Connect with us

Global

Çinli Teknoloji Şirketleri Halka Arz Planı

Published

on

Çinli teknoloji şirketleri halka arz uygulamasını rafa kaldırdı. Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Group’un halka arza şekilde Çinli otoritelerin yaklaşımını takiben Çinli teknoloji şirketlerinde halka arz düşüncelerinde erteleme rekor düzeylere çıktı.

Çin’de milyarder olan Jack Ma’nın bir süre ortadan kaybolması ile ilgili gündeme gelen finansal teknoloji şirketi Ant Group’un halka arzı ile ilişkin yaşananlar daha çok Çinli şirketin halka arz planını rafa kaldırmasına yol açtı.

Financial Times’ın Çin’in Star Borsası bilgilerinden oluşturduğu rakamlara göre Mart ayında ülkede 76 şirket halka arz planını erteledi. Bu rakam geçtiğimiz aya göre iptal edilen halka arzların iki katından daha çok erteleme olduğuna işaret etti.

Çin’de Yıldız Pazar, “Çin’in Nasdaq“ı olarak belirtiliyor.

Çinli Teknoloji Şirketleri Sıkı Kurallar Planlanıyor

Çin, Şanghay’daki Nasdaq’a benzeyen Star Borsasındaki halka arzlara daha katı kurallar getirmeyi planlıyordu. Plana göre, şirketlerin teknoloji konusundaki verimliliklerinin kanıtlaması gibi birtakım yeni organizasyonlar devreye alınacak. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun yeni düzenlemeleri ile, yatırımcıları ve firmaları koruma altına almak adına şirketlerin mali durumu ile ilişkili denetlemelerin de çoğalacağını belirtmişti.
Kaynaklar, sıkılaşan düzenlemelerin milyarder olan Jack Ma’nın Ant Grup’u gibi finansal teknoloji şirketleri için sıkıştırıcı olacağını, başvuruların ayrıntılarına inceleneceğini bildirdi.

Ant Grup’un 35 milyar dolarlık değerindeki halka arzı, fintech regülasyonunda yapılan düzenlemeler sonrası şirketin iş yapma modeli gerekçe olarak sunularak Kasım ayında rafa kaldırılmıştı.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans