Connect with us

Global

ABD Tahvil Faizi En Yüksek Seviyeye Geldi!

Published

on

ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,10 seviyesine çıkarak Temmuz 2019 sonrasında zirveyi gördü. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle düşüşe geçmeye başlayan faiz, bu hafta yeniden yükselişte. Tahvil getirisindeki yükselişte Çarşamba günü açıklanacak FOMC toplantısında faiz artışı beklentileri de etkili oluyor. Ayrıca Rusya ve Ukrayna temsilcilerinin görüşmelerinin devam etmesi de piyasalarda iyimserlik sağladı. Bununla birlikte tahvil tarafındaki hareketlilik arttı. 2 yıllık tahvil faizi ise bugün %4 yükselişle %1,83’e çıktı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
G7 Ülkelerinden Rusya’ya Kripto Yeni Yaptırımları – (bugunfinans.com)

Piyasalarda Fed’in bu ayki toplantıda faizi 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken savaş öncesi %90’lara çıkan 50 baz puan beklentisi ise rafa kalktı. Fed’in savaş riskini gündeme alacağı toplantı olması bakımında da Çarşamba günü oldukça önemli bir gün. 40 yılın zirvesindeki enflasyonun savaşa bağlı artan emtia fiyatları nedeniyle Mart’ta yükselmeye devam etmesi beklenirken Fed’in önlem paket açıklaması bekleniyor.

Faiz beklentilerinin artması ile bugün tahvil hareketli ve ABD Dolar Endeksi ise 99,30’dan 98,76’ya geriledi. Doların para birimleri karşısında düşüşe geçmesiyle bugün EUR/USD 1,10’a doğru yükselirken GBP/USD 1,30 yakınında daha zayıf seyrediyor. USD/JPY ise güvenli liman talebinin geçen haftaya göre azalması ve yendeki gerileme ile bugün %0,7 primli işlem görüyor. Parite bugün 118,0 seviyesine çıkarak Ocak 2017 sonrası zirveyi gördü.

Tahvil ve faiz baskısı ile yen, frank ve altında düşüş yaşanırken dolardaki hafif gerilemeyle büyük ve gelişen ülke paralarında bugün bir miktar pozitif fiyatlama var.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans