Connect with us

Global

Türk Lirası Olumsuz Ayrışıyor

Published

on

Türk lirası olumsuz ayrışmada. Dolar, birçok para birimi karşısında düşüşe yaparken, Türk Lirası’nın negatif ayrıştığı gözlemlendi.

Türk Lirası’nda hafta ortasında başlayan baskı yeni günde de etkisini sürdürüyor.

Küresel piyasalarda doların birçok gelişmiş ve gelişen ülke para birimi karşısında kaybı yaşandığı görülürken, Türk Lirası ise kayıplarıyla olumsuz yönde ayrışıyor. Dolar/TL kuru %1’in üstünde artış ile 8,29’un üstünü test etti.

Türkiye’nin risk primi 408 baz puandan işlem yaşarken gösterge tahvil faizi de %18,09 düzeyinde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizinin stabil bırakıldığı ve “gerekirse ilave sıkılaşma yapılacağı” açıklamasının karar metninden çıkarıldığı 15 Nisan günlü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının fezlekelerini bugün saat 14:00’te yayımlayacak.

TCMB’nin yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve iki yeni PPK üyesi ile yaptığı ilk PPK toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizi %19 düzeyinde bırakılmıştı. PPK açıklamasında, faizin mevcut düzeyde tutularak sıkı duruşun da korunduğu ifade ederken; daha önceki metinlerde yer alan “gerekirse ek sıkılaştırma yapılacak” ve “uzun bir süre sıkı duruş” ifadelerine bu kez yer verilmemişti. Bu ifadelerin açıklama metninden çıkarılması ekonomistler eliyle “güvercin” bir yaklaşım olarak değerlendirilmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED kararı öncesinde dolar endeksi ne durumda

Published

on

By

Dolar-endeksi.jpg

DXY hafta başına 105,38 seviyesinden başladıktan sonra kısmi bir düşüş gördü. 105 sınırında hareket eden DXY FED’in kararına odaklanmış durumda. Beklenti FED’in bu ay faiz artırımı konusunu pas geçeceği yönünde. Fakat karar sonrası Powell’ın basın açıklaması, yılın geri kalanında FED’in nasıl hareket edeceği konusunda ipuçları verebilir. Bu yüzden piyasalar, ay boyunca FED’in faizleri sabit bırakma durumunu çoğunlukla fiyatlarken açıklamalar ayın geri kalanına yön verebilir.

Piyasadaki görüşler arasında Powell’ın veri bağımlılığına devam edeceği ve bu minvalde başka bir artış olasılığını canlı tutacağı bulunuyor. Diğer yandan 2024 yılı beklentileri arasında belirsizliğin korunmaya devam edeceği de düşünülüyor.

Continue Reading

Global

Dolar kuru yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar

Dolar, Türk lirası karşısında dün piyasaların kapanış saatinde 27,01 seviyesine hareket ederken, yeni güne yatay başladı. Dolar kuru, Türkiye piyasalarının kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 27,20 TL seviyesine yükselirken, şu anda 27,03 TL’den işlem görüyor.

Euro kuru ise likit piyasada sabah 29,07 TL’ye yükselirken sonrasında düşüş göstererek 28,89 seviyesinde işlem görmeye devam etti.

Dolar endeksi, şu dakikalarda yüzde 0,09 oranında düşüşle 105,11 seviyesinde bulunuyor. Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,0687 seviyelerinde hareket ediyor.

Continue Reading

Global

Dolar güçlenmeye devam ediyor

Published

on

By

dolar.jpg

Amerikan doları, Çin’deki büyüme endişelerinin devam etmesiyle birlikte Asya seansında Çin yuanı karşısında yükseliş gösterdi fakat diğer önemli para birimleri karşısında sabit kaldı.

CBA döviz stratejisti Carol Kong, doların bu hafta yükseliş trendini sürdürmesini beklediğini söyledi.

FOMC’nin bu hafta yapacağı toplantıda fon oranını sabit tutmasını fakat nokta grafiğinde 25 baz puanlık bir artış tahminini korumasını bekleyen Kong, böylece FOMC’nin faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasını ve doları desteklemesini bekliyor.

Kong, bu hafta BoE ve BOJ’un politika toplantılarının güvercin olarak algılanabileceğini ve dolara daha fazla destek sağlayabileceğini de sözlerine ekledi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans