Connect with us

Döviz

UBS Dolar TL Tahminini Güncelledi

Published

on

UBS Dolar TL cari açığın, olumsuz yönde giden salgın koşullarının ve küresel vakalardaki yükseliş risklerinin artırdığını belirterek, 2021 sonu için dolar/TL tahminini yeniledi.

UBS yayımladığı bir araştırma bildirisinde, 2021 dördüncü çeyrek için Dolar/TL tahminini 8,60’tan 9,00’a yükselttiğini ifade ederken, cari açığın, olumsuz yönde giden salgın koşullarının ve küresel vakalardaki yükselişin riskleri artırdığına değindi.

Son imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bilgilerine göre, Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıldan daha güçlü büyüme beklediklerini ifade eden banka, cari açığın finansmanındaki zorlukların büyümeyi kısıtlayabileceğini de vurguladı.

Salgının sene sonuna doğru yavaş yavaş düşeceğini düşünen UBS, bu sırada genişlemeci para politikasının sürdüreceğini ve bu koşulların TL’yi bir miktar rahatlama yaşatacağın fakat ABD faizlerinde yaşanacak hızlı bir yükselmenin TL üstünde yeniden baskı oluşturabileceğine değindi.

Para Politikası Kurulunun karar metninden “gerektiğinde ilave sıkılaşma gerçekleşecektir” ibaresinin kalkmasını güvercin bir duruş olarak belirten kurum, bunun kalıcı yüksek enflasyona dair şüpheleri artırdığını ifade etti.

Para politikasının ilerleyen dönemde enflasyon beklentilerini çıpalamak için yeterince sıkı durup durmayacağına dair belirsizliklerin devam ettiğini dile getiren banka, düşük düzeydeki Döviz rezervlerinin de TL için bir diğer kırılgan durum olduğuna da işaret etti.

UBS, Türkiye’nin cari açığının bu sene düşeceğini ancak zorlukların süreceğini ifade etti. Devam eden Covid-19 salgınının Türkiye’deki turizm sektörünü arka plana atacağının altını çizen kurum, yükselen enerji fiyatlarının da Türkiye için olumsuz olduğunu ifade etti.

TL’nin süratli bir şekilde değer kaybetmesi konusunda kayda değer faiz yükselmelerinin gelebileceğini ifade eden banka, 2021’in ikinci çeyreği için dolar/TL tahminini 8,00’den 8,30’a yenilerken üçüncü çeyrek için tahminini ise 8,30’dan 8,80’e revize etti.

2021’in dördüncü çeyreğinde dolar/TL kurunun 9,00 seviyesine ulaşmasını bekleyen banka, 2022’nin ilk çeyreği için kur tahminini 8,90’dan 9,00’a revize etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans