Connect with us

Ekonomi

ABD Enflasyon 2,5 Yılın Zirvesinde

Published

on

ABD Enflasyon 2,5 yılın zirvesini gördü. ABD’de Mart ayı ile ilgili tüketici fiyat endeksi açıklandı. Mart ayında Joe Biden’ın destek çeklerinin etkisi ile tüketici fiyatları Ağustos 2018’den bu yana en yüksek düzeye çıktı.

ABD’de Mart ayı enflasyon bilgileri Başkan Joe Biden’ın yardım paketinin enflasyonist etkilerini gözler önüne getirdi.

Ülkede Mart ayında enflasyon aylık olarak %0,6 yükseldi.

Ekonomistlerin beklentisi Mart ayı içinde ülkede tüketici fiyatlarının aylık bazda %0,5 yükselmesi yönündeydi. Şubat ayında ülkede aylık enflasyon %0,4 olarak gözlemlenmişti.

Mart enflasyonunun nerede ise yarısı, akaryakıt fiyatlarında yaşanan yükselişten kaynaklandı.

Yıllık bazda enflasyon Mart ayında %2,6 oldu. Bu veri ile ilgili beklenti %2,5 olmuştu. Şubat ayında ise ABD’de tüketici fiyatlarında senelik yükseliş %1,7 olarak gerçekleşmişti.

Mart ayında yıllık enflasyonda Ağustos 2018’den bu yana en yüksek düzeyde işaret etti.

ABD enflasyon göstergeleri de beklentileri aştı

Mart ayında ülkede gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları aylık bazda %0,3 yükselme kaydetti. Ekonomistlerin beklentisi bu verinin %0,2 olarak gerçekleşmesi yönündeydi.

Yıllık bazda gıda ve enerji hariç tüketici fiyatları ise Mart ayında %1,6 yükselme gösterdi. Ekonomistlerin beklentisi senelik çekirdek enflasyonun %1,5 olarak gerçekleşeceğine hedefindeydi.

ABD Enflasyon Mart’ta destek çekleri dağıtılmaya başlamıştı

Başkan Joe Biden Mart ayında 1,9 trilyon dolarlık koronavirüs yardım paketini imzalamış, paketin doğrulanmasını takip eden günlerde vatandaşlara yönelik destek çeklerinin dağıtımına başlanmıştı. ABD’de Joe Biden yönetimi, Nisan ayının ilk haftası itibari ile 372 milyar dolarlık 150 milyondan daha fazla yardım çeki dağıtıldığını bildirmişti.

Powell’dan yüzde 2’lik hedef vurgusu

Hafta sonu gün içinde CBS televizyonunda yayınlanan “60 Dakika” programına katılım gerçekleştiren Powell, faiz oranlarını yükselmesinden önce enflasyonun ortaya çıkmasını beklemeyi göze alabileceklerini bildirmişti.

Powell, zaman içinde ortalama %2 enflasyon amaçlarını anımsatarak, “Bunu sağladığımızda, faiz oranlarını o zaman yükselteceğiz.” diye konuştu.

Faiz oranlarına ilişkin bir soru üstüne Powell, “Bu yıl faiz oranlarında yükselme yapmamızın olası olmadığını hedefliyorum.” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans