Connect with us

Global

G7 Ülkelerinden Rusya’ya Kripto Yeni Yaptırımları

Published

on

G7 ülkeleri Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında bir dizi yaptırımlar uygulamıştı. G7 ülkelerinin Rusya’ya yönelik yeni kripto yaptırımlarını bir bildiri ile yayımladı. ABD ve Avrupa Birliği ve diğer gelişmiş ülkelerin ortak kararı, Rus vekillerinin ve oligarkların uluslararası yaptırımı aşmak için kripto paraları kullanamamalarına odaklanıyor.

Yapılan açıklamalar, temel olarak Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmak için kripto para sektörünü kullanmasını önlemek için çeşitli kısıtlamaların detaylarını içeriyor.

ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya ülkelerinden oluşan G7 ülkeleri, açıklamada mevcut yaptırımların zaten kripto para birimlerine de uygulandığını vurguladı. Beyaz Rusya da Rusya ile birlikte yaptırımlara konu olan bir ülke olarak belirtildi.

Beyaz Saray tarafından yapılan son açıklamada Rusya’nın yaptırımları aşma konusundaki girişimlerinin kripto varlıklar da dahil olmak üzere yakından izlendiği duyurusunu yapmıştı. ABD Hazine Bakanlığı, tüm ülke vatandaşlarına Ruslarla kripto borsaları, harici cüzdan sunucuları ve diğer hizmet sağlayıcıları aracılığıyla herhangi bir kripto işlemi yapılmasını yasaklamıştı.

Bakanlık, ayrıca Rusya Merkez Bankası, Rusya Federasyonu Ulusal Varlık Fonu veya Rusya Federasyonu Maliye Bakanlığı ile ilgili sanal para işlemlerinin de yasaklandığını duyurdu.

Yeni yönergeler, ABD Senatörü Elizabeth Warren’ın Rus oligarklarının yaptırımlardan kaçmak için kripto kullanmasını önlemek için bir yasa tasarısı hazırladığını duyurmasından hemen sonra geldi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vladimir Putin, Ukrayna Görüşmelerinde Değişimler Var (bugunfinans.com)

Bu gelişmenin yanında Biden yönetimi, dijital varlıkların ulusal güvenlik ve ekonomi üzerindeki etkisine odaklanan ve uzun zamandır beklenen kripto yürütme emrini yürürlüğe alacak.

Kripto borsaları Rus kullanıcıları engelleme kararına uzak duruyor

Birçok kripto borsası, Ukrayna Başbakan Yardımcısının tüm Rus hesaplarını bloke etme taleplerini reddetmişti.

Son olarak Tether, Ukrayna Başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov’un bu talebine itiraz etti. Tether’in bu gibi durumlarda sürekli piyasa takibi yürüttüğü bildirildi.

Tether’in CTO’su Paolo Ardoino, CoinDesk’e şirketin uluslararası yaptırımlara aykırı olabilecek herhangi bir düzensiz hareket olmamasını sağlama gayreti içinde olacağı açıklamasında bulundu.

Piyasanın en büyük sabit kripto parasını yöneten şirket tarafından yapılan bu yorumun yasağı reddeden Coinbase (NASDAQ:COIN), Kraken ve Binance’in aldığı kararlarla aynı düşündüğü görülüyor.

Binance borsasının CEO’su Changpeng Zhao, Binance’in yaptırım kurallarını harfiyen uyguladığını dile getirirken tüm Rus kullanıcıları engellemeyi düşünmediğini ve etik dışı olduğunu söyledi.

Kripto şirketlerinin ortak görüşü ise tüm bir ulusa yasak getirmenin Bitcoin’in merkezsiz yapısına aykırı, bağımsız ödeme erişimi sunma fikrine ters düşeceği yönünde.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadelileri düşüşte

Published

on

By

Ham-Petrol

Ham petrol vadeli işlemleri Asya oturumu boyunca düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda yüzde 0,39 düşüş göstererek varili $78,19’dan işlem gördü.

Ham petrol, $75,21 seviyesinde destek bulurken, $79,32 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili $4,09, da sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Ağustos ayı için yüzde 0,39 düştü ve varili $82,28 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası

Published

on

By

Küresel piyasalarda Avrupa fırtınası
Euro hareketlerinin piyasaya damga vurduğu yeni haftanın ilk gününde Asya Pasifik hisse senetleri endeksleri sakin seyrediyor.

MSCI Asya Pasifik yatay seyrederken, Japonya ekonomisinin beklentiden daha düşük seviyede küçülmesiyle Japon endeksleri olumlu ayrıldı.

Amerikan hisse vadeleri yatay görünüm ortaya koyuyor.

Tarım dışı istihdam verisi sonra Amerikan tahvil getirileri yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Cuma günü 14 baz puan birden yükseliş gösteren ABD 10 yıllık getirisi bir baz puan yükselişle yüzde 4,449 seviyesine çıktı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans