Connect with us

Global

Enflasyon yükseliyor

Published

on

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

TÜİK, Eylül ayı tüketici ve üretici fiyat endeksi (TÜFE-ÜFE) raporlarını yayınladı. Enflasyon 16 aydır yükselmeye devam ediyor.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, Eylül ayında tüketici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 83,45 oranında arttı.

Verilere göre aylık enflasyon Eylül ayında yüzde 3,08 olarak açıklandı. Çekirdek göstergelerdeki yükseliş hareketi Eylül ayında da devam etti. Bununla birlikte Eylül ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 68,09 olarak kaydedildi.

Üretici fiyat endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 151,50 artışla yükselmeye devam ediyor. Aylık üretici enflasyonu yüzde 4,78 olarak açıklandı.

Eylül ayını kapsayan 144 temel başlıktan 18 temel başlığın endeksinde düşüş olurken, 2 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 124 temel başlığın endeksinde ise artışlar gerçekleşti.

En yüksek yıllık artış ulaştırmada

Harcama gruplarına bakıldığında tüketici fiyatlarında en fazla artış 177,66 ile ulaştırmada oldu. Ulaştırmayı 93,05 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 89,68 ile ev eşyası grubu aldı.

Aylık değişimlere baktığımızda ise en yüksek artış yüzde 9,99 ile konut grubunda yaşandı. Bu grubu 6,99 ile eğitim, yüzde 3,40 ile de haberleşme izledi.

Eylül ayında doğalgaz ve elektrik fiyatlarına zam gelmişti.

Veriler beklentilerin altında!

Beklentiler Eylül ayına ilişkin aylık enflasyon için en düşük beklenti yüzde 3, en yüksek beklenti ise 4,5 olmuştu. Yıllık enflasyon için ise en yüksek tahmin yüzde 85,9, en düşük tahmin ise 83 seviyesinde oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans