Connect with us

Global

Rusya Merkez Bankası faiz indirimine ara verdi

Published

on

Rusya Merkez Bankası faiz indirimine ara verdi

Rusya Merkez Bankası savaşın başlamasıyla birlikte ilk kez politika faizini değiştirmedi. Yüzde 7,5 tutulan faiz oranıyla birlikte 6 toplantıda üst üste yaptığı faiz indirimlerine ara vermiş oldu. Rusya, enflasyon endişeleriyle birlikte Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Politika yapıcılar 6 toplantıdaki indirimlerin ardından faizi değiştirmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde tuttu.
Rusya Merkez Bankası savaşın başlamasından bu yana ilk kez politika faizini değiştirmeyerek yüzde 7,5’te tuttu. Banka böylece 6 toplantı üst üste yaptığı faiz indirimlerine ara verdi.

Yapılan açıklamalarda bir sonraki hamlenin ne olacağına dair sinyal verilmezken, enflasyonist risklerin hala belirgin olduğu ve Eylül ortasından bu yana risklerin devam ettiğini vurguladı. Yayınlanan metinde “kısmi seferberliğin tüketici talebi için caydırıcı etkisi olacak. Ancak arz yönlü kısıtlamalar nedeniyle ileride enflasyonist etkileri olacak” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl ekonomi için yüzde 3-3,5 civarında daralma öngörüldü.

Şubat ayından bu yana devam eden işgalden uluslararası şirketlerin Rusya’dan çıkışının temel tüketim ürünlerinde sıkıntıya yol açtığını ve bununda enflasyonist baskılara neden olduğu söylenildi. Nisan ayında yüzde 18 ile 20 yılın zirvesine yükselen enflasyonun yüzde 13’ün altına gerileceği öngörülüyor. Banka, işgalin ardından finansal istikrara yönelik riskler nedeniyle faiz oranını yüzde 9,5’den yüzde 20’ye yükseltmişti. Banka sonrasında faizleri 6 kez indirmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans