Connect with us

Global

G7 Ülkelerinden Rusya’ya Kripto Yeni Yaptırımları

Published

on

G7 ülkeleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında bir dizi yaptırımlar uygulamıştı. G7 ülkelerinin Rusya’ya yönelik yeni kripto yaptırımlarını bir bildiri ile yayımladı. ABD ve Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerin ortak kararı, Rus vekillerinin ve oligarkların uluslararası yaptırımı aşmak için kripto paraları kullanamamalarına odaklanıyor.

Yapılan açıklamalar, temel olarak Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto para sektörünü kullanmasını önlemek için çeşitli kısıtlamaların detaylarını içeriyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya ülkelerinden oluşan G7 ülkeleri, açıklamada mevcut yaptırımların zaten kripto para birimlerine de uygulandığını vurguladı. Beyaz Rusya da Rusya ile birlikte yaptırımlara konu olan bir ülke olarak belirtildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan son açıklamada Rusya’nın yaptırımları aşma konusundaki girişimlerinin kripto varlıklar da dahil olmak üzere yakından izlendiği duyurusunu yapmıştı. ABD Hazine Bakanlığı, tüm ülke vatandaşlarına Ruslarla kripto borsaları, harici cüzdan sunucuları ve diğer hizmet sağlayıcıları aracılığıyla herhangi bir kripto işlemi yapılmasını yasaklamıştı.

Bakanlık, ayrıca Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu Ulusal Varlık Fonu veya Rusya Federasyonu Maliye Bakanlığı ile ilgili sanal para işlemlerinin de yasaklandığını duyurdu.

Yeni yönergeler, ABD Senatörü Elizabeth Warren’ın Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmasını önlemek için bir yasa tasarısı hazırladığını duyurmasından hemen sonra geldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vladimir Putin, Ukrayna Görüşmelerinde Değişimler Var (bugunfinans.com)

Bu gelişmenin yanında Biden yönetimi, dijital varlıkların ulusal güvenlik ve ekonomi üzerindeki etkisine odaklanan ve uzun zamandır beklenen kripto yürütme emrini yürürlüğe alacak.

Kripto borsaları Rus kullanıcıları engelleme kararına uzak duruyor

Birçok kripto borsası, Ukrayna Başbakan Yardımcısının tüm Rus hesaplarını bloke etme taleplerini reddetmişti.

Son olarak Tether, Ukrayna Başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov’un bu talebine itiraz etti. Tether’in bu gibi durumlarda sürekli piyasa takibi yürüttüğü bildirildi.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, CoinDesk’e şirketin uluslararası yaptırımlara aykırı olabilecek herhangi bir düzensiz hareket olmamasını sağlama gayreti içinde olacağı açıklamasında bulundu.

Piyasanın en büyük sabit kripto parasını yöneten şirket tarafından yapılan bu yorumun yasağı reddeden Coinbase (NASDAQ:COIN), Kraken ve Binance’in aldığı kararlarla aynı düşündüğü görülüyor.

Binance borsasının CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in yaptırım kurallarını harfiyen uyguladığını dile getirirken tüm Rus kullanıcıları engellemeyi düşünmediğini ve etik dışı olduğunu söyledi.

Kripto şirketlerinin ortak görüşü ise tüm bir ulusa yasak getirmenin Bitcoin’in merkezsiz yapısına aykırı, bağımsız ödeme erişimi sunma fikrine ters düşeceği yönünde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Published

on

By

İstanbul enflasyonu rekor kırıyor

Kasım ayında İstanbul’da; perakende fiyat hareketlerinin göstergesi olan İstanbul Ücretliler Geçinme endeksi bir önceki aya göre yüzde 3, 10, toptan fiyat hareketlerini yansıtan Toptan Eşya Fiyatları endeksi ise yüzde 2,34 arttı.

Endeks Ekim ayında yıllık yüzde 108,77 artmıştı.

Geçtiğimiz senenin aynı ayına göre 2022 Kasım ayında yaşanan fiyat değişimlerini göre İTO 1995 bazlı ücretliler geçinme indeksinde yüzde 105,55, toptan eşya fiyatları indeksinde ise yüzde 95,72 olarak görüldü.

Kasım ayında’da Perakende fiyatlarda bir önceki aya göre; Ev Eşyası Harcamalarında yüzde 5,31, Gıda Harcamalarında yüzde 4,52, Sağlık ve Kişisel Bakım Harcamalarında yüzde 3,84, Kültür Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 1,53, Konut Harcamalarında yüzde 0,88, Giyim Harcamalarında yüzde 0,82, Diğer Harcamalarda yüzde 0,71, Ulaştırma ve Haberleşme Harcamalar grubunda yüzde 0,14 artış görüldü.

Continue Reading

Global

FTX’in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

Published

on

By

FTX'in kurucusundan çarpıcı açıklamalar

FTX’in kurucusu ve CEO’su olan Sam Bankman-Fried, katıldığı bir programda şirketin hızlı çöküşüyle ilgili birçok hata yaptığını, fakat dolandırıcılık yapmaya çalışmadığını söyledi.

Programa Bahamalar’dan çevrimiçi olarak katılan Bankman-Fried, FTX’in çöküşü sonrasında ortaya çıkan detaylar karşısında şok olduğunu da söyledi. FTX’in Alameda Research ile ticari ilişkisi konusunda mahcubiyetini gizlemese de Fried, bunun yanında Alameda ile ilgili detayları bilmediği konusunda ısrarını sürdürdü.

Alameda’da FTX’i iflasa sürükleyen pozisyonların boyutlarını görünce şaşırdığını söyleyen eski CEO, ilk başlarda şirketin durumunun borsayı bu boyutta etkileyebileceğini düşünmediğini itiraf etti.

FTX’teki müşteri fonlarının Alameda’yı desteklemek için kullanıldığı iddiasına ise iki şirketin ilişkisine karışmadığını söyleyen Fried, müşteri fonlarının kullanılmasına aracılık ettiği iddialarını ise reddetti.

“FTX US’te çekim işlemleri başlayabilir”

FTX US ile ilgili sorulara cevap veren Fried, ABD yasalarına uygun olarak faaliyet gösteren borsayla ilgili tüm sorunların çözüldüğünü söyleyerek FTX US’in finanse edildiğini ve çekim işlemlerinin başlayabileceğini söyledi.

FTX’in eski CEO’su şirketin iflas süreci devam ederken avukatlarının açıklamalarda bulunmasının doğru olmadığını söylemesine rağmen bazı konulara açıklık getirmek istediğini dile getirdi.

ABD Senatörleri, FTX çöküşünü ele almaya başlıyor

Kripto para endüstrisine yönelik önemli bir güven eksikliğine neden olan FTX’in çöküşünün etkileri hissedilmeye devam ediyor.

ABD Senatosu, bugünkü oturumunda FTX’in iflasını incelemeye başlayacak. Bu konu hakkında yapılacak ilk oturumda Senatonun Tarım Komitesi, CFTC Başkanı Rostin Benham ile görüşme yapacak. Senatörlerin, bu büyük iflas olayını önleme konusunda daha ihtiyatlı hareket edilip edilmeyeceğini sorgulaması bekleniyor.

Continue Reading

Global

Elon Musk, Apple CEO’su ile görüştü

Published

on

By

Elon Musk, Apple CEO'su ile görüştü

Twitter, kripto endüstrisinin pazarlama payının neredeyse yüzde 75’ini oluşturmakta. Yatırımcıların ve projelerin buluştuğu platform, Elon Musk’ın satın almasıyla daha da öne çıktı. Musk, özellikle DOGE coin üzerinde yaptığı hamlelerle dikkatleri üzerine çekiyor. Son zamanlarda, Twitter’ı App Store’dan kaldırma sorunu yaşandı. Bu durum, kripto twitter topluluğu için önemli bir konu. Apple’ın kurucusu ile görüşen Musk, şimdi de konuya açıklık getirdi.

“Twitter, App Store’dan kaldırılmayacak”

Musk, paylaşımında Apple CEO’su Tim Cook’a, “Beni Apple’ın güzel çekirdeğinde gezdirdiğiniz için teşekkürler.” dedi.

Tweet zinciri olarak açıklamalarına devam eden Elon Musk, Twitter’ın App Store’dan kaldırılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Güzel bir konuşmaydı. Diğer sorunların yanı sıra, Twitter’ın App Store’dan kaldırılabileceği konusundaki yanlış anlaşılmayı da çözdük. Tim, Apple’ın bunu asla amaçlamadığını açıkça belirtti.”

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans