Connect with us

Global

İngiltere, Kurumlar Vergisini Desteklemeyecek

Published

on

İngiltere, kurumlar vergisini desteklemeyecek. ABD Hazinesi G7’de minimum kurumlar vergisi teklifine kuvvetli yardım bekliyor. Fakat, İngilizler Biden’in minimum kurumlar vergisi önerisine destek göstermeyecek.

The Telegraph gazetesinin iddialarına göre İngiltere Hazinesi ABD Başkanı Biden’ın küresel ölçekte minimum %15 kurumlar vergisi belirtilmesi teklifine olumlu bakmıyor.

Gazetenin bakanlığa yakın iki kaynağa belirttiği bilgiye aktarıma göre, İngilizler ABD’nin teklifinin ancak İngiltere aracılığı ile önerilen ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik adımların gerçekleşmesi halinde ele alacaklarını belirttiler.

Habere göre, İngiltere, kurumlar vergisini ve ABD teknoloji şirketlerine yönelik ayrıntıları da içerecek kapsamlı bir sözleşme yapılmasını istiyor.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ise G7‘deki ortaklarının ABD yönetiminin %15 minimum kurumlar vergisi talebine güçlü bir yardım ortaya koymasının beklendiğini ifade etti.

Daha önce Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya’dan tekliflerini destekleyen açıklamalar belirtilmişti. İngiltere medyası ise İngiltere’nin ABD’li teknoloji şirketlerine yönelik adım atılmaması halinde teklifi desteklemeyeceğini ifade etmişti.

Adeyemo, “Benim hissiyatım G7’nin teklife güçlü desteği belirtecekleri yönünde” dedi. Teklifin 4-5 Haziran’da gerçekleşecek G7 Maliye Bakanları toplantısında ele alınması hedefleniyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans