Connect with us

Global

Türkiye’de Enflasyon Son Yılların Zirvesinde

Published

on

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon rakamlarını %54,44 olarak açıkladı. Bununla birlikte son 20 yılın en yüksek enflasyon rakamlarına ulaştı.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı.

Şubat ayında TÜFE aylık %4,81 arttı.
Yıllık TÜFE %54,44 ile Nisan 2002 sonrası zirveyi gördü.
Üretici fiyatları son ayda %7,22 artı.
Üretici fiyatları son bir yılda %105,01 artarak 1995 sonrası en yüksek seviyeye çıktı.


Yılın ilk ayında istikrarlı bir ilerleyiş sergileyen USDTRY kuru, Şubat ayıyla birlikte küresel risklerin etkisiyle yükseldi. Bu dönemde en çok yükseliş ise %40 oranında petrolde yaşandı. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle birlikte yükselişe başlayan petrol fiyatlarının küresel enflasyonu artırması bekleniyor. Aynı zamanda buğday,mısır, soya gibi gıdalardan alüminyum, paladyum ve platin gibi emtia’larda son yılların zirvesinde. Bu rakamlara üretim maliyetlerinin de etkilemesi bekleniyor. Hem küresel hem de ülkemizde enflasyonda zirvenin görülmediği, yükselişlerin yılın ilk yarısında devam edeceği düşünülüyor. Büyük yatırım kuruluşları ve bankalar da enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Dolar Göstergeleri 2 Yılın Zirvesini Gördü! – (bugunfinans.com)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Published

on

By

Tarım dışı istihdam verisi beklentileri aştı

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre Kasım ayında istihdam 263 bin artarken işsizlik oranı 3,7 olarak kaldı

Uzmanların tahminlerine göre ise 200 bin artması ve işsizliğin ise yüzde 3,7 olmasıydı.

Ortalama saatlik kazançlar yıllık yüzde 0,6, yıllık yüzde 5,1 artış gösterdi. Beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 4,6 artış yönündeydi.

Son 2 ayın tarım dışı istihdam verisi 23 bin aşağı yönlü revize edildi.

Continue Reading

Global

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Published

on

By

Euro bölgesinde ÜFE en düşük seviyede

Eurostat, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin Ekim ayı ÜFE raporunu yayınladı. Rapora göre Euro bölgesi üretici fiyatları enflasyonu enerji maliyetleriyle birlikte Ekim ayında son 9 ayın en düşük seviyesine düştü.

Bununla birlikte Avrupa Birliği’nde ÜFE Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5 düşüş yaşarken, bir önceki yıla göre de yüzde 31,2 yükseldi.

Euro Bölgesi’nde ise ÜFE Ekim ayında aylık yüzde 2,9 azalırken yıllık yüzde 30,8 artış gösterdi. Artış hızı hala yüzde 30’un üzerinde olsa da, bu seviye Eylül ayında göre yüzde 10’dan fazla bir düşüşe işaret ederken, ilerleyen dönemlerde tüketici üzerindeki baskıların zayıfladığını gösterebileceği değerlendiriliyor.

Piyasalarda ise beklentiler ÜFE’nin yıllık yüzde 32,1 artacağı yönündeydi. Söz konusu dönemde Euro Bölgesi’nde yıllık bazda üretici fiyatları enerji sektöründe yüzde 65,8 ve ara mallarda da yüzde 17,4 artış yaşadı.

Avrupa Birliği ülkeleri arasında ÜFE, Ekim’de yıllık bazda en fazla yüzde 68 ile Macaristan’da, yüzde 59,3 ile Slovakya’da ve yüzde 57,9 ile Letonya’da arttı. Avrupa’nın önde gelen ekonomilerinde ise yıllık bazda ÜFE, Almanya’da yüzde 35,5, İtalya’da yüzde 33,7 , İspanya’da yüzde 26,2 ve Fransa’da yüzde 24,7 olarak belirlendi.

Continue Reading

Global

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri düşüşte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ocak ayı için yüzde 0,14 düşerek $81,33’den işlem gördü.

Ham Petrol $73,60 seviyesinde destek bulurken, 83,33 seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar endeksi vadeli işlemleri, diğer altı majör para birimi karşısında yüzde 0,12 düştü ve 104,77 seviyesinde işlem gördü.

Brent ve Ham petrol arasındaki yayılma varili $5,77’da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent petrol Şubat ayında yüzde 0,11 artış gösterdi ve varili $87,10’dan işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans