Connect with us

Global

SP 500 Endeksi Düzeltmesi Yakın Mı?

Published

on

SP 500 Endeksi tüm zamanların doruğuna yakın bir hareket izlerken, teknik göstergeler piyasanın aşırı alım bölgesinde olduğunu ifade ediyor.

ABD hisseleri tüm zamanların doruğuna yakın bir düzeyde bulunuyor ancak geçen hafta dikkate değer bir kırılma gerçekleşti. S&P 500 Endeksi geçen haftayı %0,1 düşüş ile kapatarak Ağustos ayından sonraki en uzun devam eden haftalık yükselme rallisini durdurmuş oldu.

Microsoft, Alphabet, Apple, Amazon ve Facebook bu hafta çeyreklik bilançolarını açıklamaya hazırlık yaparken, hisseleri yukarı doğru hareket ettirecek bir dizi faktör bulunuyor ama analistler yine de dikkatli olmak gerektiğini dile getiriyor.

Leuthold Group Baş Yatırım Stratejisti Jim Paulsen, “S&P 500’de bu yıl %10-15 civarında bir düzeltme hedefliyorum. Ne zaman olacağını bilmiyorum ancak 2021’in geri kalanındaki yüksek seviyelerden birinde gerçekleşebilir” dedi.

S&P 500 endeksi Mart sonundan bu yana kaydettiği yükselme ile beraber, teknik göstergelere göre aşırı alım bölgesine tırmanmıştı. 14 günlük görece güç endeksi göstergesine göre, geçen haftalarda yüksek alım bölgesine geçen S&P500 şu an sınır bölgesinde bulunuyor. Stokastik göstergeye göre ise S&P 500 Mart ayından bu yana aşırı alım bölgesinde olduğunu belirtildi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Global

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde

Published

on

By

OPEC+’nın-üretim-kesintileri-odağında-petrol-geri-çekiliyor

Petrol OPEC öncesinde yatay seyirde
Küresel gösterge olan Brent, önceki iki seansta neredeyse yüzde 4 yükseliş gösterdikten sonra varil başına 83 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü ise 78 dolar altında kaldı. OPEC+’ın ağır toplarından Suudi Arabistan, gelecek yıl yeniden petrol fazlası oluşmaması için diğer üyelere üretimi kısıtlama konusunda kendisine katılma konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Fakat Perşembe günü yapılacak toplantı öncesinde Angola ve Nijerya gibi ülkelerden gelen baskıyla karşı karşıya.

Üyeler, günde 1 milyon varil veya daha fazla miktarda daha derin bir toplu kesintinin düşünülebileceğini söyledi. ABD’den yapılan rekor ihracatlar da dahil olmak üzere üretici grubu dışında gelen bol arzın ortasında, grup çapında indirimlerin olmaması, Brent’in son iki ayda yaklaşık yüzde 13 düşmesiyle birlikte petrol fiyatlarında daha fazla zayıflamaya yol açabilir. Uluslararası Enerji Ajansı bu ayın başlarında piyasanın gelecek yıl tekrar fazlaya döneceğini söyledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans