Connect with us

Altın

Altın Fiyatları Teknik Seviyenin Sınırında

Published

on

Altın fiyatları 100 günlük hareketli ortalamasına çok yakın bir düzeyde işlem görürken, gram altın dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselme ile bu yılın doruğunda.

Altın, ABD Hazine tahvili faizlerindeki düşme ile beraber 1.790 doların üstünü görerek, kritik teknik düzeyi olan 100 günlük hareketli ortalamasına çok yakın bir seviyede duruyor. Gram altın ise Dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselmeyi takip ederek bu yılın doruğunda.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi geride bıraktığımız 5 haftanın en alçak düzeyine yakın bulunurken, düşen faizler faizsiz bir varlık olan altını daha talep edilebilir bir hale getiriyor.

Mart ayında %1,75 seviyesine kadar yükselen 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizleri Nisan ayında %1,53 seviyesine kadar geriye gitti.

Ons Altın Fiyatı

Ons altın, senenin ilk üç ayını kayıpla sonlandırması sonrası Nisan ayında yükselmeye geçerek Şubat sonundan bu yana en yüksek düzeyde bulunuyor. Haftaya 1.775 dolar ile başlangıç yapan ons altın, salı günü 1.765 dolar seviyesine kadar geriye gitmesinin sonrasında perşembe günü son iki ayın zirvesine ulaşmayı başararak 1.792 dolar seviyesinden işlem alıyor.

Gram Altın Fiyatı

Küresel altın fiyatları ve Dolar/TL ’deki düşüş ile beraber 2021’in ilk iki ayını kayıp ile kapatan gram altın, Mart ayında küresel altın fiyatlarında düşüş olmasına rağmen dolar/TL’deki yükselmeyi takip ederek, ayı %10’a yakın yükseliş ile kapatmıştı.

Gram altın, bu yılın zirvesi olan 463 TL’yi dün geçerek perşembe günü 472 TL civarında tutundu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

Published

on

By

TCMB altın rezervlerini artırmaya devam ediyor

TCMB, Şubat ayında 22 ton altın alarak rezervini artırmaya devam ediyor.

Dünya Altın Konseyi tarafından yayınlanan son verilere göre, merkez bankalarının altına olan yoğun ilgisi Şubat ayında da devam etti.

Yayınlanan raporda küresel altın rezervlerine Şubat ayında net 52 ton daha eklendiği açıklanırken, merkez bankalarının rezervlerini 11 aydır arttırdığının altını çizdi.

Yılbaşından bugüne ise merkez bankalarının toplam net alımları 125 ton seviyesine ulaştı.

En büyük alıcı Çin

Şubat ayının en büyük altın alıcısı ise 25 ton alımla Çin Merkez Bankası oldu.

TCMB, Şubat ayında 15 aydır art arda altın alımı yaparak rezervlerine 22 ton altın daha ekledi. Rapora göre TCMB’nin elinde son alımlarla birlikte ulusal rezervinin yüzde 33’üne tekabül eden 587 ton altın rezervi bulunmakta.

Ayrıca Özbekistan Merkez Bankası 8 ton, Singapur 7 ton ve Hindistan Merkez Bankası 3 ton altın alırken, Kazakistan Ulusal Bankası, 13 ton net satış ile tek net satıcı oldu.

Continue Reading

Altın

Gram altında yeni rekor

Published

on

By

Gram altında yeni rekor

Spot piyasada altının onsu 2 bin 25 dolar seviyesiyle zirve serisini korudu. DolarTL çiftinde sınırlı da olsa görülen yukarı yönlü ivmelenmenin etkisiyle gram altın tarafında rekor görüldü. Gram altın 1.252 TL’yi test edildi.

Altın tarafında Amerika’dan gelen zayıf veriler etkili oldu. ABD’de açık iş sayısı 2021’den bu yana ilk kez 10 milyonun altına düştü. Açık iş pozisyonları 632 bin azalarak 9,93 milyon oldu, beklenti 10,5 milyondu. Bu dönemde açık iş sayısının arttığı sektörler, inşaat ile sanat, eğlence ve rekreasyon oldu.

Bu düşüş istihdam talebinde soğumaya işaret ederken resesyon beklentilerini artırdı.

Zayıf gelen ekonomik verilerle beraber dolarda görülen güç kaybı altını destekledi. Bu görünümde altın grafiğinde yeni rekor seviye beklentiler arasına girdi. Altın Ağustos 2020’de 2 bin 75 dolarla rekor kırmıştı.

Fat Prophets Analisti David Lennox, altın fiyatlarının dolarla ilgili endişelerin etkisiyle hareketlendiğini belirtti. Lennox, altının son dönemde bankacılık krizi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle güvenli liman primi elde ettiğine dikkat çekti.

Continue Reading

Altın

Çeyrek altında yeni rekor

Published

on

By

Çeyrek altında yeni rekor

Gram altın 1.229 TL’ye yükselerek tarihi rekor kırdı. ABD’nin ardından Avrupa bankacılık sistemine dair kuşkuların artmasıyla birlikte güvenli liman özelliği taşıyan altına talep giderek artıyor. Ons altın fiyatı 2.008 dolara yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesini görürken, gram altın 1.229 TL’yi görerek rekor tazeledi.

Çeyrek altın 2 bin TL’yi geçti

Ons fiyatındaki yükselişin hızlanmasıyla bugün yurt içinde çeyrek altın 2.035 TL’ye cumhuriyet altını ise 8.113 TL’ye çıkarak zirveyi gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans