Connect with us

Global

Hizmet ÜFE 2,5 Yılın Zirvesinde

Published

on

Hizmet ÜFE 2,5 yılın zirvesinde. Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) 2021 yılı Mart ayı için geçtiğimiz aya göre %3,96, bir önceki senenin Aralık ayına göre %6,11, bir önceki senenin aynı ayına göre %23,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,42 yükselme gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 senesi Mart ayı Hizmet Üretici Fiyat Endeksi (H-ÜFE) verisini duyurdu.

Buna göre H-ÜFE, 2021 yılı Mart ayında geçtiğimiz aya göre %3,96, bir önceki yılın Aralık ayına göre %6,11, bir önceki senenin aynı ayına göre %23,70 ve on iki aylık ortalamalara göre %17,42 artış yaptı.

Ulaştırma ve depolama hizmetlerinde H-ÜFE yıllık %29,74 artış gösterdi.

Bir önceki senenin aynı ayına göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %29,74, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %24,20, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %7,69, gayrimenkul hizmetlerinde %19,17, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %17,20, idari ve destek hizmetlerinde %22,11 yükselme yaşandı.

Ulaştırma ve depolama hizmetlerinde H-ÜFE aylık %5,07 artış gösterdi.

Geçtiğimiz aya göre, ulaştırma ve depolama hizmetlerinde %5,07, konaklama ve yiyecek hizmetlerinde %3,08 yükselme, bilgi ve iletişim hizmetlerinde %1,79 azalma, gayrimenkul hizmetlerinde %20,56, mesleki, bilimsel ve teknik hizmetlerde %2,23 yükseliş, idari ve destek hizmetlerinde %1,81 yükseliş yaşandı.

Senelik en düşük artış %5,85 ile telekomünikasyon hizmetlerinde yaşandı.

H-ÜFE sektörlerinde senelik en düşük yükselme telekomünikasyon hizmetlerinde %5,85, bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili hizmetlerde %7,02, sinema filmi, video, TV programı yapımcılık, ses kayıt ve müzik yayımlama hizmetlerinde %9,23 olarak gerçekleşti. Buna karşılık hava yolu taşımacılığı hizmetleri %60,77, su yolu taşımacılığı hizmetleri %56,87, depolama ve destek hizmetleri (taşımacılık için) %46,46 ile endekslerin en fazla yükseldiği alt sektörler olarak kayda geçti.

Aylık bazda en yüksek azalma %3,91 ile telekomünikasyon hizmetlerinde gerçekleşti.

H-ÜFE sektörlerinden telekomünikasyon hizmetlerinde %3,91, bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili hizmetlerde %1,45, büro yönetimi, büro destek ve diğer iş destek hizmetlerinde %0,89 azalma gerçekleşti. Buna karşılık gayrimenkul hizmetleri %20,56, su yolu taşımacılığı hizmetleri %19,09, depolama ve destek hizmetleri (taşımacılık için) %10,12 ile endekslerin en fazla yükselme yaptığı alt sektörler oldu.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans