Connect with us

Altın

Altın, kriz korkusu ve faiz fiyatlamasıyla yükselişte

Published

on

Altın, kriz korkusu ve faiz fiyatlamasıyla yükselişte

Amerika’da SVB Financial Group’un iflas etmesiyle birlikte küresel piyasalarda satışlar hızlanırken altın, güvenli liman özelliğiyle değer kazanıyor. Ons altın bugün 1.910 dolara yükselerek 6 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Kısa sürede büyük hareketlilik

FED Başkanı Powell’ın geçtiğimiz hafta senato ve mecliste yaptığı açıklamalar piyasalarda 22 Mart’ta yapılacak toplantıda 50 baz puanlık faiz artışına gidilmesi olasılığını yüzde 80’e çıkardı.


Altın ise tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin baskısıyla geçen hafta 1.810 dolara geriledi.

Akıllara 2008 krizi geldi, korku arttı

SVB’nin tahvil pozisyonlarındaki kaybını karşılayacak teminatı bulamaması ve hisse satması müşterilerin bankadan yüklü çıkış yapmasına ve nihayetinde de bankanın iflasına neden oldu. Piyasalar 2008’de yaşanan krizi hatırlayarak buna benzer bir sürecin yaşanması olasılığına karşı panikledi ve risk iştahı düştü. Güvenli varlıklara talebin arttığı bugünlerde altın yüzde 2, gümüş ise yüzde 5 üzerinde primlendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

Altın

Altın değer kaybetmeye devam ediyor

Published

on

By

Altın vadeli işlemleri düşüşte

FED Başkanı Powell’ın faiz artış oranı beklentilerini yükselten açıklamalarının sonrasında ons altın geçtiğimiz gün yüzde 1’den fazla kayıp verdi.

ABD senatosunda konuşma yapan FED Başkanı, enflasyonun inatçı olduğunu ve yeniden bir yükseliş hareketi görüldüğünü, bununla birlikte faiz artışlarının tahminlerden daha fazla olabileceğini açıkladı.

Powell’ın yaptığı konuşma öncesinde yüzde 30’larda olan 25 baz puanlık faiz artışı beklentisi konuşmanın ardından yüzde 70’e çıktı. Dolar varlıklarda da yükselişin olmasıyla birlikte altının üzerindeki baskı artış gösterdi. Ons fiyatı dün 1.812 dolara düştü. Bugün 1.09- 1.014 dolar arasında dar bantta işlem gören fiyattaki baskı devam ediyor.

Powell bugün temsilciler meclisinde bir sunum gerçekleştirecek ve şahin tonunu koruması beklenen Powell’ın ardından Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. İstihdamda yumuşama olduğunu ifade eden Powell’ın açıklamalarının ardından Şubat rakamlarında beklentilerin karşılanması FED’in elini güçlendireceğinden altındaki satış baskısının devam etmesi bekleniyor.

Gram altında da düşüş var

Ons etkisiyle dün yüzde 1’den fazla gerileyen gram altın bugün 1,101-1,105 TL aralığında işlem görüyor. Gram altın 2 Şubat’ta 1,185 TL ile tarihi yüksek seviyeyi görmesinin ardından ay içinde 1,094 TL’ye kadar düştü.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını siliyor

Published

on

By

Altın kazançlarını siliyor

Ons altın, ABD tahvil faizleri ve dolar endeksindeki yükselişin baskısıyla 2023 yılı kazançlarının tamamını sildi. Altın, bugün ABD’den gelecek kişisel gelir verisi öncesinde 1.815 dolara düşerek 30 Aralık 2020 sonrası en düşük seviyeye indi.

ABD tahvilleri ve dolar endeksi yükselişte

Amerika’da enflasyonun yeniden canlanma göstermesi ve FED’in Mart sonrası da faiz artışına devam edeceği beklentilerinin güçlenmesiyle 10 yıllık tahvil faizi yükselişe geçti. Kasım FOMC toplantısının ardından yüzde 3,33’e kadar düşen faiz, 2 Şubat FOMC toplantısının ardından başladığı yükselişiyle birlikte yüzde 3,98’e çıktı.

Altında yıl içi kazançlar kayboldu

Bugün yaşanan düşüşle birlikte ons altın 2023 yılının il 2 ayında yüzde 6’ya yakın düşüş yaşadı. 2022’yi 1.823 dolardan kapatan fiyat negatif tarafa geçti.

Gram altın da onstaki gerilemenin etkisiyle 1,102 TL’ye inerek 5 Ocak dip seviyeyi test etti. 2 Şubat’ta görülen 1,185 TL rekor seviyeye göre kayıp %7’yi buldu.

ABD’de kişisel gelir ve harcamaların enflasyonda artış beklentisini kuvvetlendirmesi, doların gün içi kazançlarını korumasını sağlayabilir. Bu olasılıkta altın üzerindeki satıcılı seyir de devam edebilir.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans