Connect with us

Global

Biden Kara Listeyi imzaladı

Published

on

Biden kara listeyi imzaladı. Çine karşı tutumunu korudu .Joe Biden, 59 Çinli şirketi hedef alan yatırım kara listesini perşembe günü onayladı.

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump’ın başkanlık döneminde getirdiği yatırım yasaklarını tekrardan canlandırarak Çine karşı sert tutumunu sürdürüyor.

Biden tarafından perşembe günü onaylanan kararnamede 59 Çin savunma ve izleme teknolojisi şirketi bulunuyor. Önceki yasaklara nazaran bu sefer şirketlerin iştirakleri bu imzanın etkisinde değil.

Kararname ile beraber ABD, Çin şirketlerine yapılan ve demokratik değerleri ya da ülke güvenliğini tehdit edebilecek her türlü yatırımı kısıtlama hakkına sahip olacak. Çin hisse piyasaları cuma günü ralli gerçekleştirirken Biden’ın kara listeye aldığı şirketler erken işlemlerle karışık bir hareket izledi.

Listeyi hazırlamak üzere görevlendirilen Hazine Bakanı Janet Yellen, bu hafta Çin Başkan Yardımcısı Liu He ile ilk telefon görüşmesini yaptı. Çin ticaret bakanlığı Perşembe günü gerçekleştirdiği açıklamada toplantının profesyonel, iyimser ve olumlu yönde geçtiğini belirtmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans