Connect with us

Global

Petrol tekrardan yükseldi

Published

on

Petrol tekrardan yükseldi

Amerikan ham petrolü, bir önceki seansta yüzde 3,4 yükseliş yaşadıktan sonra varil başına 70 doların üzerinde tutunarak ılımlı bir kazanç rotası çizdi.

Çin, durmuş olan toparlanmasını canlandırma için bu hafta para politikasını gevşetti ve daha fazla hedefli teşvik yapacağına dair beklentiler bulunuyor. Pekin ayrıca haftanın başlarında büyük bir ham ithalat kotası yayınladı.

Dolar, Ocak ayından beri en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirme yolunda gidiyor ve bu da alıcı için petrolü daha ucuz hale getiriyor.

Singapur’daki Saxo Capital Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, “Genel Çin faaliyet verileri hayal kırıklığı yaratsa da, Mayıs ayında Çin’in ham petrol üretimi arttı. Teşvik umutları da hissiyatı desteklemeye devam ediyor” dedi.

Fed Çarşamba günü faizi değiştirmedi, fakat sinyal verilen oranlar, kalıcı enflasyon ve işgücü piyasasının gücü nedeniyle önceden beklenenden daha yüksek olmaya devam edecek. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü ana oranını artırdı ve önümüzdeki ay başka bir artışın muhtemel olduğunu öne sürdü.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Türkiye’nin ham petrol ithalatı arttı

Published

on

By

Ham-Petrol

Türkiye’nin ham petrol ithalatı miktarı Ağustos’ta bir önceki aya göre yüzde 18 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre, ham petrol ithalatı, Haziran ayında 2 milyon 852 bin 705 ton oldu. İthalat Temmuz ayında 2 milyon 417 bin 109 seviyesindeydi.

İthalat Ağustos ayında geçen yıl aynı aydaki 2 milyon 942 bin 496 tona göre ise yüzde 3,1 düşüş gösterdi.

Yılın ilk 8 ayında ithalat miktarı 19,53 milyon tona ulaştı.

Continue Reading

Global

Bakan Şimşek yatırımcı turuna çıkıyor

Published

on

By

Maliye-Bakanı-Mehmet-Şimşek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yatırımcı buluşmaları kapsamında ekim ayında 3 farklı ülkede toplantı yapacak.

Bakanlığın açıklamasına göre, bakan Şimşek 4-5 ekim’de ilk olarak Londra’da yatırımcı toplantısına katılacak.

Citibank ve BofA’nın düzenlediği toplantının sonrasında Şimşek’in diğer durağı 11-14 Ekim’de IMF ve Dünya Bankası’nın toplantısına girecek.

Fas’ın Marakeş kentindeki bu toplantıların ardından Şimşek, Fransa’nın başkenti Paris’te 19 Ekim’de bir diğer yatırımcı toplantısında konuşacak.

Bakan Şimşek’in bu toplantıların ardından ay sonunda ikinci Körfez turunu gerçekleştirmesi de bekleniyor.

Continue Reading

Global

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

Published

on

By

TCMB rezervleri 6 ayın zirvesinde

TCMB rezervlerindeki artış ivmesi geçtiğimiz haftada devam etti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervlerindeki artış ivmesi geçen hafta da devam etti.

TCMB’nin yayınladığı verilere göre 22 Eylül haftasında brüt rezervler bir önceki haftaya göre 4 milyar dolar artış göstererek 125,5 milyar düzeyine çıktı. Bununla birlikte 17 Mart haftasından bu yana rezervlerde en yüksek seviye kaydedildi.

17 Mart haftasında rezervler üzerinde Suudi Arabistan’dan gelen mevduatın ve altındaki primin etkisi olmuş ve rezervler 126,9 milyar dolara yükselmişti.

22 Eylül haftası itibariyle yurt içi yerleşiklerin Döviz mevduatlarında düşüş görüldü. TCMB verilerine göre yurt içi yerleşiklerin pariteden arındırılmış döviz mevduatları 1,16 milyar dolar azaldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans