Connect with us

Global

Reel Kesim Güveni

Published

on

Reel kesim güveni Mayıs’ta geriledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayı ile ilişkin kapasite kullanım oranı ve reel sektör güven endeksini bildirdi. Veriler Mayıs ayı içinde reel kesim güveni ve kapasite kullanım oranında gerileme yaşandığını belirtti.

Reel kesim güveninde Mayıs ayında sınırlı bir düşüş gözlemlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aracılığı ile yapılan İktisadi Yönelim Anketi verilerine göre Mayıs’ta reel kesim güven endeksi geçtiğimiz aya göre 0,7 puan düşerek 110,3 düzeyine geriledi. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi geçtiğimiz aya göre 0,3 puan azalma yaşayarak 107,1 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, önümüzdeki üç ayda ihracat sipariş miktarı ve genel gidişatı ile ilişkin değerlendirmeler endeksi yükselme yönünde etkilerken, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut toplam sipariş miktarı, önümüzdeki üç aydaki toplam istihdam, geride bıraktığımız son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve mevcut mamul mal stoku ile ilişkin değerlendirmeler endeksi olumsuz etkiledi.

TCMB ankete 1.746 işyerinin katıldığını ifade etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi

Published

on

By

Ekonomi güven endeksi düşüş gösterdi
Ekonomi güven endeksi Ocak ayında 99,4 iken Şubat ayında yüzde 0,4 düşüş göstererek 99 değerini aldı.

TÜİK’in açıklamalarına göre bir önceki aya göre tüketici güven endeksi, Şubat ayında yüzde 1,3 oranında düşüş göstererek 79,3 değerini, reel kesim güven endeksi yüzde 0,9 oranında düşüş göstererek 102 değerini, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1,6 oranında artarak 118,6 değerini aldı. e

Endeks değerleri mevsim etkilerinden arındırılmış değerlerdir. Tüketici güven endeksinde mevsim etkisi bulunmamaktadır.

Continue Reading

Global

Piyasalarda yoğun veri haftası

Published

on

By

Küresel-Piyasalar

Ayın son işlem haftasında Asya-Pasifik’te hisse senetleri dalgalı bir seyir izleniyor. Hong Kong ve Çin endekslerindeki düşüşle birlikte MSCI Asya Pasifik endeksi kazançlarını silerek yatay seyre döndü.

Moody’s’in Cuma günü en az 11 Çin şirketinin notunu kırmasıyla birlikte Hang Seng ve CSI 300 kayıp yaşadı. Japonya endeksleri ise artıda.

Çekirdek PCE’de yüksek bir gerçekleşme beklenirken Fed üyelerinin faiz indiriminde acele etmeyeceklerini açıklamaları ve büyük ölçekli teknoloji şirketlerindeki kar satışları sonrası Amerikan vadelileri geriliyor.

Tahvil getirileri hafta başlangıcında düşerken ABD 10 yıllık getirisi iki baz puan düşüşle yüzde 4,23 seviyesine indi.

Continue Reading

Global

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg

Ham petrol Asya oturumu boyunca yükselişte!
Ham petrol vadeli işlemler, New York Ticaret Borsası’nda, Nisan ayı için yüzde 0,28 yükseliş göstererek varili $78,13’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,32 seviyesinde destek bulurken, $79,80 seviyesinde dirençle karşılaştı.

ICE’de ise, Brent Petrol Nisan ayı için yüzde 0,22 arttı ve varili $83,21 ‘dan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans