kuvvetlendirmek için Türkiye ile iş birliğini yükseltmeye yönelik olarak, ortak yararların olduğu alanlarda yeni yöntemler alınacak.

Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, toplum seviyesinde işbirliğinin kuvvetlendirilmesi gibi konular da zirvede ele alınacak başlıca konular içinde.

Zirvede Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin finansmanının sürdürebilmesi için finansal bir çerçeve önerisi sunma planı da olduğu ifade edildi.

Doğu Akdeniz’de gerilimin tekrardan yükselmesi durumunda liderler, yaptırımlar da dahil çeşitli tedbirleri değerlendirebilir.

AB Türkiye ile düzelen ilişkiler sebebi ile TPAO’nun üst düzey yöneticilerine uygulamayı planladığı yaptırımları sonlandırmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans