Connect with us

Global

ABD Tahvil Faizi En Yüksek Seviyeye Geldi!

Published

on

ABD 10 yıllık tahvil faizi %2,10 seviyesine çıkarak Temmuz 2019 sonrasında zirveyi gördü. Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle düşüşe geçmeye başlayan faiz, bu hafta yeniden yükselişte. Tahvil getirisindeki yükselişte Çarşamba günü açıklanacak FOMC toplantısında faiz artışı beklentileri de etkili oluyor. Ayrıca Rusya ve Ukrayna temsilcilerinin görüşmelerinin devam etmesi de piyasalarda iyimserlik sağladı. Bununla birlikte tahvil tarafındaki hareketlilik arttı. 2 yıllık tahvil faizi ise bugün %4 yükselişle %1,83’e çıktı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
G7 Ülkelerinden Rusya’ya Kripto Yeni Yaptırımları – (bugunfinans.com)

Piyasalarda Fed’in bu ayki toplantıda faizi 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken savaş öncesi %90’lara çıkan 50 baz puan beklentisi ise rafa kalktı. Fed’in savaş riskini gündeme alacağı toplantı olması bakımında da Çarşamba günü oldukça önemli bir gün. 40 yılın zirvesindeki enflasyonun savaşa bağlı artan emtia fiyatları nedeniyle Mart’ta yükselmeye devam etmesi beklenirken Fed’in önlem paket açıklaması bekleniyor.

Faiz beklentilerinin artması ile bugün tahvil hareketli ve ABD Dolar Endeksi ise 99,30’dan 98,76’ya geriledi. Doların para birimleri karşısında düşüşe geçmesiyle bugün EUR/USD 1,10’a doğru yükselirken GBP/USD 1,30 yakınında daha zayıf seyrediyor. USD/JPY ise güvenli liman talebinin geçen haftaya göre azalması ve yendeki gerileme ile bugün %0,7 primli işlem görüyor. Parite bugün 118,0 seviyesine çıkarak Ocak 2017 sonrası zirveyi gördü.

Tahvil ve faiz baskısı ile yen, frank ve altında düşüş yaşanırken dolardaki hafif gerilemeyle büyük ve gelişen ülke paralarında bugün bir miktar pozitif fiyatlama var.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans