Connect with us

Global

Çin’in Yatırımlarına Çok Dikkat Edilmeli

Published

on

Çin’in yatırımlarına çok dikkat edilmeli olması gerektiğini söyledi. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Batı’nın ekonomilerine Çin merkezli yatırımlarının asıl amacı konusunda çok tedbirli olmaları gerektiğini belirtti.

G7 oturumu için bulunduğu Londra’da BBC’nin Batı’ya Çin’in yatırımları ile ilgili sorularını cevaplayan Blinken, “Bu yatırımların mutlak mahiyetinin, hedefinin ne olduğu konusunda çok araştırıcı olmamız gerektiğini düşünüyorum” diye söyledi.

-Çin, Avustralya ile ekonomik anlaşma mekanizmasını erteledi-

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin-Avustralya Stratejik Ekonomik Anlaşma mekanizması çerçevesindeki tüm çalışmaları süresiz olarak ertelemeye karar verdiğini duyurdu.

Komisyon bildirdiği yazılı açıklama ile kararını duyurdu. Açıklanan metinde, Avustralyalı bazı yetkililerin Çin ile Avustralya ilişkide normal iş birliğine olumsuzluk yaratan eren bir dizi önlemler uygulamaya koymaları sebebi ile bu kararın alındığı ifade edildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Published

on

By

Altın fiyatının yükselişe geçmesini bekliyor

Commerzbank Research’in bugün yayınladığı raporda spot altın fiyatının önümüzdeki haftalarda düşüş göstermesinin beklendiğini bildirdi. Altının onsu 1750 dolar seviyesine düşeceğini söyledi.

Altın fiyatının Fed’in attığı adımları yakından takip ettiğini belirten Commerzbank, Fed faiz indirimlerine başladığında altın fiyatının yeniden yükselişe geçeceğini öngördü.

Commerzbank, Fed’den ilk faiz indiriminin 2023’ün ikinci yarısında geleceğini de öngördü.

Spot altın şu sıralarda fiyatı 1775,77 dolar seviyesinde.

Continue Reading

Global

Petrol fiyatları düşüşte

Published

on

By

Petrol fiyatları düşüşte

Brent petrolün varil fiyatı yüzde 1,1 düşerek 81,73 dolarda seyrediyor. Batı Teksas tipi ham petrolün varil fiyatı ise yüzde 1,2 gerileyerek 76 dolardan işlem görüyor.

Dolardaki güçlenme dolarla fiyatlanan emtiaları daha pahalı hale getiriyor.

Avrupa ülkelerinin, Rusya’dan deniz yoluyla taşınan petrole ithalat yasağı ve varil başına 60 dolar tavan fiyat uygulama kararları dün itibarıyla başladı. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, şirketlere tavan fiyatla petrol satışını yıl sonuna kadar yasaklamayı planladıklarını belirtti.

Pictet Varlık Yönetimi Araştırma Müdürü Jean-Pierre Durante küresel petrol talebinin gelecek yılın ilk yarısında da baskı altında kalmaya devam edeceğini söyledi. “Petrol piyasası kısa vadede dengeli kalmaya hazır görünüyor.” diye konuştu.

Öte yandan bugün Suudi Arabistan Asya için petrol fiyatlarında indirime gitti. Fiyatlar Mart’tan bu yana en düşül seviyeye düştü.

Continue Reading

Global

Motorine indirimi

Published

on

By

Motorine indirimi

Motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 liradan satılıyor.

Uluslararası gelişmelerden etkilenen akaryakıt fiyatlarındaki düşüş devam ediyor.

6 Aralık 2022 itibariyle motorin fiyatlarına 69 kuruş indirim yapıldı. İstanbul’da motorin litre fiyatı ortalama 22,97 Türk lirasından satılıyor.

Benzinin litresi ise ortalama 20,17 liradan satılıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans