Connect with us

Global

G7 Ülkelerinden Rusya’ya Kripto Yeni Yaptırımları

Published

on

G7 ülkeleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında bir dizi yaptırımlar uygulamıştı. G7 ülkelerinin Rusya’ya yönelik yeni kripto yaptırımlarını bir bildiri ile yayımladı. ABD ve Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerin ortak kararı, Rus vekillerinin ve oligarkların uluslararası yaptırımı aşmak için kripto paraları kullanamamalarına odaklanıyor.

Yapılan açıklamalar, temel olarak Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto para sektörünü kullanmasını önlemek için çeşitli kısıtlamaların detaylarını içeriyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya ülkelerinden oluşan G7 ülkeleri, açıklamada mevcut yaptırımların zaten kripto para birimlerine de uygulandığını vurguladı. Beyaz Rusya da Rusya ile birlikte yaptırımlara konu olan bir ülke olarak belirtildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan son açıklamada Rusya’nın yaptırımları aşma konusundaki girişimlerinin kripto varlıklar da dahil olmak üzere yakından izlendiği duyurusunu yapmıştı. ABD Hazine Bakanlığı, tüm ülke vatandaşlarına Ruslarla kripto borsaları, harici cüzdan sunucuları ve diğer hizmet sağlayıcıları aracılığıyla herhangi bir kripto işlemi yapılmasını yasaklamıştı.

Bakanlık, ayrıca Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu Ulusal Varlık Fonu veya Rusya Federasyonu Maliye Bakanlığı ile ilgili sanal para işlemlerinin de yasaklandığını duyurdu.

Yeni yönergeler, ABD Senatörü Elizabeth Warren’ın Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmasını önlemek için bir yasa tasarısı hazırladığını duyurmasından hemen sonra geldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vladimir Putin, Ukrayna Görüşmelerinde Değişimler Var (bugunfinans.com)

Bu gelişmenin yanında Biden yönetimi, dijital varlıkların ulusal güvenlik ve ekonomi üzerindeki etkisine odaklanan ve uzun zamandır beklenen kripto yürütme emrini yürürlüğe alacak.

Kripto borsaları Rus kullanıcıları engelleme kararına uzak duruyor

Birçok kripto borsası, Ukrayna Başbakan Yardımcısının tüm Rus hesaplarını bloke etme taleplerini reddetmişti.

Son olarak Tether, Ukrayna Başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov’un bu talebine itiraz etti. Tether’in bu gibi durumlarda sürekli piyasa takibi yürüttüğü bildirildi.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, CoinDesk’e şirketin uluslararası yaptırımlara aykırı olabilecek herhangi bir düzensiz hareket olmamasını sağlama gayreti içinde olacağı açıklamasında bulundu.

Piyasanın en büyük sabit kripto parasını yöneten şirket tarafından yapılan bu yorumun yasağı reddeden Coinbase (NASDAQ:COIN), Kraken ve Binance’in aldığı kararlarla aynı düşündüğü görülüyor.

Binance borsasının CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in yaptırım kurallarını harfiyen uyguladığını dile getirirken tüm Rus kullanıcıları engellemeyi düşünmediğini ve etik dışı olduğunu söyledi.

Kripto şirketlerinin ortak görüşü ise tüm bir ulusa yasak getirmenin Bitcoin’in merkezsiz yapısına aykırı, bağımsız ödeme erişimi sunma fikrine ters düşeceği yönünde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans