Connect with us

Global

İngiltere Büyüme Tahminlerini 2022 için Düşürdü

Published

on

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak yaptığı konuşmada Ukrayna’da devam eden savaşın ekonomik toparlanma üzerinde risk oluşturduğunu belirtti. Bununla birlikte büyüme tahminini düşürdüklerini açıkladı. Sunak ayrıca artan yaşam maliyetleri nedeniyle akaryakıttan alınan verginin de 5 sent indirileceğini söyledi.

İngiltere Parlamentosunda açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Sunak 2022 için büyüme tahmininin yüzde 6’dan yüzde 3.8’e düşürüldüğünü açıkladı.

2023 için büyüme tahmini yüzde 2.1’den 1.8’e düşürülürken, 2024 yılı için yüzde 1.3’ten 2.1’e çıkarıldı. 2022 yılı için TÜFE tahmini ise yüzde 4’ten yüzde 7.4’e yükseldi. Bakan, “ekonomide daha fazla kötüleşmeye hazırlıklı olmalıyız.” açıklamasını yaptı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB’nin Açıklamaları Avrupa Piyasasına Güven Verdi – (bugunfinans.com)

Sunak ayrıca artan yaşam maliyetleri nedeniyle akaryakıttan alınan verginin de 5 sent indirileceğini söyledi. Sunak konuşmasında vergi indirimlerine disiplinli yaklaşım sergileyeceklerini de belirtti.

Sunak’ın açıklamaları ülkede enflasyonun Şubat ayında yüzde 6.2 ile 30 yılın zirvesinde seyrettiğini gösteren veriler sonrasında geldi. Bazı ekonomistler ülkede enflasyonun bu yıl çift hanelere çıkabileceğini öngörüyor. Bu nedenle İngiltere Merkez Bankası’nın gelecek aylarda da faiz artışına devam edeceği beklentisi hakim. Para piyasalarında şu an yüzde 0.75 olan politika faizinin yıl sonunda yüzde 2 olması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans