Connect with us

Brent Petrol

Petrol Fiyatlarında Dalgalı Hareket Beklentisi

Published

on

Petrol fiyatlarında, yatırımcıların OPEC+ toplantısına odaklanması ile düşüş yaşarken, analistler piyasalarda dalgalı bir hareket bekliyor.

Petrol fiyatları, yatırımcıların OPEC+ toplantısı öncesinde talep görünümüne odaklanması ile Asya işlemlerinde düşüş yaşadı.

Vadeli kontratlar, New York piyasasında cuma günü %1,2 yükseliş sağladıktan sonra varil başına 62 doların altına geriye hareket etti. ABD ve Çin hızlı bir şekilde toparlanma kayıt ederken, Avrupa’da da bazı olumlu işaretler görülüyor.

Hindistan’daki vaka sayılarının artması ile beraber ülkedeki rafineriler yavaşlamaya başladı. Mangalore Refinery & Petrochemicals işleme oranlarını düşüş yaşatırken, Indian Oil Corp Batı Teksas Petrolü almak için yeni bir ihaleye giriş yapmadı.

Petrol yeni yıla kuvvetli bir başlangıç göstermesine rağmen, bazı bölgelerde vaka sayılarının artması ile Mart ayı ortasından bu yana dalgalı bir hareket izledi. Gelecek aydan itibaren OPEC+ ülkelerinin üretim kesintisini düşürme kararına rağmen Brent petrol yükselme eğilimine işaret eden ‘Backwardation’ yapısında duruyor.

Haziran ayında vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, %0,6 yükselme ile varil başına 61,77 dolar düzeyinde işlem görüyor.

Haziran ayında vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, bir önceki oturumda%1,1 yükselme kaydettikten sonra %0,7 düşüş ile 65,67 dolar seviyesine geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri haftanın ikinci gününde de yükselişte. Ham petrol vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Aralık ayı için yüzde 0,63 yükseliş yaşayarak 92,03 dolardan işlem gördü.

Ham Petrol 87,60 seviyesinde destek bulurken, 93,74 dolarda dirençle karşılaştı.

Brent Petrol ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 6,14 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent Petrol Ocak ayı için yüzde 0,41 artış gösterdi. Brent Petrol 98,17 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

Brent Petrol

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Published

on

By

Akaryakıt fiyatlarında son durum

Petrol fiyatlarındaki değişime bağlı olarak yurt içi akaryakıt fiyatlarına kısa süreli aralıklarla zam gelmeye devam ediyor. Benzine yapılan 1,31 TL’lik zamın ardından litre fiyatı hafta sonunda 22,68 TL’ye çıktı. Motorin fiyatları ise 26,38 TL oldu.

Petrol yükselişte

Brent petrol bu ay 92 dolardan 99 dolara kadar yükseldi. Fiyatlar cuma günü yüzde 2 üzerindeki kazancının ardından yeni haftaya 98,50 dolardan başladı.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin’in sıfır covid politikasını esneteceği haberleri cuma günü petrolün yükselmesini sağladı. Sağlık yetkililerinden uygulamada değişiklik olmayacağı yönünde açıklama gelse de piyasa beklentilerinin devam etmesiyle birlikte petrol yeni haftaya pozitif başladı.

Kur cephesinde sakinlik korunuyor

18,60 yakınında işlem gören dolar, Cuma günü kısmi bir gerileme yaşansa da fiyat bugün yine aynı seviyede yatay seyrediyor.

Petrolde 100 dolar seviyesinin aşılması durumunda yurt içi akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar yapılabilir. Piyasalar küresel iyimserliğin petrolde bu hafta pozitif fiyatlama yaratmasını bekliyor.

7 Kasım güncel akaryakıt fiyatları:

Benzin: 22,68 TL

Motorin: 26,38 TL

Otogaz: 11,08 TL

Continue Reading

Brent Petrol

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Published

on

By

Ham Petrol vadeli işlemleri yükselişte

Ham petrol vadeli işlemleri yükselişe geçti. New York Ticaret Borsası’nda Kasım ayı için yüzde 6,64 yükselerek varili 82,14 dolardan işlem görüyor.

Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 76,25 dolar seviyesinde destek bulurken, 83,92 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Dolar endeksi vadeli işlemleri diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda yüzde 1,22 düşüş yaşadı ve 112,66 dolar seviyesinden işlem gördü.

Brent ve Ham Petrol arasındaki yayılma varili 5,83 dolarda sabitlenirken, ICE’de, Brent petrol Aralık ayı için yüzde 3,65 arttı ve varili 87,97 dolardan işlem görüyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans