Connect with us

Global

Türkiye’de Enflasyon Son Yılların Zirvesinde

Published

on

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon rakamlarını %54,44 olarak açıkladı. Bununla birlikte son 20 yılın en yüksek enflasyon rakamlarına ulaştı.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı.

Şubat ayında TÜFE aylık %4,81 arttı.
Yıllık TÜFE %54,44 ile Nisan 2002 sonrası zirveyi gördü.
Üretici fiyatları son ayda %7,22 artı.
Üretici fiyatları son bir yılda %105,01 artarak 1995 sonrası en yüksek seviyeye çıktı.


Yılın ilk ayında istikrarlı bir ilerleyiş sergileyen USDTRY kuru, Şubat ayıyla birlikte küresel risklerin etkisiyle yükseldi. Bu dönemde en çok yükseliş ise %40 oranında petrolde yaşandı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte yükselişe başlayan petrol fiyatlarının küresel enflasyonu artırması bekleniyor. Aynı zamanda buğday,mısır, soya gibi gıdalardan alüminyum, paladyum ve platin gibi emtia’larda son yılların zirvesinde. Bu rakamlara üretim maliyetlerinin de etkilemesi bekleniyor. Hem küresel hem de ülkemizde enflasyonda zirvenin görülmediği, yükselişlerin yılın ilk yarısında devam edeceği düşünülüyor. Büyük yatırım kuruluşları ve bankalar da enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dolar Göstergeleri 2 Yılın Zirvesini Gördü! – (bugunfinans.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans