Connect with us

Altın

Brent Rusya’nın Açıklamaları Ardından Yükselişte

Published

on

Petrol fiyatları hafta boyunca düşüş gösterirken haftanın son gününde yükselişe geçti. Brent petrol bugün 110 dolar, ham petrol de 106 dolar üzerine çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla birlikte yükselişe geçen petrol fiyatları, geçen hafta anlaşma umutlarıyla hızlı bir düşüş gösterdi. Brent petrol geçen hafta 140 dolara yaklaşmasının ardından bu hafta 98 dolara kadar geriledi. Fakat geçtiğimiz günlerde Rusya’nın anlaşma haberlerini yalanlaması ve müzakerelerde yol alınmadığını belirtmesiyle beraber fiyatlar yeniden brent fiyatları 100 doları aştı. Dün 10 dolarlık hareketle 108 dolara çıkan Brent, bugün 110,70 doları gördü. Haftalık bazdaki kaybını %11’den %4’e düşüren petrolde jeopolitik risklerin yüksek olması nedeniyle oynaklık da fazla.

Müzakereler sürerken Ukrayna, Rusya’nın taleplerinin ağır olduğunu belirtirken Rusya ise tam bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi ve hafta başı azalan risk fiyatlaması yeniden arttı. Petrol ihracatında büyük güce sahip Rusya’nın ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batı ülkeleriyle de gerginliğin sürmesiyle birlikte petroldeki alımların da devam etmesine neden oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Altın Haftayı Düşüşle Kapatmaya Hazırlanıyor – (bugunfinans.com)

98 dolar ile bu hafta 25 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gören Brent petrolde 115 – 120 dolar aralığı yeni bir atağın hızlanacak gibi görünüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi küresel enflasyonun da canlı kalması anlamına geliyor. Taşımacılıktaki aksaklıkların ve arzın yetersiz olduğu bu döneme savaşın eklenmesiyle küresel ekonomide maliyetler de artıyor. Ülkelerin üretim ve bağımlılığına göre enflasyon etkisi değişiklik gösterse de genel olarak yüksek enflasyon kaçınılmaz bir nokta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans