Connect with us

Global

İngiltere’de enflasyon beklentilerden fazla düştü

Published

on

İngiltere'de enflasyon beklentilerden fazla düştü

İngiltere’de enflasyon, Kasım ayında beklenenden daha fazla düşüş gösterdi. İngiltere Merkez Bankasının yaşadığı, resesyon ortamında faizleri artırmaya devam etme baskısını hafifletti.

Ekim’de yüzde 2 gibi endişe verici bir oranda artmış olan TÜFE, kasım ayında aylık yüzde 0,4’lük bir artış gösterdi. Analistler yüzde 0,6’lık bir artış öngörüyordu.

Bu da yıllık bazda enflasyon oranını yüzde 11,1 seviyesinden yüzde 10,7 seviyesine düşürdü.

ONS, fiyatlardaki ufak yavaşlamanın büyük ölçüde benzin ve ikinci el araba fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını; giyim, otel fiyatları ile oyun ve oyuncakların da endeks üzerinde düşüş yönlü baskı oluşturduğunu söyledi. Artış yönlü en büyük etki ise restoran ve barlarda tüketilen alkolden geldi.

Volatilite yakıt ve enerji bileşenlerini hariç tutan çekirdek TÜFE oranı da beklenenden daha fazla geriledi. Yüzde 0,5’lik tahminlere rağmen sadece yüzde 0,3 artış gösterdi. Yıllık bazda çekirdek enflasyon, geçen ayki yüzde 6,5 seviyesinden yüzde 6,3 seviyesine düştü.

Rakamlar, BoE’nin son politika kararlarını açıklamasından bir gün öncesinde geldi. Para Politikası Kurlunun nasıl bir adım atılacağı konusunda en az üçe bölünmesi beklenirken, bazı üyeler enflasyonun çoktan zirve yaptığı bir dönemde faiz oranlarında daha büyük bir artışa gitmek istemiyor.

Pantheon Macroeconomics’in İngiltere baş ekonomisti Samuel Tombs, rakamların bu yıl normalden daha erken başlayan Efsane Cuma promosyonlarıyla bağlantılı herhangi bir istatistiksel tuhaflıktan ziyade fiyat baskılarında gerçek bir düşüşü yansıttığını söyledi.

Tombs, enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da yavaşladığını gösteren kanıtların arttığını belirterek enflasyonun Nisan ayına kadar %8’e ve gelecek yılın sonuna kadar %3’e düşmesini beklediğini söyledi.

Nakliye maliyetlerinin, bir yıl önceki seviyesinin sadece beşte birine düştüğünü, son üç aydaki yıllık üretici fiyat enflasyonunun ise Haziran ayındaki %21,6’lık zirveye göre %8,4’e gerilediğini belirtti. Bu arada İngiltere’de herhangi bir perakendecinin, stok fazlası ve talebin azaldığı yönünde bir uyarı yayınlamadığı gün neredeyse yok.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyon oranı açıklandı

Published

on

By

Enflasyon oranı açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, Ocak ayı enflasyon rakamını açıkladı. TÜFE, Ocak ayında yüzde 6,65 oranında artış gösterirken yıllık yüzde 57,68 olarak gerçekleşti. ÜFE ise aylık yüzde 4,15 oranında yükseldi, yıllık bazda ise yüzde 86,46 olarak kaydedildi.

Enflasyonda aylık yükseliş serisi 48. ayda da devam etti. Yıllık oranda ise baz etkisi ile düşüş yaşandı.

TÜFE, Ocak’ta beklentilerin üzerinde artış kaydetti

Maaş zamları ve yeni yıl tarifeleri nedeniyle Ocak ayında enflasyon yüzde 6,65 oranında yükseliş yaşadı. Bu oran Nisan ayı sonrasında en yüksek artış oldu.

Yıllık enflasyonda baz etkisi

Ekim ayında yüzde 85,51’e çıkarak zirve yapan enflasyon Kasım’da yüzde 84,39 oldu. Fakat Aralık ayında baz etkisi ise yüzde 64,27’ye düşüş gösterdi. Ocak ayında da baz etkisinin sürmesi ile yıllık enflasyonda düşüş devam etti.

Continue Reading

Global

AMB faiz kararını açıkladı

Published

on

By

AMB faiz kararını açıkladı

Avrupa Merkez Bankası, bugün yaptığı faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Merkez Bankası yüzde 2 olan faizi yüzde 2,5’e çıkardı. Bu oran 2008 sonrası uygulanan en yüksek faiz oranı oldu.

2014’ten beri eksi faiz uygulayan banka ilk faiz artışını 50 baz puanla Temmuz ayında gerçekleştirdi. Ancak enflasyondaki yükselişin hızlanmasıyla faiz artış hızını da artıran Merkez Bankası, 2022’yi yüzde 2 faizle tamamladı.

Dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu yüzde 8,5 ile beklentilerden fazla geriledi, fakat bankanın yüzde 2 enflasyon hedefinin üzerinde olması nedeniyle faiz artışına bu toplantıda da devam edildi.

Continue Reading

Global

BoE politika faizini 15 yılın zirvesine çıkardı

Published

on

By

BoE-politika-faizini-15-yılın-zirvesine-çıkardı.jpg

Bank of England, 2023 yılının ilk toplantısını bugün gerçekleştirdi. Politika faizini 50 baz puan artırarak yüzde 4 seviyesine çıkardı. Böylelikle uygulanan faiz oranı son 15 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Karar oy çokluğuyla alındı

Kurul üyelerinden 7’si faizin yüzde 4’e yükseltilmesi yönünde oy kullanırken üyelerden 2’si ise faizin yüzde 3,5’te sabit bırakılması yönünde oy kullandı.

Risklere dikkat çekildi

Banka karar metninde küresel enerji fiyatlarındaki düşüşün enflasyonun gerilemesi bakımından olumlu olduğunun altını çizdi. fakat birçok ülke için enflasyonda zirve görülse de mevcut seviyelerin hala çok yüksek olduğu ifade edildi.
İngiltere işgücü piyasasının sıkılığını koruduğunu fakat yurt için fiyat ve ücret baskılarının ise beklenenden çok daha güçlü olduğunu açıklayan Merkez Bankası, bu nedenle enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek kalabileceğine vurgu yapıldı.

Enflasyondaki yükseliş nedeniyle ilk faiz artışını Aralık 2021’de yapan Merkez Bankası 10 toplantıda faizi %0,10’dan %4’e yükseltti. İngiltere’de enflasyon Ekim ayında %11,1 ile rekor seviyeye çıkmasının ardından Aralık’ta %10,5’e geriledi. Ocak rakamları 15 Şubat’ta açıklanacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans