Connect with us

Altın

Brent Rusya’nın Açıklamaları Ardından Yükselişte

Published

on

Petrol fiyatları hafta boyunca düşüş gösterirken haftanın son gününde yükselişe geçti. Brent petrol bugün 110 dolar, ham petrol de 106 dolar üzerine çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla birlikte yükselişe geçen petrol fiyatları, geçen hafta anlaşma umutlarıyla hızlı bir düşüş gösterdi. Brent petrol geçen hafta 140 dolara yaklaşmasının ardından bu hafta 98 dolara kadar geriledi. Fakat geçtiğimiz günlerde Rusya’nın anlaşma haberlerini yalanlaması ve müzakerelerde yol alınmadığını belirtmesiyle beraber fiyatlar yeniden brent fiyatları 100 doları aştı. Dün 10 dolarlık hareketle 108 dolara çıkan Brent, bugün 110,70 doları gördü. Haftalık bazdaki kaybını %11’den %4’e düşüren petrolde jeopolitik risklerin yüksek olması nedeniyle oynaklık da fazla.

Müzakereler sürerken Ukrayna, Rusya’nın taleplerinin ağır olduğunu belirtirken Rusya ise tam bir anlaşmanın söz konusu olmadığını söyledi ve hafta başı azalan risk fiyatlaması yeniden arttı. Petrol ihracatında büyük güce sahip Rusya’nın ABD ve İngiltere başta olmak üzere Batı ülkeleriyle de gerginliğin sürmesiyle birlikte petroldeki alımların da devam etmesine neden oluyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Altın Haftayı Düşüşle Kapatmaya Hazırlanıyor – (bugunfinans.com)

98 dolar ile bu hafta 25 Şubat sonrası en düşük seviyeyi gören Brent petrolde 115 – 120 dolar aralığı yeni bir atağın hızlanacak gibi görünüyor. Petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi küresel enflasyonun da canlı kalması anlamına geliyor. Taşımacılıktaki aksaklıkların ve arzın yetersiz olduğu bu döneme savaşın eklenmesiyle küresel ekonomide maliyetler de artıyor. Ülkelerin üretim ve bağımlılığına göre enflasyon etkisi değişiklik gösterse de genel olarak yüksek enflasyon kaçınılmaz bir nokta.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans