Connect with us

Altın

TCMB Altın Satışında Birinci Sırada

Published

on

TCMB altın satışında birinci sırada yer aldı. Dünya Altın Konseyi bilgilerine göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ilk çeyrekte en çok altın satışı yapan merkez bankası oldu.

Dünya Altın Konseyi’nin ilk çeyrek piyasa değerlendirme raporunda bulunan bilgilere göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ilk çeyrekte en çok altın satışı yapan merkez bankası olarak geçti.

Raporda TCMB’nin altın rezervlerinin 2021’in ilk çeyrek bölümde 31,5 ton azalma yaşayarak 512,5 tona düştüğü ifade edilirken, arka arkaya üç çeyrektir net satıcı konumunda bulunduğu da dikkat çekiyor. Filipinler ise 24,9 ton altın satışı yaparak ikinci sırada bulunurken, üçüncü sırada 6,7 ton satış yapan Birleşik Arap Emirlikleri bulunuyor.

Rapora göre, Türkiye’de külçe altın, gram altın, çeyrek altın ve cumhuriyet altınına olan talepler doğrultusunda 2021’in ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 23,3 ton artış yaşayarak 44,3 ton olarak gerçekleşti.

TCMB’nin swaplar dahil net Döviz rezervleri ise ilk çeyrekte 3,5 milyar dolar azalma yaşarken, dolar cinsinden altın rezervi 43,5 milyar dolar hacimden 38,9 milyar dolara düştü. Altın fiyatları ise ilk çeyrekte %10’dan fazla düşüş yaşayarak ons başına 1.898 dolardan 1.707 dolara gerileme yaptı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans