Connect with us

Altın

Brent Rusya’nın Açıklamaları Ardından Yükselişte

Published

on

Petrol fiyatları hafta boyunca düşüş gösterirken haftanın son gününde yükselişe geçti. Brent petrol bugün 110 dolar, ham petrol de 106 dolar üzerine çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla birlikte yükselişe geçen petrol fiyatları, geçen hafta anlaşma umutlarıyla hızlı bir düşüş gösterdi. Brent petrol geçen hafta 140 dolara yaklaşmasının ardından bu hafta 98 dolara kadar geriledi. Fakat geçtiğimiz günlerde Rusya’nın anlaşma haberlerini yalanlaması ve müzakerelerde yol alınmadığını belirtmesiyle beraber fiyatlar yeniden brent fiyatları 100 doları aştı. Dün 10 dolarlık hareketle 108 dolara çıkan Brent, bugün 110,70 doları gördü. Haftalık bazdaki kaybını %11’den %4’e düşüren petrolde jeopolitik risklerin yüksek olması nedeniyle oynaklık da fazla.

Müzakereler sürerken Ukrayna, Rusya’nın taleplerinin ağır olduğunu belirtirken Rusya ise tam bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi ve hafta başı azalan risk fiyatlaması yeniden arttı. Petrol ihracatında büyük güce sahip Rusya’nın ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batı ülkeleriyle de gerginliğin sürmesiyle birlikte petroldeki alımların da devam etmesine neden oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Altın Haftayı Düşüşle Kapatmaya Hazırlanıyor – (bugunfinans.com)

98 dolar ile bu hafta 25 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gören Brent petrolde 115 – 120 dolar aralığı yeni bir atağın hızlanacak gibi görünüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi küresel enflasyonun da canlı kalması anlamına geliyor. Taşımacılıktaki aksaklıkların ve arzın yetersiz olduğu bu döneme savaşın eklenmesiyle küresel ekonomide maliyetler de artıyor. Ülkelerin üretim ve bağımlılığına göre enflasyon etkisi değişiklik gösterse de genel olarak yüksek enflasyon kaçınılmaz bir nokta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans