Connect with us

Global

Altın Yükselişte

Published

on

Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginlik, altın başta olmak üzere kıymetli metallerde yükselişe neden oldu. Ons fiyatı 1.879 dolar ise son 8 ayın zirvesine çıkarken, alüminyum 14 yılın en büyük yükselişinde. Gümüşten platine ve çinkodan nikele kadar emtia grubunda yaşanan yükselişte olası bir savaş durumunda yaşanacak tedarik sorunu etkili oldu. Rusya cephesinden dün jeopolitik riskleri azaltan açıklamalar gelmesi ile emtia fiyatlarındaki yükseliş de hız kesti.

Bugün nikel, alüminyum ve çinko vadelilerinde %1 üzerinde yükseliş var. Platin ve paladyumda da görünüm pozitif olurken gümüş yatay, altın ise son saat itibarıyla satıcılı işlem görüyor.

8 ayın zirvesinden 1.845 dolara gerileyen fiyat bugün 1.859 dolara yükselmesinin ardından tekrar düşüşe geçti. Kasım ayında test edilen ancak aşılamayan 1.876 doların ardından dün görülen seviye Haziran sonrası zirve oldu, fakat ilk denemede yükseliş bu seviyede sınırlı kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
YATIRIMCILARIN GÖZÜ FED AÇIKLAMASINDA

açıklanacak olan FOMC tutanakları ve Ocak ayında şahin tutumunu koruyan Fed yetkililerinin tutanaklarda da bu tonu koruması, faiz ve bilançoya değinmesi durumunda piyasalarda Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi de artabilir. Eğer jeopolitik riskleri düşürecek açıklamalar gelir ve Fed’e dair de beklentiler artarsa altında 1.820 dolara doğru geri çekilme görülebilir. Ancak yüksek enflasyonist ortam sürerken olası bir savaş durumu güvenli limana olan talebi destekleyebilir.Teknik olarak 1.876 – 1.880 dolar aralığı diren 1.820 dolar ise ilk destek noktası olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda teknoloji baskısı

Published

on

By

Wall Street Borsaları haftanın ilk işlem günlerinde başta Apple olmak üzere teknoloji hisseleri öncülüğünde düşerken, yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde yatay seyrediyor.

Asya borsalarında ise genel olarak inşaat sektörü hisseleri öncülüğünde artış gösteriyor. Japon Nikkei 225, Hong Kong Hang Seng yükselirken, Çin CSI 300 fazla değişim göstermedi.

Yükselişte Çin’deki inşaat hisselerinin, büyümeyi desteklemek için merkezi hükümetten daha fazla politika desteği geleceği umutlarıyla değer kazanması etkili olan etkenlerden oldu.

Avustralya Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerinin aksine, 25 baz puanlık sürpriz faiz artırım kararı almasının ardından Avustralya doları değer kazandı.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Published

on

By

Suudi Arabistan Temmuz ayında üretim kesintisine gidecek

Suudi Arabistan’ın liderliğindeki 13 üyeli OPEC ile Rusya önderliğindeki OPEC dışı petrol üreticisi 10 ülkenin enerji ve petrol bakanlarının Avusturya’nın başkenti Viyana’da piyasa koşullarını değerlendirmek için bir araya geldiği 35’inci OPEC ve OPEC dışı Bakanlar Toplantısı yapıldı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, taraflar arasında varılan emsalsiz anlaşmayla pazarın daha adil, görünür ve şeffaf olacağını söyledi.

Ülkesinin Temmuz’da gönüllü olarak günlük 1 milyon varil ek üretim kesintisine gideceği bilgisini açıklayan Bin Selam, ek kesinti kararının duruma göre uzayabileceğini söyledi.

OPEC+ ülkelerinin fiyat endeksli hareket etmediğini aktaran Bakan Bin Selman, bu yaklaşımın başarısız olduğunu savundu.

Continue Reading

Global

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Published

on

By

Petrol haftayı kayıpla kapatmaya hazırlanıyor

Amerikan ham petrolü, Cuma günü risk iştahlı bir havayla varil başına 71 dolara çıkarken, vadeli işlemler hafta boyunca hala yüzde 3 civarında kayıp yaşıyor. OPEC+, Sıfır Kovid politikasının sona ermesine rağmen Çin’den gelen durgun ekonomik toparlanma zemininde grubun üretim politikasını tartışmak için hafta sonu bir araya geldiler.
Piyasa analistlerinin çoğu OPEC+’ın üretim seviyelerini değiştirmemesini bekliyor, fakat grup Nisan’da sürpriz kesintiler açıkladı. Suudi Arabistan enerji bakanı kısa süre önce spekülatörlerin “dikkatli olmaları” konusunda uyardı. Kısmen Rusya’dan yapılan dayanıklı ham petrol ihracatı nedeniyle ham petrol bu yıl yaklaşık yüzde 13 düştü.

Asya genelinde hisse senedi piyasaları, FED’in daha fazla faiz oranı artırımına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte Cuma günü yükseldi. Kongre’nin ABD’nin temerrüde düşmesini önlemek için yasayı onayladığına dair haberler havayı olumlu hale getirdi.

Perşembe günü yayınlanan Energy Information Administration verilerine göre, ABD ham petrol stokları geçtiğimiz hafta yaklaşık 4,5 milyon varil artarken, Oklahoma, Cushing’deki ana depolama merkezindeki arz altıncı hafta arttı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans