Connect with us

Altın

Altın Fiyatları AMB’nin Tahvilleri İle Sert Düşüşte

Published

on

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım tutarında bir değişikliğe gitmemesi ile beraber sert düştü.

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımlarının geçtiğimiz haftaya göre değişiklik göstermemesi ile gün içinde 25 dolar civarında değer kaybı yaşadı. Gram altın ise Dolar/TL’deki yükseliş ile beraber ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşlerin arasında sıkışmış durumda kaldı.

AMB pazartesi günü 2,3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvili alımı yaparken 266,5 milyar dolarlık şirket tahvili alımı gerçekleştirdi. AMB’nin tahvil alım süratinde bir değişiklik gözlemlenmezken Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içinde 3 baz puan yükseliş yaşadı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise Mart ayı içinde %1,75 düzeyine kadar yükseldikten sonra %1,68 civarında devam ediyor.

Ons Altın Fiyatları

Altın, yıl başından bu yana %9 civarında değer kaybı yaşarken yılın ilk iki ayını kayıp ile kattıktan sonra Mart ayında bulunduğu bölgeyi koruyup kayıp seyrinde devam ediyor. Altın, tahvil faizleri ve doların yükselmesi ile birlikte Haziran-Döneminde ons başına 1.700 doların altına düşebilir.

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta ons başına 1.745 dolar civarına kadar yükseliş gösterdikten sonra pazartesi günü %1,24 düşüş yaşayarak 1.708 dolar civarında seyrediyor.

Gram Altın Fiyatları

Dolar/TL’deki yükseliş ile birlikte geçtiğimiz hafta ciddi bir değer kazancı kazanan gram altın, 470 TL düzeyine kadar yükseldikten sonra gerileme yapmıştı. Gün içinde Dolar/TL‘deki yükseliş ile beraber 454 TL’ye kadar yükselme yaşayan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüş yaşanması sonrasında 449 TL’ye geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Altın yeni haftaya yükselişle başladı

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg


Altın fiyatlarında geçen hafta görülen rekor serisi ABD’den gelen verilerle dengelenirken, yeni haftanın ilk işlem gününde primli seyir izledi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın, Şubat ortasından bu yana yüzde 17’den fazla artış gösterdi. Kazanımların en azından bir kısmı FED’in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de altın fiyatlarının yükselmesinde faktör oldu. Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Yatırımcılar Çarşamba günü açıklanacak ABD Mart ayı enflasyon verilerini yakından takip edecek ve bu veriler, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürme konusunda nerede durduklarına daha fazla ışık tutabilecek.

Continue Reading

Altın

Altın kazançlarını korudu

Published

on

By

altın.jpg

Altın, FED’den faiz indirimi beklentileri, jeopolitik gerilim ve hisse senedi piyasalarına yönelik geri çekilme riskinin de etkisiyle rekor seviyeye yükselmesinin ardından istikrarını korumaya devam etti.

Külçe altın Salı günü ons başına 2.141,79 dolar ile zirveye ulaşarak Aralık başındaki bir önceki yüksek seviyesini geride bıraktı. Kıymetli metal son beş seansta neredeyse yüzde 5 artış gösterdi.

Swap piyasaları, Şubat ayının sonundaki yüzde 58’e kıyasla Haziran ayında yüzde 62’lik bir faiz indimi şansı görüyor.

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları yükseliyor

Published

on

By

altın.jpg

Altın fiyatları yükseliyor

Altın fiyatları Asya piyasalarında yükseliş gösterdi. Başta FED’in Ocak sonundaki toplantı tutanakları olmak üzere ABD’nin faiz oranlarına ilişkin yeni veriler beklerken doların gerilemesi, altındaki toparlanma desteklendi.

Yine de değerli metal, faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağı beklentisiyle altının görünümü gölgelendiği için $2.000 ila 2.050 dolarlık işlem aralığında kaldı.

Spot altın yüzde 0,3 artışla 2.029,89 dolara yükselirken Nisan vadeli altın, yüzde 0,1 artışla 2.040,75 dolar oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans