Connect with us

Global

ECB’nin Açıklamaları Avrupa Piyasasına Güven Verdi

Published

on

Geçtiğimiz günlerde Avrupa borsaları yükselirken, Avrupa Merkez Bankasından (ECB) üst düzey bir yetkilinin açıklamaları borsayı destekledi. Yatırımcılar ABD para politikasındaki gelişmelerle birlikte Ukrayna’daki savaşı izlemeye devam ediyor.

DAX %1 artarken CAC 40 %0,8 ve FTSE 100 %0,6 artış yaşadı.

Ukrayna’daki savaş ve savaştan dolayı enerji fiyatlarındaki artışın, bölge büyümesini yavaşlatacağına dair beklentiler, geçen ay boyunca Avrupa piyasalarını baskı altına aldı.

Bununla birlikte Salı günü ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un yaptığı açıklamalara göre savaş, Euro Bölgesinin büyümesine engel olacak olsa da savaş yoğunlaşarak devam etse bile blok büyümeye devam edecek.

Konferansta yüksek enflasyon ve durgunluğun bir arada görüldüğü olayı gösterek “Şimdiye kadar stagflasyon olasılığını göz ardı edebiliyoruz çünkü en zayıf senaryoda bile 2022’de yaklaşık %2’lik bir büyümeye bekliyoruz.” diye belirtti.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EUR/USD Paritesi 1,10’un Altına Düşüş Gösterdi! – (bugunfinans.com)

Bu arada Rus birlikleri Ukrayna’daki şehirleri bombalamaya devam ediyor. Harkov’daki saldırıların da yoğunlaştığı bildirilirken Mariupol kenti odak noktası.

Yatırımcılar, Fed’in 25 puanlık faiz artırımının ardından Fed Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamalarını sindirmeye çalışıyor.

Powell, enflasyondaki artışı önlemek için merkez bankasının faizleri “süratle” artırması ve olabildiğince “agresif” hareket etmesi gerektiğini açıkladı. Goldman Sachs (GS), artık Mayıs ve Haziran toplantılarında Fed’in 50 puanlık faiz artıracağını düşünüyor.

Kurumsal gelişmelerde; Avrupa’nın en büyük online gıda teslimat hizmeti Just Eat Takeaway (TKWY), McDonald’s (MCD) ile “uzun vadeli küresel bir stratejik ortaklık” konusunda anlaşma yaptıktan sonra %2 değer kazandı.

Fortum (FORTUM) 10 milyar kron (1,14 milyar dolar) karşılığında Fortum Oslo Varme’deki %50’lik hissesini satmaya karar verdi ve hisseleri %0,4 yükseldi. Nokian Renkaat (TYRES), yerel fabrikasındaki kontrolünü kaybetmemek adına Rusya’daki üretimine devam etme kararı alınca hisseleri %2,5 artış yaşadı.

Salı günü petrol fiyatları düşüş yaşadı. AB hükümetleri, Moskova’ya petrol ambargosu koyma konusunu tartışmaya devam ediyor.

İran’la bağlantılı Husilerin Suudi Arabistan’daki petrol tesislerine yaptıkları saldırı da piyasadaki gerginliği artırdı.

WTI %1,3 düşüşle 108,53 dolar olurken Brent %1,2 azalarak 114,20 dolardan işlem gördü. Her ikisi de Pazartesi günü %7 üzerinde artış yaşadı.

Öte yandan altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 1,923,85 dolar olurken EUR/USD %0,1 düşerek 1,1010’dan alıcı buldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans