Connect with us

Global

İngiltere Büyüme Tahminlerini 2022 için Düşürdü

Published

on

İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak yaptığı konuşmada Ukrayna’da devam eden savaşın ekonomik toparlanma üzerinde risk oluşturduğunu belirtti. Bununla birlikte büyüme tahminini düşürdüklerini açıkladı. Sunak ayrıca artan yaşam maliyetleri nedeniyle akaryakıttan alınan verginin de 5 sent indirileceğini söyledi.

İngiltere Parlamentosunda açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Sunak 2022 için büyüme tahmininin yüzde 6’dan yüzde 3.8’e düşürüldüğünü açıkladı.

2023 için büyüme tahmini yüzde 2.1’den 1.8’e düşürülürken, 2024 yılı için yüzde 1.3’ten 2.1’e çıkarıldı. 2022 yılı için TÜFE tahmini ise yüzde 4’ten yüzde 7.4’e yükseldi. Bakan, “ekonomide daha fazla kötüleşmeye hazırlıklı olmalıyız.” açıklamasını yaptı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ECB’nin Açıklamaları Avrupa Piyasasına Güven Verdi – (bugunfinans.com)

Sunak ayrıca artan yaşam maliyetleri nedeniyle akaryakıttan alınan verginin de 5 sent indirileceğini söyledi. Sunak konuşmasında vergi indirimlerine disiplinli yaklaşım sergileyeceklerini de belirtti.

Sunak’ın açıklamaları ülkede enflasyonun Şubat ayında yüzde 6.2 ile 30 yılın zirvesinde seyrettiğini gösteren veriler sonrasında geldi. Bazı ekonomistler ülkede enflasyonun bu yıl çift hanelere çıkabileceğini öngörüyor. Bu nedenle İngiltere Merkez Bankası’nın gelecek aylarda da faiz artışına devam edeceği beklentisi hakim. Para piyasalarında şu an yüzde 0.75 olan politika faizinin yıl sonunda yüzde 2 olması bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans