Connect with us

Global

Türk Lirası Olumsuz Ayrışıyor

Published

on

Türk lirası olumsuz ayrışmada. Dolar, birçok para birimi karşısında düşüşe yaparken, Türk Lirası’nın negatif ayrıştığı gözlemlendi.

Türk Lirası’nda hafta ortasında başlayan baskı yeni günde de etkisini sürdürüyor.

Küresel piyasalarda doların birçok gelişmiş ve gelişen ülke para birimi karşısında kaybı yaşandığı görülürken, Türk Lirası ise kayıplarıyla olumsuz yönde ayrışıyor. Dolar/TL kuru %1’in üstünde artış ile 8,29’un üstünü test etti.

Türkiye’nin risk primi 408 baz puandan işlem yaşarken gösterge tahvil faizi de %18,09 düzeyinde.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizinin stabil bırakıldığı ve “gerekirse ilave sıkılaşma yapılacağı” açıklamasının karar metninden çıkarıldığı 15 Nisan günlü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının fezlekelerini bugün saat 14:00’te yayımlayacak.

TCMB’nin yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu ve iki yeni PPK üyesi ile yaptığı ilk PPK toplantısında politika faizi olan bir haftalık repo faizi %19 düzeyinde bırakılmıştı. PPK açıklamasında, faizin mevcut düzeyde tutularak sıkı duruşun da korunduğu ifade ederken; daha önceki metinlerde yer alan “gerekirse ek sıkılaştırma yapılacak” ve “uzun bir süre sıkı duruş” ifadelerine bu kez yer verilmemişti. Bu ifadelerin açıklama metninden çıkarılması ekonomistler eliyle “güvercin” bir yaklaşım olarak değerlendirilmişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Altın vadeli işlemler yükselişte

Published

on

By

altın.jpg

Altın vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde yükselişte. Altın vadeli işlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için yüzde 0,01 yükseliş göstererek onsu $2.00’dan işlem gördü.

Altın, $2.340,20 seviyesinde destek bulurken, 2.433,00 seviyesinde dirençle karşılaştıç

Diğer yandan Comex’te, Gümüş Mayıs ayı için yüzde 0,30 düştü ve onsu $28,30 ‘dan işlem görürken Bakır Mayıs ayı için yüzde 0,27 düştü ve libresi $4,42 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Global

İngiltere’de sürpriz enflasyon verisi

Published

on

By

İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz indirimi sinyalleri gelmesiyle birlikte son gelen enflasyon verileri sürpriz yarattı.

Ülkede Mart ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 olarak açıklandı. Şubat ayında yıllık enflasyon yüzde 3,4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında aylık enflasyon ise yüzde 0,6 ile Şubat ayıyla aynı seviyede gerçekleşti.

Çekirdek enflasyonda da beklentilerin altında yavaşlama izlendi. Ülkede yıllık çekirdek enflasyon Mart ayında yüzde 4,2 oldu. Beklenti yüzde 4,1 olmuştu. Şubat ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 4,5 olarak gerçekleşmişti.

Continue Reading

Global

Dolar, Japon Yeni karşısında 34 yılın en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Japonya Maliye Bakanı Shunichi Suzuki, Amerikan dolarının Japon yeni karşısında son 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşması sonrasında döviz piyasasını yakından takip etme ve uygun tepkiyi verme niyetinde olduğunu açıkladı. Dolar, Pazartesi günü Asya’da 154 yen seviyesini aşarak Haziran 1990’dan bu yana görülmemiş bir seviye olan 154.15 yene ulaştı.

Basına konuşan Bakan Suzuki, Japonya’nın döviz dalgalanmalarına gerektiği gibi kapsamlı bir yanıt” vereceğini vurguladı. Maliye Bakanı ayrıca döviz konularının Washington’da yapılacak G20 maliye bakanları toplantısının gündeminde resmi yer almamasına rağmen tartışma konusu olmasının beklendiğini söyledi.

Japonya’nın döviz de dahil olmak üzere uluslararası konulardaki tutumunu G20 zirvesinin ötesinde çeşitli platformlarda aktif bir şekilde iletme kararlılığının altını çizdi. Suzuki’nin açıklamaları, doların gücünün dünya çapında çeşitli piyasalarda endişelere yol açtığı bir dönemde geldi.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans