Connect with us

Altın

Altın Haftayı Düşüşle Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

Geçtiğimiz gün 1.949 dolara yükselen ons altın, gün içerisinde 1.922 dolara geriledi. Bununla birlikte son saatte 1.930 dolardan işlem görüyor. Geçen hafta 2020’deki zirve sonrası en yüksek seviyeyi gören kıymetli metale bu hafta %3’e yakın geriledi.

Bir yandan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, diğer yanda ise heyetler arası görüşmeler yapılıyor. Fakat somut bir anlaşmaya henüz varılamadı. ABD’nin Çin’e Rusya’ya destek olması durumunda ağır yaptırımlar uygulayacağını açıklaması da jeopolitik riskleri artırdı.

ABD Eski Başkanı Trump döneminde gerileme yaşayan ABD – Çin ilişkileri Biden döneminde ilk defa bu kadar kötü duruma geldi. Öte yandan Rusya, Almanya’yı da tutumu nedeniyle eleştirdi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Euro Dolar Karşısında Düşmeye Devam Ediyor – (bugunfinans.com)

Batı ile Rusya arasındaki yüksek tansiyona Çin’in ne kadar dahil olacağı, Rusya’ya somut bir destek verip vermeyeceği piyasaların takip ettiği yeni bir gelişme. Hafta başına göre iyimserliğin azalmasına karşın altın, geçen haftaya göre düşüş yaşıyor. Bunun nedeni ise hem kazançların ardından çıkışlar hem mevcut gelişmelerin yüksek oranda fiyatlanmış olması. Altında Fed’in pozitif etkisi de bu nedenle sınırlı kaldı.

Gram altında bu hafta içi 895 TL’ye kadar gerileme yaşandı, fakat fiyat haftayı 900 TL üzerinde kapatmaya hazırlanıyor. Onstaki kayba karşın USD/TRY kurunun 14,80’lerde işlem görmesiyle gramdaki geri çekilme daha az.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans