Connect with us

Altın

Brent Rusya’nın Açıklamaları Ardından Yükselişte

Published

on

Petrol fiyatları hafta boyunca düşüş gösterirken haftanın son gününde yükselişe geçti. Brent petrol bugün 110 dolar, ham petrol de 106 dolar üzerine çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla birlikte yükselişe geçen petrol fiyatları, geçen hafta anlaşma umutlarıyla hızlı bir düşüş gösterdi. Brent petrol geçen hafta 140 dolara yaklaşmasının ardından bu hafta 98 dolara kadar geriledi. Fakat geçtiğimiz günlerde Rusya’nın anlaşma haberlerini yalanlaması ve müzakerelerde yol alınmadığını belirtmesiyle beraber fiyatlar yeniden brent fiyatları 100 doları aştı. Dün 10 dolarlık hareketle 108 dolara çıkan Brent, bugün 110,70 doları gördü. Haftalık bazdaki kaybını %11’den %4’e düşüren petrolde jeopolitik risklerin yüksek olması nedeniyle oynaklık da fazla.

Müzakereler sürerken Ukrayna, Rusya’nın taleplerinin ağır olduğunu belirtirken Rusya ise tam bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi ve hafta başı azalan risk fiyatlaması yeniden arttı. Petrol ihracatında büyük güce sahip Rusya’nın ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batı ülkeleriyle de gerginliğin sürmesiyle birlikte petroldeki alımların da devam etmesine neden oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Altın Haftayı Düşüşle Kapatmaya Hazırlanıyor – (bugunfinans.com)

98 dolar ile bu hafta 25 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gören Brent petrolde 115 – 120 dolar aralığı yeni bir atağın hızlanacak gibi görünüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi küresel enflasyonun da canlı kalması anlamına geliyor. Taşımacılıktaki aksaklıkların ve arzın yetersiz olduğu bu döneme savaşın eklenmesiyle küresel ekonomide maliyetler de artıyor. Ülkelerin üretim ve bağımlılığına göre enflasyon etkisi değişiklik gösterse de genel olarak yüksek enflasyon kaçınılmaz bir nokta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Powell’ın konuşmasının ardından altın yükselişte

Published

on

By

Powell'ın konuşmasının ardından altın yükselişte

FED Başkanı Powell’ın daha küçük faiz artışı öngörüsünün metal piyasalarında ralliyi tetiklenmesinin ardından altın fiyaları yükselişte. Altın Perşembe günü üç ayın en yüksek seviyelerine çıktı.

Fed Başkanı Washington’da yaptığı bir konuşmasında merkez bankasının, keskin faiz artışlarının ekonomi üzerindeki etkilerini gözlemlemek için geri adım atarken önümüzdeki aylarda faiz artırımı hızını muhtemelen hafifleteceğini söyledi.

Fakat Powell, büyük ölçüde enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle faiz oranlarının, daha önce beklenenden çok daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda söyledi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Ekim ayında Fed’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde, yaklaşık yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte Powell’ın yorumları metal piyasalarında geniş tabanlı bir ralliye yol açtı zira daha yavaş faiz artırımı beklentisi, bu yıl artan faizler yüzünden sersemleyen piyasalara kısa vadeli bir rahatlama sağladı.

Spot altın %0,5 artışla 1.778,20 dolara yükselirken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %1,8 artışla Ağustos ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.791,25 dolara çıktı. Her iki enstrüman da Çarşamba günü %1’in üzerinde artış gösterdi.

Altın fiyatları, birçok Fed yetkilisinin önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artışlarına işaret etmesiyle Kasım ayını da güçlü artışlarla bitirdi.

Continue Reading

Altın

Altın 1.700 dolar altına düştü

Published

on

By

Altın 1.700 dolar altına düştü

Altın fiyatları, Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda bir miktar belirsizlik yaratmasının ardından geçtiğimiz gün önemli bir destek seviyesinin altına düştü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada Fed’in faiz artışları konusunda”kat etmesi gereken bir yol” olduğunu ve enflasyonla mücadelede faiz artışlarının 2024 yılına kadar sürdürebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra faiz oranları en az yüzde 1 artarak yüzde 5 ile yüzde 5,25 arasında olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon baskıları eninde sonunda hafifleyeceği için merkez bankasının, 2024 yılında faizleri düşürmeye başlayacağını söyledi. Ek olarak enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerinin daha da yükselmesi gerektiğini söyledi.

Bu açıklamalar doları güçlendirdi ve Pazartesi günü yaklaşık yüzde 0,7 artmasını sağladı. Bu durum başta altın olmak üzere çoğu metal piyasasını olumsuz etkiledi.

Spot altın 1.741,33 dolar civarında yatay seyrederken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri de geri çekilmeyi sürdürerek 1.740,00 dolar civarında işlem gördü. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %0,6 civarında değer kaybetti.

Continue Reading

Altın

Altında yatay seyir

Published

on

By

Altın

Altın fiyatları haftanın ilk işlem gününe hareketli başlamadı. Fakat piyasalar önümüzdeki ayarlarda ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda daha fazla netlik ararken bakır fiyatları Çin’deki COVID-19 dalgasının talebi azaltacağı fikrine yol açmasından dolayı canlanmadı.

Bu hafta paylaşılacak olan Fed toplantı tutanakları, merkez bankasının faizleri artırma konusunda nasıl bir yol izlemeyi planladığına dair daha fazla fikir verecektir.

Enflasyonun son aylarda beklentilerden daha fazla gerilemesinin ardından piyasalar, Aralık ayında nispeten daha küçük bir faiz artışı olasılığı ile fiyatlanırken FED üyeleri tarafından yapılan son yorumlarda, faizlerin beklenenden daha uzun süre artırılmaya devam edebileceğine işaret ediyor.

Spot altın yüzde 0,1 artışla 1.752,81 dolara yükselirken altın 1.754,90 dolara çıktı. Her iki enstrüman da geçen hafta Fed üyelerinin, daha yüksek faiz oranları konusunda uyarıda bulunmasının ardından yaklaşık %2 değer kaybetti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans