Connect with us

Global

Türkiye Gündemi Ab Liderler Zirvesinde

Published

on

Türkiye Gündemi Ab Liderler Zirvesinde konuşulacak. 25-26 Mart’ta yapılması hedeflenen AB Liderler Zirvesi’nin başlıca madde gündem maddeleri arasında Türkiye ile Gümrük Birliği’nin yenilenmesi ve Türkiye’deki Suriyeli mültecilere mali yardım konu başlıkları var

Bu hafta video konuşma yolu ile gerçekleşecek AB Zirvesi’nde Türkiye ile ilişkiler de öne çıkan gündem maddeleri içinde yer alacak.

AB liderleri Doğu Akdeniz’de düşen gerilim, Türkiye’nin buradaki faaliyetlerine aralık vermesi, Yunanistan ile süren istikşafi müzakereler ve BM’nin himayesinde Kıbrıs probleminin ele alınmasından duyduğu sevincini dile getirecek.

Yine eskiz metne göre, video konuşmada liderler Doğu Akdeniz’de AB’nin stratejik yararlarının güvenli bir platformda korunması ve Türkiye ile ilişkilerde iki yanın da çıkarını gözeten olumlu iş birliği ele alınacak.

Son dönemdeki olumlu dinamikleri daha da kuvvetlendirmek için Türkiye ile iş birliğini yükseltmeye yönelik olarak, ortak yararların olduğu alanlarda yeni yöntemler alınacak.

Türkiye ile Gümrük Birliği’nin güncellenmesi, toplum seviyesinde işbirliğinin kuvvetlendirilmesi gibi konular da zirvede ele alınacak başlıca konular içinde.

Zirvede Türkiye, Ürdün ve Lübnan’daki Suriyeli mültecilerin finansmanının sürdürebilmesi için finansal bir çerçeve önerisi sunma planı da olduğu ifade edildi.

Doğu Akdeniz’de gerilimin tekrardan yükselmesi durumunda liderler, yaptırımlar da dahil çeşitli tedbirleri değerlendirebilir.

AB Türkiye ile düzelen ilişkiler sebebi ile TPAO’nun üst düzey yöneticilerine uygulamayı planladığı yaptırımları sonlandırmıştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans