Connect with us

Global

Vladimir Putin, Ukrayna Görüşmelerinde Değişimler Var

Published

on

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna görüşmelerinde pozitif değişimler olduğunu söyledi.
Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarının toplantısından ateşkes konusunda somut bir adım çıkmadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile yapılan müzakerelerde pozitif gelişmeler olduğuna dair işaretler verdi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’ya “Bizim tarafımızdaki müzakerecilerin aktardıklarına göre belirli pozitif gelişmeler var” ifadelerini kullandı.

Putin görüşmelerin neredeyse her gün olduğunu belirtti.

Putin, Çernobil nükleer santraline enerji tedarikini yeniden sağladığı için Lukashenko’ya da teşekkür etti.

Bakanların görüşmesinden sonuç çıkmamıştı

Rusya’nın Ukrayna işgalinin başlamasından bugüne kadar iki ülke arasındaki ilk üst düzey görüşme, Antalya’da dışişleri bakanları düzeyinde gerçekleştirilmişti. Görüşmelerde savaşın durdurulması ve görüş ayrılıklarının giderilmesi konusunda ilerleme sağlanmadı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cumhurbaşkanı Antalya Diplomasi Forumunda Açıklama Yaptı – (bugunfinans.com)

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, 90 dakika kadar süren görüşmenin hemen ardından gerçekleştirdiği basın toplantısında, Rusya tarafının talepleri karşılanana kadar saldırılarını sürdüreceğini ima ettiğini açıkladı. Rusya’nın Ukrayna’dan teslimiyet istediğini ifade eden Kuleba, ülkesinin teslim olmayacağını ve kendisini savunacağını söyledi.

Kuleba ateşkes konusunda görüşmelerde ilerleme sağlanamadığını belirtirken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, düzenlediği basın toplantısında ateşkes konusunun bugünkü toplantıda Rusya’nın gündeminde olmadığını ve ağırlıklı olarak insani konuların ele alındığını kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında bir görüşme ihtimalinin sorulması üzerine Lavrov, bu konunun görüşmede konuşulduğunu ancak böyle bir zirve için daha fazla hazırlık gerektirdiğini belirtti. Rusya’nın liderler arasında ciddi görüşmelere açık olduğunu söyleyen Lavrov, “ancak bu temaslar katma değer sağlamalı” dedi.

Lavrov, Rusya’nın “dostane, silahsızlandırılmış bir Ukrayna” istediğini sözlerine ekledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

TCMB faiz artırımına devam edecek mi?

Published

on

By

TCMB.jpg

Capital Ecomics’ten William Jackson, Türkiye’de enflasyonun zirveye ulaşmış olabileceğini söyledi.

Eylül’de tüketici fiyatlarının yıllık bazda yüzde 61,5 oranında arttığını fakat bunun Türkiye’nin son dönemdeki standartlarına göre düşük bir ivme olduğunu söyleyen Jackson, aylık bazda enflasyonun azaldığına dikkat çekti.

Jackson “Bu durum, liradaki düşüşün ve akaryakıt fiyatlarındaki artışların etkisinin azalmaya başladığına dair erken kanıtlar sunuyor.” dedi.

Bu çerçevede Merkez Bankasının, yükselen enflasyonu bastırmak için faiz oranlarını artırma politikasının devam etmesi gerekeceğini belirten Jackson, mevcut yüzde 30’luk politika faiz oranının yıl sonunda yüzde 40’a çıkmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans