Connect with us

Global

Türkiye’de Enflasyon Son Yılların Zirvesinde

Published

on

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon rakamlarını %54,44 olarak açıkladı. Bununla birlikte son 20 yılın en yüksek enflasyon rakamlarına ulaştı.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı.

Şubat ayında TÜFE aylık %4,81 arttı.
Yıllık TÜFE %54,44 ile Nisan 2002 sonrası zirveyi gördü.
Üretici fiyatları son ayda %7,22 artı.
Üretici fiyatları son bir yılda %105,01 artarak 1995 sonrası en yüksek seviyeye çıktı.


Yılın ilk ayında istikrarlı bir ilerleyiş sergileyen USDTRY kuru, Şubat ayıyla birlikte küresel risklerin etkisiyle yükseldi. Bu dönemde en çok yükseliş ise %40 oranında petrolde yaşandı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte yükselişe başlayan petrol fiyatlarının küresel enflasyonu artırması bekleniyor. Aynı zamanda buğday,mısır, soya gibi gıdalardan alüminyum, paladyum ve platin gibi emtia’larda son yılların zirvesinde. Bu rakamlara üretim maliyetlerinin de etkilemesi bekleniyor. Hem küresel hem de ülkemizde enflasyonda zirvenin görülmediği, yükselişlerin yılın ilk yarısında devam edeceği düşünülüyor. Büyük yatırım kuruluşları ve bankalar da enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dolar Göstergeleri 2 Yılın Zirvesini Gördü! – (bugunfinans.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans