Connect with us

Global

Hizmet ÜFE 2,5 Yılın Zirvesinde

Published

on

Hizmet ÜFE 2,5 yılın zirvesinde. Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) 2021 yılı Mart ayı için geçtiğimiz aya göre %3,96, bir önceki senenin Aralık ayına göre %6,11, bir önceki senenin aynı ayına göre %23,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,42 yükselme gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 senesi Mart ayı Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verisini duyurdu.

Buna göre H-ÜFE, 2021 yılı Mart ayında geçtiğimiz aya göre %3,96, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,11, bir önceki senenin aynı ayına göre %23,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,42 artış yaptı.

Ulaştırma ve depolama hizmetlerinde H-ÜFE yıllık %29,74 artış gösterdi.

Bir önceki senenin aynı ayına göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %29,74, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %24,20, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %7,69, gayrimenkul hizmetlerinde %19,17, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %17,20, idari ve destek hizmetlerinde %22,11 yükselme yaşandı.

Ulaştırma ve depolama hizmetlerinde H-ÜFE aylık %5,07 artış gösterdi.

Geçtiğimiz aya göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %5,07, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %3,08 yükselme, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %1,79 azalma, gayrimenkul hizmetlerinde %20,56, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %2,23 yükseliş, idari ve destek hizmetlerinde %1,81 yükseliş yaşandı.

Senelik en düşük artış %5,85 ile telekomünikasyon hizmetlerinde yaşandı.

H-ÜFE sektörlerinde senelik en düşük yükselme telekomünikasyon hizmetlerinde %5,85, bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili hizmetlerde %7,02, sinema filmi, video, TV programı yapımcılık, ses kayıt ve müzik yayımlama hizmetlerinde %9,23 olarak gerçekleşti. Buna karşılık hava yolu taşımacılığı hizmetleri %60,77, su yolu taşımacılığı hizmetleri %56,87, depolama ve destek hizmetleri (taşımacılık için) %46,46 ile endekslerin en fazla yükseldiği alt sektörler olarak kayda geçti.

Aylık bazda en yüksek azalma %3,91 ile telekomünikasyon hizmetlerinde gerçekleşti.

H-ÜFE sektörlerinden telekomünikasyon hizmetlerinde %3,91, bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili hizmetlerde %1,45, büro yönetimi, büro destek ve diğer iş destek hizmetlerinde %0,89 azalma gerçekleşti. Buna karşılık gayrimenkul hizmetleri %20,56, su yolu taşımacılığı hizmetleri %19,09, depolama ve destek hizmetleri (taşımacılık için) %10,12 ile endekslerin en fazla yükselme yaptığı alt sektörler oldu.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Global

Çin’de darbe iddiası!

Published

on

By

Çin Komünist Partisi, Mao öldükten sonra daimi bir lider seçememişti. Ölümü ardından komite arasında iki dönem başkanlık yapılıyordu.

Twitter’da çıkan iddialara göre Çin Komünist Partisinin en yüksek yönetim grubu Daimi Komite harekete geçerek Xi’yi görevden alıp ev hapsinde tuttuğu yönünde.

Darbe girişiminin arkasında Çin Komünist Partisi’nin 105 yaşındaki daimi üyesi Song Ping, eski başkan Hu Cintao, eski Başbakan Wen Jiabao, mevcut daimi komite üyeleri ve Merkez Muhafız Bürosu’nun olduğu söyleniyor.

Yine iddialara göre Başkan Xi, Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı için yurt dışına çıktığında “cunta” harekete geçti ve Xi’nin yetkileri kaldırıldı. Xi ülkeye geri çağrıldı ve havalimanına gözaltına alınarak bir eve hapsedildi.

Song-Cintao-Jiabao cuntası, Xi’nin darbe girişimine direnmesini engellemek için General Li Qiaoming aracılığıyla Pekin’de bir tür sıkı yönetim başlattı. Büyük bir askeri konvoy Pekin’e girerek şehri kontrol altına aldı ve giriş-çıkışları kapattı.

Continue Reading

Global

Çalışma Bakanı Bilgin “EYT’de çözüm aşamasına gelindi”

Published

on

By

Çalışma Bakanı Bilgin "EYT’de çözüm aşamasına gelindi"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar konusunda çözüme yaklaştıklarını belirtti.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) ziyaretinde bir açıklama yapan Bakan Bilgin, EYT’de çözüm aşamasına gelindiğini, dosyanın tamamlandığı gün basın toplantısıyla ya da diğer bir şekilde sonucu kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

“90 bin taşeron işçi kadroya alınacak”

Taşeron işçilerin kadroya alınmasında da açıklama yapan Bakan Bilgin, 90 bin civarında işçinin kapsam dışında kaldığını, bu işçilerin kadrolu işçi olarak geçmesi konusundaki bütün çalışmaları tamamladıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) toplantısında konuşan Bakan, bakanlık olarak sosyal politikalarla enflasyonun meydana getirdiği eşitsizlikleri ve sorunları düzelteceklerini söyledi. Toplantıdaki konuşmasında asgari ücret, geçici işçiler, taşeronların kadroya alınması, 3600 ve EYT konularını birer birer çözeceklerini söyleyen Bilgin, hepsinin dosyasını hazırladıklarını belirtmişti.

Continue Reading

Global

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Published

on

By

Dolar rekor kırmaya devam ediyor

Geçtiğimiz gün Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle 18,41 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören Dolar/TL, bugün 18,40 seviyesini test etti. Rekor sonrası 18,33’e inen fiyat bugün 18,4060’a çıktı

Fed’in yüksek oranlı faiz artışına devam etmesi ve gelecek toplantıları için de bu beklentiyi artırmasıyla birlikte dolar endeksi 20 yılın zirvesine tırmandı. Dolar tüm para birimleri karşısında güçlendi. TL ise Merkez Bankasının faiz indirmesiyle birlikte baskı arttı. Merkez Bankası, ekonomide yavaşlamayı gerekçe göstererek faiz indirimine devam etti.

Zayıf TL, güçlü dolar fiyatlaması ile kur rekor tazeliyor

Geçtiğimiz gün 18,41’i, bugün ise 18,4 seviyesini aşarak yeni zirveyi gören dolar kurundaki yükselişle beraber Merkez Bankasından müdahale gelebilir. En son Aralık ayı içinde kurda yaşanan hızlı ataklara Merkez Bankası 5 kez döviz satışı yaparak müdahale etmişti. 20 Aralık’ta ise KKM uygulaması açıklanmıştı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans