Connect with us

Global

ECB’nin Açıklamaları Avrupa Piyasasına Güven Verdi

Published

on

Geçtiğimiz günlerde Avrupa borsaları yükselirken, Avrupa Merkez Bankasından (ECB) üst düzey bir yetkilinin açıklamaları borsayı destekledi. Yatırımcılar ABD para politikasındaki gelişmelerle birlikte Ukrayna’daki savaşı izlemeye devam ediyor.

DAX %1 artarken CAC 40 %0,8 ve FTSE 100 %0,6 artış yaşadı.

Ukrayna’daki savaş ve savaştan dolayı enerji fiyatlarındaki artışın, bölge büyümesini yavaşlatacağına dair beklentiler, geçen ay boyunca Avrupa piyasalarını baskı altına aldı.

Bununla birlikte Salı günü ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un yaptığı açıklamalara göre savaş, Euro Bölgesinin büyümesine engel olacak olsa da savaş yoğunlaşarak devam etse bile blok büyümeye devam edecek.

Konferansta yüksek enflasyon ve durgunluğun bir arada görüldüğü olayı gösterek “Şimdiye kadar stagflasyon olasılığını göz ardı edebiliyoruz çünkü en zayıf senaryoda bile 2022’de yaklaşık %2’lik bir büyümeye bekliyoruz.” diye belirtti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EUR/USD Paritesi 1,10’un Altına Düşüş Gösterdi! – (bugunfinans.com)

Bu arada Rus birlikleri Ukrayna’daki şehirleri bombalamaya devam ediyor. Harkov’daki saldırıların da yoğunlaştığı bildirilirken Mariupol kenti odak noktası.

Yatırımcılar, Fed’in 25 puanlık faiz artırımının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamalarını sindirmeye çalışıyor.

Powell, enflasyondaki artışı önlemek için merkez bankasının faizleri “süratle” artırması ve olabildiğince “agresif” hareket etmesi gerektiğini açıkladı. Goldman Sachs (GS), artık Mayıs ve Haziran toplantılarında Fed’in 50 puanlık faiz artıracağını düşünüyor.

Kurumsal gelişmelerde; Avrupa’nın en büyük online gıda teslimat hizmeti Just Eat Takeaway (TKWY), McDonald’s (MCD) ile “uzun vadeli küresel bir stratejik ortaklık” konusunda anlaşma yaptıktan sonra %2 değer kazandı.

Fortum (FORTUM) 10 milyar kron (1,14 milyar dolar) karşılığında Fortum Oslo Varme’deki %50’lik hissesini satmaya karar verdi ve hisseleri %0,4 yükseldi. Nokian Renkaat (TYRES), yerel fabrikasındaki kontrolünü kaybetmemek adına Rusya’daki üretimine devam etme kararı alınca hisseleri %2,5 artış yaşadı.

Salı günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. AB hükümetleri, Moskova’ya petrol ambargosu koyma konusunu tartışmaya devam ediyor.

İran’la bağlantılı Husilerin Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yaptıkları saldırı da piyasadaki gerginliği artırdı.

WTI %1,3 düşüşle 108,53 dolar olurken Brent %1,2 azalarak 114,20 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Pazartesi günü %7 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1,923,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşerek 1,1010’dan alıcı buldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans