Connect with us

Global

Altın Yükselişte

Published

on

Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginlik, altın başta olmak üzere kıymetli metallerde yükselişe neden oldu. Ons fiyatı 1.879 dolar ise son 8 ayın zirvesine çıkarken, alüminyum 14 yılın en büyük yükselişinde. Gümüşten platine ve çinkodan nikele kadar emtia grubunda yaşanan yükselişte olası bir savaş durumunda yaşanacak tedarik sorunu etkili oldu. Rusya cephesinden dün jeopolitik riskleri azaltan açıklamalar gelmesi ile emtia fiyatlarındaki yükseliş de hız kesti.

Bugün nikel, alüminyum ve çinko vadelilerinde %1 üzerinde yükseliş var. Platin ve paladyumda da görünüm pozitif olurken gümüş yatay, altın ise son saat itibarıyla satıcılı işlem görüyor.

8 ayın zirvesinden 1.845 dolara gerileyen fiyat bugün 1.859 dolara yükselmesinin ardından tekrar düşüşe geçti. Kasım ayında test edilen ancak aşılamayan 1.876 doların ardından dün görülen seviye Haziran sonrası zirve oldu, fakat ilk denemede yükseliş bu seviyede sınırlı kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
YATIRIMCILARIN GÖZÜ FED AÇIKLAMASINDA

açıklanacak olan FOMC tutanakları ve Ocak ayında şahin tutumunu koruyan Fed yetkililerinin tutanaklarda da bu tonu koruması, faiz ve bilançoya değinmesi durumunda piyasalarda Mart ayında 50 baz puanlık faiz artışı beklentisi de artabilir. Eğer jeopolitik riskleri düşürecek açıklamalar gelir ve Fed’e dair de beklentiler artarsa altında 1.820 dolara doğru geri çekilme görülebilir. Ancak yüksek enflasyonist ortam sürerken olası bir savaş durumu güvenli limana olan talebi destekleyebilir.Teknik olarak 1.876 – 1.880 dolar aralığı diren 1.820 dolar ise ilk destek noktası olarak izleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Global

Dış ticaret açığı geriledi

Published

on

By

Dış ticaret açığı rekor kırdı

Mart ayında Türkiye’nin dış ticaret aktivesinde gerileme izlendi.
Ticaret bakanlığının yayınladığı verilere göre ihracat Mart ayında yıllık yüzde 4,1 düşüşle 22,6 milyar dolar oldu. İthalat da yüzde 5,7 düşüş göstererek 30,1 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu verilerin ardından dış ticaret açığı yüzde 10,3 gerilemeyle 7,52 milyar dolar oldu.

Mart 2023’te yüzde 73,8 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı Mart 2024’te yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Enerji verileri eklenmediğinde tutulduğunda, ihracatın ithalatı karşılama oranı 0,14 puan azalarak yüzde 85,3 olarak gerçekleşti. Enerji ve altın verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,54 puan artarak yüzde 91,2 olarak gerçekleşti.

Continue Reading

Global

Petrol son 5 ayın zirvesinde

Published

on

By

Petrol kazançlarını korumaya devam ediyor


Petrol son 5 ayın zirvesinde
Orta Doğu’da yaşanan çatışmalar ve Ukrayna ile Rusya’daki enerji tesislerine yönelik yeni saldırılar, küresel arzı tehdit ederken OPEC+ toplantısı öncesinde petrol fiyatları son beş ayın en yüksek seviyesinde kaldı.

Brent ham petrolü yüzde 0,2 artışla varil başına 89,11 dolar ve WTI yüzde 0,1 artışla varil başına 85,23 dolar ile Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerde.

Uzmanlara göre her iki gösterge de OPEC+ üretim kesintileri, jeopolitik riskler ve ABD, Çin gibi ülkelerde talebin iyileştiğine dair işaretler nedeniyle petrol piyasasının sıkılaşmaya devam ettiğine işaret ederek daha derin bir gerilemeye doğru ilerliyor.

Bu sırada OPEC ve müttefikleri çevrim içi bakanlar panelinde üyelerin üretim kesintileri uygulamalarını gözden geçirecek ancak mevcut üretim politikasında değişiklik önermeleri beklenmiyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans