Connect with us

Global

İngiltere’de enflasyon beklentilerden fazla düştü

Published

on

İngiltere'de enflasyon beklentilerden fazla düştü

İngiltere’de enflasyon, Kasım ayında beklenenden daha fazla düşüş gösterdi. İngiltere Merkez Bankasının yaşadığı, resesyon ortamında faizleri artırmaya devam etme baskısını hafifletti.

Ekim’de yüzde 2 gibi endişe verici bir oranda artmış olan TÜFE, kasım ayında aylık yüzde 0,4’lük bir artış gösterdi. Analistler yüzde 0,6’lık bir artış öngörüyordu.

Bu da yıllık bazda enflasyon oranını yüzde 11,1 seviyesinden yüzde 10,7 seviyesine düşürdü.

ONS, fiyatlardaki ufak yavaşlamanın büyük ölçüde benzin ve ikinci el araba fiyatlarındaki düşüşten kaynaklandığını; giyim, otel fiyatları ile oyun ve oyuncakların da endeks üzerinde düşüş yönlü baskı oluşturduğunu söyledi. Artış yönlü en büyük etki ise restoran ve barlarda tüketilen alkolden geldi.

Volatilite yakıt ve enerji bileşenlerini hariç tutan çekirdek TÜFE oranı da beklenenden daha fazla geriledi. Yüzde 0,5’lik tahminlere rağmen sadece yüzde 0,3 artış gösterdi. Yıllık bazda çekirdek enflasyon, geçen ayki yüzde 6,5 seviyesinden yüzde 6,3 seviyesine düştü.

Rakamlar, BoE’nin son politika kararlarını açıklamasından bir gün öncesinde geldi. Para Politikası Kurlunun nasıl bir adım atılacağı konusunda en az üçe bölünmesi beklenirken, bazı üyeler enflasyonun çoktan zirve yaptığı bir dönemde faiz oranlarında daha büyük bir artışa gitmek istemiyor.

Pantheon Macroeconomics’in İngiltere baş ekonomisti Samuel Tombs, rakamların bu yıl normalden daha erken başlayan Efsane Cuma promosyonlarıyla bağlantılı herhangi bir istatistiksel tuhaflıktan ziyade fiyat baskılarında gerçek bir düşüşü yansıttığını söyledi.

Tombs, enflasyonun önümüzdeki aylarda daha da yavaşladığını gösteren kanıtların arttığını belirterek enflasyonun Nisan ayına kadar %8’e ve gelecek yılın sonuna kadar %3’e düşmesini beklediğini söyledi.

Nakliye maliyetlerinin, bir yıl önceki seviyesinin sadece beşte birine düştüğünü, son üç aydaki yıllık üretici fiyat enflasyonunun ise Haziran ayındaki %21,6’lık zirveye göre %8,4’e gerilediğini belirtti. Bu arada İngiltere’de herhangi bir perakendecinin, stok fazlası ve talebin azaldığı yönünde bir uyarı yayınlamadığı gün neredeyse yok.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans