Connect with us

Global

Çinli Teknoloji Şirketleri Halka Arz Planı

Published

on

Çinli teknoloji şirketleri halka arz uygulamasını rafa kaldırdı. Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Group’un halka arza şekilde Çinli otoritelerin yaklaşımını takiben Çinli teknoloji şirketlerinde halka arz düşüncelerinde erteleme rekor düzeylere çıktı.

Çin’de milyarder olan Jack Ma’nın bir süre ortadan kaybolması ile ilgili gündeme gelen finansal teknoloji şirketi Ant Group’un halka arzı ile ilişkin yaşananlar daha çok Çinli şirketin halka arz planını rafa kaldırmasına yol açtı.

Financial Times’ın Çin’in Star Borsası bilgilerinden oluşturduğu rakamlara göre Mart ayında ülkede 76 şirket halka arz planını erteledi. Bu rakam geçtiğimiz aya göre iptal edilen halka arzların iki katından daha çok erteleme olduğuna işaret etti.

Çin’de Yıldız Pazar, “Çin’in Nasdaq“ı olarak belirtiliyor.

Çinli Teknoloji Şirketleri Sıkı Kurallar Planlanıyor

Çin, Şanghay’daki Nasdaq’a benzeyen Star Borsasındaki halka arzlara daha katı kurallar getirmeyi planlıyordu. Plana göre, şirketlerin teknoloji konusundaki verimliliklerinin kanıtlaması gibi birtakım yeni organizasyonlar devreye alınacak. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu’nun yeni düzenlemeleri ile, yatırımcıları ve firmaları koruma altına almak adına şirketlerin mali durumu ile ilişkili denetlemelerin de çoğalacağını belirtmişti.
Kaynaklar, sıkılaşan düzenlemelerin milyarder olan Jack Ma’nın Ant Grup’u gibi finansal teknoloji şirketleri için sıkıştırıcı olacağını, başvuruların ayrıntılarına inceleneceğini bildirdi.

Ant Grup’un 35 milyar dolarlık değerindeki halka arzı, fintech regülasyonunda yapılan düzenlemeler sonrası şirketin iş yapma modeli gerekçe olarak sunularak Kasım ayında rafa kaldırılmıştı.

Daha fazla haber için tıklayın

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte

Published

on

By

petrolk-vadeli.jpg


Ham petrol vadeli işlemleri düşüşte
Ham petrol vadeli işlemleri haftanın son işlem gününde düşüşte. Ham petrol, New York Ticaret Borsası’nda Temmuz ayı için yüzde 0,03 düşüş göstererek varili $76,89’dan işlem gördü.

Ham petrol, $76,43 seviyesinde destek bulurken, $80,60 seviyesinde dirençle karşılaştı. Brent petrol ve ham petrol arasındaki yayılma ise varili $4,51’de sabitlenirken diğer yandan ICE’de, Brent Petrol Temmuz ayı için yüzde 0,05 düşüş gösterdi.

Continue Reading

Global

Altında FOMC etkisi

Published

on

By

altın.jpg

Altında FOMC etkisi
Altın, FED yetkililerinin enflasyonla mücadele etmek için ABD faiz oranlarının uzun bir süre yüksek kalması gerektiğine dair şahin yorumlarının etkisiyle bu ayki en büyük günlük düşünün ardından yatay seyrediyor.

Spot altın haftanın dördüncü işlem gününde 2.365 dolar seviyesinde işlem görüyor. Ons altın ve Dolar/TL kuru üzerinden hesaplanan gram altın ise 2.449 TL’den işlem görüyor.

Pazartesi günkü tüm zamanların en yüksek seviyesini gören altın Çarşamba gününü yüzde 1,7 kayıpla kapadı.

FED’in toplantı tutanakları, yetkililerin enflasyon konusunda endişeli olduğunu ve bazı üyelerin enflasyon risklerinin artması durumunda para politikasında sıkılaşmaya gitmeye hazır olduğunu gösterdi.

FED’in bu yıl parasal genişleme uygulama ihtimali, artan jeopolitik riskler ve merkez bankaları ile Çin’li tüketicilerin güçlü altın alımları, altının son dönemdeki rekor kıran seyrinin katalizörlerinden biri oldu.

Continue Reading

Global

BofA’dan yeni Dolar/TL tahmini

Published

on

By

Bank of America Securities, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla birlikte hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü açıkladı.

Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyaretin ardından bir rapor daha yayımlayan ve aralarında Zümrüt İmamoğlu’nun da bulunduğu Bofa ekonomist ve stratejistlerinin yayımladıkları
“İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” denildi.

BofA, Türk lirası ve Türk lirası cinsi tahvillerde pozisyonlanmanın genele yayılmış halde olduğunu ve TL’deki kalabalık pozisyonlanma ve enflasyondaki ataletin en önemli endişe kaynakları olarak görüldüğünü belirtti. “Yerel seçimlerden bu yana yurtiçi Döviz talebi tersine döndü ve bankalarla yaptığımız görüşmelerde, satış tarafında hem bireysel yatırımcıyı hem de kurumsal şirketleri gördüklerini söylediler” denilen raporda, “TL’nin istikrara kavuşması halinde dolarizasyonun tersine dönmesi eğilimi yaz aylarında da devam edebilir. Yüksek enflasyon seviyesi göz önüne alındığında, sermaye girişleri yavaşladığında TL’de bir miktar nominal değer kaybı olabileceğini bekliyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans