Connect with us

Döviz

UBS Dolar TL Tahminini Güncelledi

Published

on

UBS Dolar TL cari açığın, olumsuz yönde giden salgın koşullarının ve küresel vakalardaki yükseliş risklerinin artırdığını belirterek, 2021 sonu için dolar/TL tahminini yeniledi.

UBS yayımladığı bir araştırma bildirisinde, 2021 dördüncü çeyrek için Dolar/TL tahminini 8,60’tan 9,00’a yükselttiğini ifade ederken, cari açığın, olumsuz yönde giden salgın koşullarının ve küresel vakalardaki yükselişin riskleri artırdığına değindi.

Son imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) bilgilerine göre, Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıldan daha güçlü büyüme beklediklerini ifade eden banka, cari açığın finansmanındaki zorlukların büyümeyi kısıtlayabileceğini de vurguladı.

Salgının sene sonuna doğru yavaş yavaş düşeceğini düşünen UBS, bu sırada genişlemeci para politikasının sürdüreceğini ve bu koşulların TL’yi bir miktar rahatlama yaşatacağın fakat ABD faizlerinde yaşanacak hızlı bir yükselmenin TL üstünde yeniden baskı oluşturabileceğine değindi.

Para Politikası Kurulunun karar metninden “gerektiğinde ilave sıkılaşma gerçekleşecektir” ibaresinin kalkmasını güvercin bir duruş olarak belirten kurum, bunun kalıcı yüksek enflasyona dair şüpheleri artırdığını ifade etti.

Para politikasının ilerleyen dönemde enflasyon beklentilerini çıpalamak için yeterince sıkı durup durmayacağına dair belirsizliklerin devam ettiğini dile getiren banka, düşük düzeydeki Döviz rezervlerinin de TL için bir diğer kırılgan durum olduğuna da işaret etti.

UBS, Türkiye’nin cari açığının bu sene düşeceğini ancak zorlukların süreceğini ifade etti. Devam eden Covid-19 salgınının Türkiye’deki turizm sektörünü arka plana atacağının altını çizen kurum, yükselen enerji fiyatlarının da Türkiye için olumsuz olduğunu ifade etti.

TL’nin süratli bir şekilde değer kaybetmesi konusunda kayda değer faiz yükselmelerinin gelebileceğini ifade eden banka, 2021’in ikinci çeyreği için dolar/TL tahminini 8,00’den 8,30’a yenilerken üçüncü çeyrek için tahminini ise 8,30’dan 8,80’e revize etti.

2021’in dördüncü çeyreğinde dolar/TL kurunun 9,00 seviyesine ulaşmasını bekleyen banka, 2022’nin ilk çeyreği için kur tahminini 8,90’dan 9,00’a revize etti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar tarihi zirvede

Published

on

By

dolar

Küresel piyasalarda tansiyon Gazze’de bir hastanenin vurulmasıyla birlikte tekrardan yükselirken, güvenli liman alımları da yeniden öne çıktı.

Dolar küresel piyasalarda Salı günü kaydettiği yükselişi korurken, Dolar kurunda da rekor seviye görüldü. Dolar kuru 28,21 seviyesini test ettikten sonra 28 seviyesi civarında denge sağladı.

Tansiyonun yükselmesi Borsa tarafında negatif fiyatlamalara yol açtık. BIST 100 endeksi güne 1,85 düşüşle başladı. Türkiye’nin risk primi 412 baz puandan işlem görürken, gösterge tahvil faizini de yüzde 21,80 seviyesinde.

ABD’de Salı günü açıklanan veriler perakende satışların Eylül ayında aylık bazda yüzde 0,7 ile yüzde 0,3 düzeyindeki beklentinin üzerinde arttığını gösterdi.

Continue Reading

Dolar

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL’de rekor

Published

on

By

Faiz kararı sonrasında DOLAR/TL'de rekor

TCMB’nin faiz kararı sonrasında döviz piyasalarında hareketlilikler arttı.

TCMB, 27 ay aradan sonra ilk defa faizi yüzde 6,5 oranında artırarak yüzde 15 seviyesine çıkardı. Piyasalarda genel beklenti faizin yüzde 20 – 25 bandında olması yönündeyken açıklanan oranın bir nevi beklentilerin altında kaldığı görüldü.

Faiz kararın açıklanmasının ardından dolar, 24 TL bandına adım atarken yeni rekor seviyesini an itibarıyla 25,24 TL olarak belirledi ve dolar/TL’de yukarı yönlü hareket devam ediyor. Euro/TL ise yukarı yönlü ivmede 26,65 seviyesine kadar yükseldi. Gram altın, faiz kararı sonrası ilk hamlede 1.500 TL’ye kadar yükseldikten sonra 1.490 TL seviyelerinde hareket etmeye başladı.

BIST 100 de faiz kararı sonrası yükselişini hızlandırırken günlük yüzde 2 bandında yükselişle 5.300 puan seviyelerine kadar yükseldi.

Continue Reading

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans