Connect with us

Döviz

UBS Dolar TL Tahminini Güncelledi

Published

on

UBS Dolar TL cari açığın, olumsuz yönde giden salgın koşullarının ve küresel vakalardaki yükseliş risklerinin artırdığını belirterek, 2021 sonu için dolar/TL tahminini yeniledi.

UBS yayımladığı bir araştırma bildirisinde, 2021 dördüncü çeyrek için Dolar/TL tahminini 8,60’tan 9,00’a yükselttiğini ifade ederken, cari açığın, olumsuz yönde giden salgın koşullarının ve küresel vakalardaki yükselişin riskleri artırdığına değindi.

Son imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bilgilerine göre, Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıldan daha güçlü büyüme beklediklerini ifade eden banka, cari açığın finansmanındaki zorlukların büyümeyi kısıtlayabileceğini de vurguladı.

Salgının sene sonuna doğru yavaş yavaş düşeceğini düşünen UBS, bu sırada genişlemeci para politikasının sürdüreceğini ve bu koşulların TL’yi bir miktar rahatlama yaşatacağın fakat ABD faizlerinde yaşanacak hızlı bir yükselmenin TL üstünde yeniden baskı oluşturabileceğine değindi.

Para Politikası Kurulunun karar metninden “gerektiğinde ilave sıkılaşma gerçekleşecektir” ibaresinin kalkmasını güvercin bir duruş olarak belirten kurum, bunun kalıcı yüksek enflasyona dair şüpheleri artırdığını ifade etti.

Para politikasının ilerleyen dönemde enflasyon beklentilerini çıpalamak için yeterince sıkı durup durmayacağına dair belirsizliklerin devam ettiğini dile getiren banka, düşük düzeydeki Döviz rezervlerinin de TL için bir diğer kırılgan durum olduğuna da işaret etti.

UBS, Türkiye’nin cari açığının bu sene düşeceğini ancak zorlukların süreceğini ifade etti. Devam eden Covid-19 salgınının Türkiye’deki turizm sektörünü arka plana atacağının altını çizen kurum, yükselen enerji fiyatlarının da Türkiye için olumsuz olduğunu ifade etti.

TL’nin süratli bir şekilde değer kaybetmesi konusunda kayda değer faiz yükselmelerinin gelebileceğini ifade eden banka, 2021’in ikinci çeyreği için dolar/TL tahminini 8,00’den 8,30’a yenilerken üçüncü çeyrek için tahminini ise 8,30’dan 8,80’e revize etti.

2021’in dördüncü çeyreğinde dolar/TL kurunun 9,00 seviyesine ulaşmasını bekleyen banka, 2022’nin ilk çeyreği için kur tahminini 8,90’dan 9,00’a revize etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Döviz

Japon Yeni Zayıflamalı

Published

on

By

Japon yeni zayıflamalı diye belirtildi. Japonya’da iktidarda bulunan LDP’nin ileri gelen milletvekillerinden Kozo Yamamoto, ülkede merkez bankasının yeni varlık alımları ile Japon Yeni’nin değerini daha fazla azaltması gerektiğini belirtti.

Yamamoto, “Japonya Merkez Bankası varlık alımlarının gizli düşürülmesi ile yanlış yapıyor. Zira deflasyon tehlikesi ortadan kalkmış değil” ifadelerinde bulundu.

Yönetici, Japonya’nın 2025 yılında faiz dışı fazla hedefini tutturma ihtiyacının kesin olarak olmadığını da ifade etti. “Hükümetin, Ekim ve Kasım ayları içinde 26 trilyon yenlik bir bütçe planlamalı” yorumunda bulundu.

Milletvekili, Tokyo Olimpiyatları’nın da planlanan şekilde olacağını belirtti.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans