Connect with us

Ekonomi

Küresel Piyasalarda Yükseliş Tekrardan Başladı!

Published

on

Yatırımcıların son ayların en düşük seviyesinde seyreden borsalarda alıma geçmesiyle birlikte yükselişe dönüş yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri vadeli endeks kontratları Borsalarla birlikte yükseliş gösterdi. S&P 500 ve Nasdaq 100 vadeli endeks kontratları %1’er oranda artış gösterdi. Bu hafta Avrupa ve ABD borsaları Fed’den agresif sıkılaşma beklentileri ve Çin’in Kovid kısıtlaaları nedeniyle Mart ortasından beri en düşük seviyelere gerilemişti.

Geçtiğimiz günlerde teknoloji öncülüğünde yaşanan sert düşüş sonrası Microsoft’un beklentiden iyi gelen bilanço açıklaması endekslerdeki yükselişi destekledi. ABD’de bilanço açıklayan şirketlern yaklaşık yüzde 80’i tahminlerden iyi kâr rakamları açıkladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
BASF’DAN RUSYA’YA BİR YAPTIRIM DAHA

Avrupa’da Mercedes-Benz ve Michelin’in kârı tahminlerin üstünde artışı gösterge endeks Stoxx 600 erken saatlerdeki kaybını telafi etti.

Barclays Stratejisti Emmanuel Cau “Genel olarak bilançılar kötü değil ve bu da piyasayı destekliyor.” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın Polonya ve Bulgaristan’a gaz akışını keseceği haberiyle birlikte Avrupa’nın ortak para birimi Euro, dolar karşısında 5 yılın en düşük seviyesine geldi. Avrupa’da doğalgaz fiyatları bu gelişmeyle birlikte sert biçimde yükseliş gösterdi, ham petrolün varil fiyatı 102 doları üzerine çıktı.

ABD’de 10 yıllık tahvil faizi 4 baz puan artarak %2.76 seviyesine gelirken,Almanya 10 yıllıkların getirisi yüzde 0.81’de yatay seyretti. Spot altının ons fiyatı %0.4 düşüş göstererek, 1,895.60 dolardan işlem gördü.

Twitter hisseleri açılış öncesi işlemlerde düştü.

Asya borsaları ise bugün karışık seyretti. Çin’de Şanghay bileşik endeksi %2.5 artarak 2.958 puan, Güney Kore’de Kospi endeksi %1.1 azalarak 2.639 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi %1.2 düşüşle 26.387 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi yüzde 0.6 değer kazanarak yeniden 127.9 seviyesinde dengelendi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Hazine Bakanı Nebati: “Disiplinden taviz vermiyoruz”

Published

on

By

Hazine Bakanı Nebati: "Disiplinden taviz vermiyoruz"

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yeni bütçe rakamlarını yaptığı açıklamada değerlendirdi.

Gün içerisinde açıklanan merkezi yönetim bütçesi, Ağustos ayında 3,6 Milyar TL fazla verdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, merkezi yönetim bütçesinin mali disiplinin önemli bir göstergesi olduğunu ve disiplinden taviz verilmediğini söyledi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Nebati’nin bütçe değerlendirmesi:

Mali disiplinden taviz vermeden yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz. Mali disiplinin önemli bir göstergesi olan Merkezi Yönetim Bütçesi Ağustos ayında 3 milyar 586 milyon lira fazla verdi. Faiz dışı fazla ise 26 milyar 233 milyon liraya ulaştı.

Yatırımı ve üretimi teşvik eden ekonomi politikamız büyümeyi ve vergi gelirlerinde artışı beraberinde getiriyor. Harcamalarda ortaya koyduğumuz ihtiyatlı duruş da kamu maliyesinde birçok gelişmiş ülkeden daha iyi performans göstermemizi sağlıyor.

Yılın başından bu yana sürdürdüğümüz sıkı bütçe disiplininden şaşmadan yatırıma ve büyümeye devam.

Bütçe, 2021’in Aralık ayında 145 milyar TL tutarında rekor açık vermişti. Bu yıl Haziran ayında ise 143 milyar TL ile rekor fazla veren bütçe, yılın ilk 8 ayında 33 milyar 127 milyon TL fazla verdi.

Continue Reading

Ekonomi

KOBİ’lere özel destek paketi geliyor

Published

on

By

Maliyet Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek için Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürüttüklerini açıkladı.

Teknik çalışmaların bitmesinin ardından detayların paylaşılacağını belirten Bakan Nebati, hazırlanan paketin üretim, ihracat ve istihdam önceleyen Türkiye Ekonomi Modeliyle uyumlu olacağını söyledi.

Bakan Nebati’nin açıklaması ise şöyle:

Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında bugüne kadar uygulamaya aldığımız destek paketleri, teminat eksikliği bulunan işletmelerimizin finansman ihtiyaçlarını karşılaması hususunda önemli bir işlev görmüştür.

Gelinen aşamada, teminat eksikliği yaşayan KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçlarını en uygun şekilde desteklemek amacıyla; üretim, ihracat ve istihdamı önceleyen Türkiye Ekonomi Modelimizle uyumlu şekilde, yeni bir Hazine Destekli Kefalet Paketi çalışması yürütüyoruz.

Hazine Destekli Kefalet Paketi, ekonomimizin lokomotifi olan KOBİ’lerimizi odağına alan bir anlayışla kurgulanmakta olup, teknik çalışmaların tamamlanmasına müteakip hazırlanan paketin kullandırım koşulları ve diğer tüm detayları kamuoyumuzun bilgisine sunulacaktır.

Continue Reading

Ekonomi

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

Published

on

By

Türkiye enflasyon oranları açıklandı

TÜİK Ağustos ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye’de enflasyon %80’i aşarken, Ağustos ayında aylık %1,46 arttı ve yıllık %80,21’e çıkarak 24 yılın zirvesini gördü.

Ağustos’ta en çok sağlık giderleri arttı

Ağustos ayında Temmuz ayına göre en az artış gösteren ana grup %-1,78 ile ulaştırma oldu. Bununla birlikte bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise %7,01 ile sağlık oldu.

Yıllık bazda en yüksek maliyet ulaştırmada

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup %27,05 ile haberleşme olurken en çok artış %116,87 ile ulaştırmada görüldü.

Üretici enflasyonu zirveden geriledi

Temmuz’da yıllık %144,61 olan ÜFE, Ağustos’ta %143,75’e gerileme yaşadı. Aylık artış oranı %2,41 oldu.

Enflasyon tahminlerinde dikkat çeken revizyon

Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon beklentisini %42,8’den %60,4’e yükseltti.

Dün açıklanan orta vadeli programda da 2022 yıl sonu enflasyon beklentisi %9,8’den %65’e oldukça sert bir değişimle yükseltildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine Bakanı Nebati ve Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, açıklamalarında enflasyonda Aralık’tan itibaren baz etkisiyle düşüşün başlayacağını, 2023’ün ilk aylarında ise Yeni Ekonomi Modelinin etkisiyle enflasyondaki düşüşün hızlanacağını belirttiler.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans