Connect with us

Altın

Altın Fiyatları Teknik Seviyenin Sınırında

Published

on

Altın fiyatları 100 günlük hareketli ortalamasına çok yakın bir düzeyde işlem görürken, gram altın dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselme ile bu yılın doruğunda.

Altın, ABD Hazine tahvili faizlerindeki düşme ile beraber 1.790 doların üstünü görerek, kritik teknik düzeyi olan 100 günlük hareketli ortalamasına çok yakın bir seviyede duruyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselmeyi takip ederek bu yılın doruğunda.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geride bıraktığımız 5 haftanın en alçak düzeyine yakın bulunurken, düşen faizler faizsiz bir varlık olan altını daha talep edilebilir bir hale getiriyor.

Mart ayında %1,75 seviyesine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizleri Nisan ayında %1,53 seviyesine kadar geriye gitti.

Ons Altın Fiyatı

Ons altın, senenin ilk üç ayını kayıpla sonlandırması sonrası Nisan ayında yükselmeye geçerek Şubat sonundan bu yana en yüksek düzeyde bulunuyor. Haftaya 1.775 dolar ile başlangıç yapan ons altın, salı günü 1.765 dolar seviyesine kadar geriye gitmesinin sonrasında perşembe günü son iki ayın zirvesine ulaşmayı başararak 1.792 dolar seviyesinden işlem alıyor.

Gram Altın Fiyatı

Küresel altın fiyatları ve Dolar/TL ’deki düşüş ile beraber 2021’in ilk iki ayını kayıp ile kapatan gram altın, Mart ayında küresel altın fiyatlarında düşüş olmasına rağmen dolar/TL’deki yükselmeyi takip ederek, ayı %10’a yakın yükseliş ile kapatmıştı.

Gram altın, bu yılın zirvesi olan 463 TL’yi dün geçerek perşembe günü 472 TL civarında tutundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yükseliş sürüyor

Published

on

By

altın

Gram altında yükseliş sürüyor. Çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılırken altının gramı güne yükselişle başlamasıyla birlikte 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor.

Geçtiğimiz gün altının ons fiyatındaki artışa paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 0,22 yükselişle 1.986 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı güne 0,1 artışla 1.987 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda çeyrek altın 3 bin 330 liradan, cumhuriyet altını 13 bin 570 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,1 değer kazancıyla 2 bin 37 dolar seviyesinde dengelendi.

Continue Reading

Altın

Altın düşerken bakır yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yeni işlem gününe dar bir aralıkta başladı. ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni ipuçları bekleyen ve enflasyon verileri ile fed toplantısına odaklanan yatırımcılar nedeniyle altının düşüşü devam etti.

Diğer yandan bakır fiyatları, en büyük ithalatçı Çin’in yeni teşvik önlemleri almasıyla birlikte güçlü bir haftalık performansa yöneldi. Bakıra olan talebin güçlü kalacağına dair de umutlar arttı.

Çin’in teşvik önlemleri risk iştahında bir miktar iyileşme sağladı ve Wall Street’teki rekor seviyelerle birleştiğinde altına olan talebi daha da azalttı.

Beklentilerden daha güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin sonrasında doların güçlenmesi de külçe altın fiyatlarını baskıladı. Geçtiğimiz hafta boyunca oluşan 2.000-2.050 dolarlık işlem aralığında tuttu.

Spot altın 2.021,41 dolarda değişmezken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %0,2 artışla 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 düşüş gösterdi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans