Connect with us

Global

Rusya Merkez Bankası faiz indirimine ara verdi

Published

on

Rusya Merkez Bankası faiz indirimine ara verdi

Rusya Merkez Bankası savaşın başlamasıyla birlikte ilk kez politika faizini değiştirmedi. Yüzde 7,5 tutulan faiz oranıyla birlikte 6 toplantıda üst üste yaptığı faiz indirimlerine ara vermiş oldu. Rusya, enflasyon endişeleriyle birlikte Ukrayna’yı işgalinden bu yana ilk kez faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Politika yapıcılar 6 toplantıdaki indirimlerin ardından faizi değiştirmeyerek yüzde 7,5 seviyesinde tuttu.
Rusya Merkez Bankası savaşın başlamasından bu yana ilk kez politika faizini değiştirmeyerek yüzde 7,5’te tuttu. Banka böylece 6 toplantı üst üste yaptığı faiz indirimlerine ara verdi.

Yapılan açıklamalarda bir sonraki hamlenin ne olacağına dair sinyal verilmezken, enflasyonist risklerin hala belirgin olduğu ve Eylül ortasından bu yana risklerin devam ettiğini vurguladı. Yayınlanan metinde “kısmi seferberliğin tüketici talebi için caydırıcı etkisi olacak. Ancak arz yönlü kısıtlamalar nedeniyle ileride enflasyonist etkileri olacak” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl ekonomi için yüzde 3-3,5 civarında daralma öngörüldü.

Şubat ayından bu yana devam eden işgalden uluslararası şirketlerin Rusya’dan çıkışının temel tüketim ürünlerinde sıkıntıya yol açtığını ve bununda enflasyonist baskılara neden olduğu söylenildi. Nisan ayında yüzde 18 ile 20 yılın zirvesine yükselen enflasyonun yüzde 13’ün altına gerileceği öngörülüyor. Banka, işgalin ardından finansal istikrara yönelik riskler nedeniyle faiz oranını yüzde 9,5’den yüzde 20’ye yükseltmişti. Banka sonrasında faizleri 6 kez indirmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

Global

Petrolde yatay seyir

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Brent petrol piyasaların açılmasıyla birlikte yüzde 0,7 artışla varil başına 91,05 dolara kadar yükseldi, ardından 90 dolara düştü. İran, hafta sonu İsrail’i ilk kez kendi topraklarında vurarak 300’den fazla füze ve İHA aracı ateşledi, fakat çoğu durduruldu. Günlerden beri beklenen saldırı, Suriye’de İranlı subayları öldürüldüğü saldırı sonrasında misilleme olarak geldi.

Helima Croft’un da aralarında bulunduğu RBC Capital Markets LLC analistleri yayınladıkları bir notta, “İsrail hükümetinin Beyaz Saray’ın tavsiyesine uyması ve misilleme eylemlerinden vazgeçmesi halinde bu savaş, tırmanma merdiveninden aşağıya doğru ilerleyebilir” açıklamasında bulundu. İran’ın eyleminin “önceki misillemelerden çok daha kapsamlı olmasına rağmen yine de önceden haber gönderildiğini” söylediler.

Petrol, Opec+’nın stokları boşaltmak ve fiyatları desteklemek için arzı sıkı bir şekilde dizginlemesiyle bu yıl emtialarda en güçlü performans sergileyen ürünlerden biri oldu. Son saldırı, dünya ham petrolünün yaklaşık üçte birini üreten bir bölgede gerilimi tırmandırıyor. Yine de İran’ın Birleşmiş Milletler misyonu, meselenin “sonlandırılmış sayılabileceğini” söyleyerek, şimdilik daha geniş bir çatışma riskini azaltıyor.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans