Connect with us

Global

İtalya Başbakanı Draghi Çin’i Reddediyor

Published

on

İtalya Başbakanı Draghi yerel şirketlerin yabancılara satışının ileri geçme çabasında. İtalyan kamyon üreticisi Iveco’nun Çinli araç üreticisi FAW’a satış görüşme süreci İtalyan ve Fransız yetkililerinin araya girmesi ile son buldu.

Yaklaşık 200 milyar euro (240 milyon dolar) Avrupa toparlanma fonu almayı hedefleyen İtalya’da Başbakan Mario Draghi yerel şirketlerin yabancılara, özellikle de Çin’e satışına olumlu bakmıyor.

İsminin geçmesini istemeyen yetkililer, İtalya merkezli kamyon üreticisi Iveco’nun kamyon ve otobüs birimi Turin’in Çinli FAW Grubu’na satışının bu ay içinde İtalya ve Fransa koordinasyonu ile iptal edildiğini belirtti.

Fransız yetkili, Mart ayında Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire’in İtalya ile ekonomilerinin pandemiden nasıl zararı en aza indireceği konusunda işbirliğine dair Roma’da görüşmeler gerçekleştirdiğini, Iveco’nun satışının da gündeme geldiğini ifade etti.

FAW ile anlaşmanın geçen hafta sonu iptal edilmesinin sonrasında Fransız Bakan’ın İtalya Sanayi Bakanı Giancarlo Giorgetti’yi arayıp karardan sonrası tebrik ettiği, planın ülkenin sanayideki bağımsızlığını tehdit ettiğini söylediği dile getirdi.

Geçen yıl Almanya, Fransa ve İtalya, Euro Bölgesi dışından gelen yatırımları kısıtlama yapmak için çeşitli adımlar atmıştı.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ons altın tekrardan yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Ons altın tekrardan yükselişte

Yatırımcılar 2024 yılının ilk çeyreğinde FED’in faiz indirimine yönelik tahminlerini azaltması sonrasında ons altın yükseliş gösterdi.

Ons altın bu sabah yüzde 0,36 artış göstererek 2.033,59 dolardan işlem görüyor.

Tastylive Küresel makro Başkanı Ilya Spivak, son 24 saat içinde altın fiyatlarında yaşanan dramatik hareketler sonrasında, “Şimdilik, altının genel eğilimi hâlâ yükseliş yönünde görünüyor.” açıklamasında bulundu.

Spivak, altının haftalık açılışta ralli yapmasının ardından bir kar alma dalgası tetiklenmiş gibi göründüğünün altını çizdi.

FXCM piyasa uzmanı Russell Shor da Orta Doğu’daki çatışma ve bunun yayılma korkusunun parayı sarı metale yönlendirdiğini söyledi.

Continue Reading

Global

Enflasyonda ılımlı düşüş

Published

on

By

Türkiye enflasyon verisi açıklandı

Enflasyonda ılımlı düşüş
Kasım ayında yıllık tüketici enflasyonu Ekim ayına göre ılımlı da olsa hızlanma gösterdi. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık olarak yüzde 61,98 artış gösterdi.

TÜİK’in yayınladığı verilere göre Kasım’da aylık artış yüzde 3,28 olarak gerçekleşti.

Ekim’de yıllık enflasyon yüzde 61,36 seviyesine gerilemişti.

Çekirdek göstergede ise yatay seyir izlendi. Kasım’da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,89 oldu. Ekim ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 69,76 olarak kaydedilmişti.

Continue Reading

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans