Connect with us

Global

Amerika’da Dış Ticaret Rekor Açık Verdi!

Published

on

Amerika Birleşik Devletlerinde dış ticaret 89,2 milyar dolar açık verdi. Bununla birlikte son ayda ithalat 317,8 milyar dolar ile rekor kırmış oldu. İhracat ise 228,6 milyar olarak gösterildi.

Ocak ayında 89,7 milyar dolar olan açık 89,2 olarak revize edildi. Şubat ayındaysa aynı miktarda açık verilerek rekor seviyede korundu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TCMB’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI
Dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesine sahip olan Amerika’da dış ticaret rakamlarındaki denge pandemiyle beraber bozulmaya başladı. Salgın öncesinde 45 milyar dolar ortalamasında olan dış ticaret açığı Ağustos 2020’de -67 milyar dolara çıkara son 14 yılın zirvesini görmüştü. Şubat 2021’de 70,5 milyar dolara açık ile veri ölçüm setinde en yüksek seviyesini gördü.

Şubat 2021’den itibaren dış ticaret açığı rekor kırmaya devam etti ve Aralık 2021’de bu rakam -82 milyar dolar oldu.

2022’nin ilk ayında -89,7 milyar dolar açık verildi, fakat bu rakam -89,2 olarak değiştirildi. Şubat’ta ise aynı tutar ile rekor açık devam etti.

ABD’nin Çin ile teknoloji başta olmak üzere birçok üründe sınırlı ticaret yapması son yıllarda açığı artıran bir etkendi, ancak pandemiyle beraber durum değişti. Pandeminin ardından dünyada enerji, emtia ve gıda fiyatlarında yüksek oranda artışlar yaşandı. ABD nüfusu ve yapısı nedeniyle gıda ile endüstriyel ürünlerde büyük ithalatçı. Bu gruplardaki fiyat artışları ithalat maliyetlerini de artırdı.

Şubat ayı sonlarında başlayan ve halen devam eden Rusya – Ukrayna savaşı dünyada fiyat artışlarını daha da hızlandırdı. Bu nedenle ABD’de dış ticaret açığının Mart’ta daha da yükselmesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans