Connect with us

Altın

Altın Fiyatları Teknik Seviyenin Sınırında

Published

on

Altın fiyatları 100 günlük hareketli ortalamasına çok yakın bir düzeyde işlem görürken, gram altın dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselme ile bu yılın doruğunda.

Altın, ABD Hazine tahvili faizlerindeki düşme ile beraber 1.790 doların üstünü görerek, kritik teknik düzeyi olan 100 günlük hareketli ortalamasına çok yakın bir seviyede duruyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselmeyi takip ederek bu yılın doruğunda.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geride bıraktığımız 5 haftanın en alçak düzeyine yakın bulunurken, düşen faizler faizsiz bir varlık olan altını daha talep edilebilir bir hale getiriyor.

Mart ayında %1,75 seviyesine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizleri Nisan ayında %1,53 seviyesine kadar geriye gitti.

Ons Altın Fiyatı

Ons altın, senenin ilk üç ayını kayıpla sonlandırması sonrası Nisan ayında yükselmeye geçerek Şubat sonundan bu yana en yüksek düzeyde bulunuyor. Haftaya 1.775 dolar ile başlangıç yapan ons altın, salı günü 1.765 dolar seviyesine kadar geriye gitmesinin sonrasında perşembe günü son iki ayın zirvesine ulaşmayı başararak 1.792 dolar seviyesinden işlem alıyor.

Gram Altın Fiyatı

Küresel altın fiyatları ve Dolar/TL ’deki düşüş ile beraber 2021’in ilk iki ayını kayıp ile kapatan gram altın, Mart ayında küresel altın fiyatlarında düşüş olmasına rağmen dolar/TL’deki yükselmeyi takip ederek, ayı %10’a yakın yükseliş ile kapatmıştı.

Gram altın, bu yılın zirvesi olan 463 TL’yi dün geçerek perşembe günü 472 TL civarında tutundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın fiyatları yeni haftaya düşüşle başladı

Published

on

By

altın


Yatırımcılar, FED Başkanı Powell’ın yapacağı sunumu ve hafta içinde açıklanacak önemli enflasyon verilerini beklerken altın fiyatları Asya işlem saatlerinde düşüş gösterdi.

Fakat külçe fiyatları bir ayın en yüksek seviyelerine yakın seyretti ve FED’in Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına dair artan inançla 2.400 doların üzerine çıkmanın eşğine geldi. Genel metal fiyatları da yaklaşık aynı dip seviyesine inen dolardaki düşüşten faydalandı.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 2.384,47 dolara gerilerken Ağustos vadeli altın %0,2 düşüşle ons başına 2.392,55 dolara indi.

Continue Reading

Altın

Altın vadeli işlemler düşüşte

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Ağustos ayı için yüzde 0,38 düşüş göstererek onsu $2,00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, $2.406,70 seviyesinde dirençle karşılaştı.

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için yüzde 1,97 düştü ve onsu $29,28 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için yüzde 0,88 düştü ve libresi $4,52 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans