Connect with us

Global

Altın Yükselişte

Published

on

Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginlik, altın başta olmak üzere kıymetli metallerde yükselişe neden oldu. Ons fiyatı 1.879 dolar ise son 8 ayın zirvesine çıkarken, alüminyum 14 yılın en büyük yükselişinde. Gümüşten platine ve çinkodan nikele kadar emtia grubunda yaşanan yükselişte olası bir savaş durumunda yaşanacak tedarik sorunu etkili oldu. Rusya cephesinden dün jeopolitik riskleri azaltan açıklamalar gelmesi ile emtia fiyatlarındaki yükseliş de hız kesti.

Bugün nikel, alüminyum ve çinko vadelilerinde %1 üzerinde yükseliş var. Platin ve paladyumda da görünüm pozitif olurken gümüş yatay, altın ise son saat itibarıyla satıcılı işlem görüyor.

8 ayın zirvesinden 1.845 dolara gerileyen fiyat bugün 1.859 dolara yükselmesinin ardından tekrar düşüşe geçti. Kasım ayında test edilen ancak aşılamayan 1.876 doların ardından dün görülen seviye Haziran sonrası zirve oldu, fakat ilk denemede yükseliş bu seviyede sınırlı kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
YATIRIMCILARIN GÖZÜ FED AÇIKLAMASINDA

açıklanacak olan FOMC tutanakları ve Ocak ayında şahin tutumunu koruyan Fed yetkililerinin tutanaklarda da bu tonu koruması, faiz ve bilançoya değinmesi durumunda piyasalarda Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi de artabilir. Eğer jeopolitik riskleri düşürecek açıklamalar gelir ve Fed’e dair de beklentiler artarsa altında 1.820 dolara doğru geri çekilme görülebilir. Ancak yüksek enflasyonist ortam sürerken olası bir savaş durumu güvenli limana olan talebi destekleyebilir.Teknik olarak 1.876 – 1.880 dolar aralığı diren 1.820 dolar ise ilk destek noktası olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

AB üyelerinden Ukrayna’ya 2 milyarlık fon

Published

on

By

AB üyelerinden Ukrayna'ya 2 milyarlık fon

AB üyeleri, Ukrayna için askeri destek alımında kullanılan fona 2 milyar euro daha aktaracak.

AB diplomatlarına dayandırılan haberlere göre, üye ülkelerin dışişleri bakanları Avrupa Barış Kolaylığı adı verilen fon için Pazartesi günü bir araya gelecekler ve nihai kararı verecekler.

EPF, Afrika ülkelerinin desteklenmesine yönelik askeri alımlar için 2021 yılında kuruldu. 2027 yılına kadar kullanılmak üzere 5,7 milyar euro konulmuş olan fonun kaynakları Ukrayna içni kullanıldı.

Borrell, Kasım ayında yaptığı açıklamada AB üyelerinin şu ana kadar Ukrayna’ya 8 milyar euro tutarında silah ve ekipman sağladıklarını ifade etmişti.A

Continue Reading

Global

TCMB’nin rezervlerinde artış

Published

on

By

TCMB’nin brüt döviz rezervleri geçtiğimiz haftaya göre 1 milyar 535 milyon dolar artış gösterdi.

Merkez Bankasının yayınladığı verilere göre, geçtiğimiz hafta 79 milyar 766 milyon dolar olan rezervler, 2 Aralık ile sona eren haftada 81 milyar 301 milyon dolara çıktı.

TCMB’nin altın rezervleri 42 milyar 835 dolardan, 43 milyar 688 milyon dolar seviyesine yükseldi.

Bununla birlikte TCMB toplam rezervleri bir önceki hafta 122 milyar 601 milyon dolar seviyesindeyken, 124 milyar 989 milyon dolar seviyesine çıktı.

Net rezervler arttı

Aynı dönemde TCMB’nin net uluslararası rezervleri 3 milyar 611 milyon dolar artış gösterdi.

Geçtiğimiz hafta 19 milyar 507 milyon dolar olan net uluslararası rezervler 2 Aralık ile sona eren haftada 23 milyar 118 milyon dolara geldi.

Continue Reading

Global

Suudi Arabistan, TCMB’ye 5 milyar dolar yatıracak

Published

on

By

Suudi Arabistan, TCMB'ye 5 milyar dolar yatıracak

Suudi Arabistan Maliye Bakanı El-Jadaan, Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na yatıracağı 5 milyar doların yatırılması ve ayrıntıların görüşülmesi birkaç gün içerisinde gerçekleşeceğini söylerken, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile aramızda karar verdik” ifadelerini kullandı.

El-Jadaan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Suudi Arabistan’ın Maliye Bakanlığı sözcüsü, 22 Kasım’da Reuters’a yaptığı açıklamada mevduat depo hesabı açılması konusunda iki ülke arasındaki “görüşmelerin nihai aşamada” olduğunu söylemişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans