Connect with us

Brent Petrol

Petrol Fiyatları Destek Buldu

Published

on

Petrol fiyatları, ABD’de azalma yaşayan ham petrol stoklarından destek bularak yükseldi.

Petrol fiyatları, ana pazarlarda talebin güçlendiğine dair işaretlerin bazı ülkelerde yükselen Covid-19 vakalarını dengelemesi ile yükselmeye geçti.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında geçtiğimiz iki seansta %3’ten fazla yükseliş ile varil başına 64 dolar civarında işlem yapıyor. ABD petrol ürünleri talebi göstergesi geçtiğimiz hafta son iki ayın en yüksek düzeyine çıkarken, distile stoklar Mart başından bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

Goldman Sachs’a göre, Avrupa’da aşılamanın çoğalması ile beraber petrol talebi gelecek 6 ay içinde en büyük sıçramalarından birini yaşayacak ve üçüncü çeyrek itibari ile Brent petrol varil başına 80 dolara kadar yükselecek.

Hindistan, ikinci koronavirüs dalgasını en fazla hisseden ülkelerden biri olurken, Rystad Energy ülke için talep tahminini düşürerek gelecek ay için günlük 1,4 milyon varil arz fazlası olmasını hedefliyor.

Haziran ayı vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, %0,3 yükselme ile varil başına 64,02 dolar civarına çıktı.

Haziran ayı vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, çarşamba günü %1,3 yükselme kaydettikten sonra %0,3 daha çıkış yaparak varil başına 67,48 dolar düzeyinden işlem görüyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın ikinci gününde de yükselişte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Aralık ayı için yüzde 0,63 yükseliş yaşayarak 92,03 dolardan işlem gördü.

Ham Petrol 87,60 seviyesinde destek bulurken, 93,74 dolarda dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 6,14 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent Petrol Ocak ayı için yüzde 0,41 artış gösterdi. Brent Petrol 98,17 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

Brent Petrol

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olarak yurt içi akaryakıt fiyatlarına kısa süreli aralıklarla zam gelmeye devam ediyor. Benzine yapılan 1,31 TL’lik zamın ardından litre fiyatı hafta sonunda 22,68 TL’ye çıktı. Motorin fiyatları ise 26,38 TL oldu.

Petrol yükselişte

Brent petrol bu ay 92 dolardan 99 dolara kadar yükseldi. Fiyatlar cuma günü yüzde 2 üzerindeki kazancının ardından yeni haftaya 98,50 dolardan başladı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in sıfır covid politikasını esneteceği haberleri cuma günü petrolün yükselmesini sağladı. Sağlık yetkililerinden uygulamada değişiklik olmayacağı yönünde açıklama gelse de piyasa beklentilerinin devam etmesiyle birlikte petrol yeni haftaya pozitif başladı.

Kur cephesinde sakinlik korunuyor

18,60 yakınında işlem gören dolar, Cuma günü kısmi bir gerileme yaşansa da fiyat bugün yine aynı seviyede yatay seyrediyor.

Petrolde 100 dolar seviyesinin aşılması durumunda yurt içi akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar yapılabilir. Piyasalar küresel iyimserliğin petrolde bu hafta pozitif fiyatlama yaratmasını bekliyor.

7 Kasım güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 22,68 TL

Motorin: 26,38 TL

Otogaz: 11,08 TL

Continue Reading

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri yükselişe geçti. New York Ticaret Borsası’nda Kasım ayı için yüzde 6,64 yükselerek varili 82,14 dolardan işlem görüyor.

Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 76,25 dolar seviyesinde destek bulurken, 83,92 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 1,22 düşüş yaşadı ve 112,66 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 5,83 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent petrol Aralık ayı için yüzde 3,65 arttı ve varili 87,97 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans