Connect with us

Global

Amerika’da Dış Ticaret Rekor Açık Verdi!

Published

on

Amerika Birleşik Devletlerinde dış ticaret 89,2 milyar dolar açık verdi. Bununla birlikte son ayda ithalat 317,8 milyar dolar ile rekor kırmış oldu. İhracat ise 228,6 milyar olarak gösterildi.

Ocak ayında 89,7 milyar dolar olan açık 89,2 olarak revize edildi. Şubat ayındaysa aynı miktarda açık verilerek rekor seviyede korundu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
TCMB’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI
Dünyanın en büyük ekonomilerinden bir tanesine sahip olan Amerika’da dış ticaret rakamlarındaki denge pandemiyle beraber bozulmaya başladı. Salgın öncesinde 45 milyar dolar ortalamasında olan dış ticaret açığı Ağustos 2020’de -67 milyar dolara çıkara son 14 yılın zirvesini görmüştü. Şubat 2021’de 70,5 milyar dolara açık ile veri ölçüm setinde en yüksek seviyesini gördü.

Şubat 2021’den itibaren dış ticaret açığı rekor kırmaya devam etti ve Aralık 2021’de bu rakam -82 milyar dolar oldu.

2022’nin ilk ayında -89,7 milyar dolar açık verildi, fakat bu rakam -89,2 olarak değiştirildi. Şubat’ta ise aynı tutar ile rekor açık devam etti.

ABD’nin Çin ile teknoloji başta olmak üzere birçok üründe sınırlı ticaret yapması son yıllarda açığı artıran bir etkendi, ancak pandemiyle beraber durum değişti. Pandeminin ardından dünyada enerji, emtia ve gıda fiyatlarında yüksek oranda artışlar yaşandı. ABD nüfusu ve yapısı nedeniyle gıda ile endüstriyel ürünlerde büyük ithalatçı. Bu gruplardaki fiyat artışları ithalat maliyetlerini de artırdı.

Şubat ayı sonlarında başlayan ve halen devam eden Rusya – Ukrayna savaşı dünyada fiyat artışlarını daha da hızlandırdı. Bu nedenle ABD’de dış ticaret açığının Mart’ta daha da yükselmesi bekleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi

Published

on

By

araba

Çin’de otomobil satışları artış gösterdi. Çin Otomobil İmalatçıları Birliği’nin yayınladığı verilere göre, Kasım ayında yeni araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27,3 artış gösterdi. Ekim ayında artış oranı yüzde 11,8 olmuştu.

Yılın ilk 11 ayında satışlar yüzde 10,8 arttı.

Yeni enerjili araçların satışları ise Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış gösterdi. Ocak- Kasım döneminde satışlar yüzde 36,7 artış gösterdi.

Continue Reading

Global

Almanya sanayi üretimi azaldı

Published

on

By

Almanya sanayi üretimi azaldı, Almanya Federal İstatistik Ofisi tarafından sağlanan verilere göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış reel sanayi üretimi Ekim ayında bir göndeki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Beklentiler yüzde 0,5 artış olacağı yönündeydi.

Böylece üretim art arda beşinci ayda da azalmış oldu.

Üç aydan üç aya daha az değişkenlik gösteren karşılaştırma, üretimin Ağustos Ekim 2023 döneminde önceki aya göre yüzde 1,9 daha düşük olduğu gösterdi. Geçici sonuçların revize edilmesiyle birlikte, üretim Eylül 2023’te Ağustos 2023’e kıyasla yüzde 1,3 oranında azalma gösterdi.

Continue Reading

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans