Connect with us

Altın

Altın Fiyatları AMB’nin Tahvilleri İle Sert Düşüşte

Published

on

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım tutarında bir değişikliğe gitmemesi ile beraber sert düştü.

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımlarının geçtiğimiz haftaya göre değişiklik göstermemesi ile gün içinde 25 dolar civarında değer kaybı yaşadı. Gram altın ise Dolar/TL’deki yükseliş ile beraber ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşlerin arasında sıkışmış durumda kaldı.

AMB pazartesi günü 2,3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvili alımı yaparken 266,5 milyar dolarlık şirket tahvili alımı gerçekleştirdi. AMB’nin tahvil alım süratinde bir değişiklik gözlemlenmezken Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içinde 3 baz puan yükseliş yaşadı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise Mart ayı içinde %1,75 düzeyine kadar yükseldikten sonra %1,68 civarında devam ediyor.

Ons Altın Fiyatları

Altın, yıl başından bu yana %9 civarında değer kaybı yaşarken yılın ilk iki ayını kayıp ile kattıktan sonra Mart ayında bulunduğu bölgeyi koruyup kayıp seyrinde devam ediyor. Altın, tahvil faizleri ve doların yükselmesi ile birlikte Haziran-Döneminde ons başına 1.700 doların altına düşebilir.

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta ons başına 1.745 dolar civarına kadar yükseliş gösterdikten sonra pazartesi günü %1,24 düşüş yaşayarak 1.708 dolar civarında seyrediyor.

Gram Altın Fiyatları

Dolar/TL’deki yükseliş ile birlikte geçtiğimiz hafta ciddi bir değer kazancı kazanan gram altın, 470 TL düzeyine kadar yükseldikten sonra gerileme yapmıştı. Gün içinde Dolar/TL‘deki yükseliş ile beraber 454 TL’ye kadar yükselme yaşayan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüş yaşanması sonrasında 449 TL’ye geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında resesyon endişeleri

Published

on

By

Değerli emtialardan bir tanesi olan altın, yatırımcıların ekonomik bir durgunluğa neden olabilecek agresif sıkılaşma politikalarını değerlendirmesiyle yatay seyrediyor.
Altın, yatırımcıların ekonomik bir yavaşlama tetikleme riski yaratan agresif sıkılaşma politikalarının etkilerini değerlendirmesiyle yatay seyrini sürdürdü.

Spot altın, dünya genelinde merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için faizleri yükseltmesiyle düşüşüne devam etti.

Altın fiyatları 50 günlük ortalamanın 200 günlük ortalamanın altına düşmesiyle bir yol ayrımına gelirken bu durum bazı yatırımcılar için ayı piyasasına giriş işareti olarak kabul ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
EMEKLİ AYLIKLARI NE KADAR OLACAK

Yine de ekonominin olumsuz yönde ilerleyeceğine dair endişelerle birlikte değerli metalin güvenli liman arayan yatırımcılardan destek bulabileceği belirtiliyor.

Ekonomistlerin giderek daha büyük bir olasılık olarak gördüğü Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde potansiyel bir resesyonun mütevazı olabileceği fakat uzun sürebileceği değerlendiriliyor.

Birçok uzman ekonomide yaşanacak bir düşüşün 2007-09 Büyük Finansal Kriz ve 1980’lerde enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde art arda gelen krizlerden daha hafif geçeceğini öngörüyor.

Yatırımcıların dikkati bu hafta yayımlanacak ve sıkılaşma politikasının yol haritası hakkında ipuçları barındırabilecek Fed’in son toplantısının tutanaklarında olacak. Bankanın Temmuz toplantısında 50 puan mı yoksa 75 puan mı artıracağı ise ekonomistlerin en çok merak ettiği konu olarak öne çıkıyor.

“Agresif faiz artışlarına dair artan beklentiler ve güçlenen dolar altın için olumsuz gelişmeler anlamına geliyor” diyen Australia & New Zealand Banking Group Emtia stratejistleri Daniel Hynes Ve Son Kumari, “Yine de hisse senedi piyasasındaki zayıflıklar ve devam eden jeopolitik belirsizlikler değerli metal için yatırımcı desteği sağlayabilir. Altının mevcut seviyelerinde taban oluşturmasını ve 1900 dolara dek yükselme potansiyeli olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundular.

Continue Reading

Altın

Altın Vadeli İşlemleri Yükseliş Gösteriyor!

Published

on

By

Altın Vadeli İşlemleri bugün yükselişe geçti.

Altın Vadeli İşlemleri yazı yazılırken, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Haziran ayı için %0,07 yükselerek onsu USD1,00 ‘den işlem gördü.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
DÜNYA BANKASINDAN GIDA SORUNUNA ÇÖZÜM

Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına baktığımızda %0,17 düşüş gösterdi. USD103,68 seviyesinden işlem görüyor.

Comex’te, Gümüş Temmuz ayı için %0,24 arttı ve onsu USD21,49 ‘dan işlem görürken Bakır Temmuz ayı için %1,20 arttı ve libresi USD4,20 ‘dan işlem gördü.

Continue Reading

Altın

Bütün Dikkatler Altında Enflasyon Verilerinde

Published

on

By

Altın, Çarşamba günü açıklanacak Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verileri öncesi tahvil getirilerinin artmasıyla haftalık bazda düşüş yaşadı.
Altın, büyük ekonomilerin enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların gözlerini artan tahvil getirileri ve güçlenen dolara dikmesiyle yılın en uzun düşüş serisini devam ettirdi.

Haftanın ilk işlemlerinde spot altının onsu 1.870 doları test etti.

Altın, Fed ve diğer merkez bankalarının enflasyonla mücadele kapsamında sıkılaşmayı hızlandırma kararı aldığı Nisan ortasından bu zamana düşüşüne devam ediyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ABD’DE İSTİHDAM VERİLERİ BEKLENTİLERİ AŞTI

Parasal sıkılaşma politikası Amerika Birleşik Devletleri tahvil getirilerini %3’ün üzerine taşırken doların da 5 haftalık bir yükseliş serisi yakalamasını sağlayarak altının cazibesine darbe vurdu.

Enflasyon verilerinin fiyat baskıları ve para politikalarıyla ilgili yaşanan tartışmaları beslediği ortamda tahvil piyasasında yeni dalgalanmalar yaşanabileceği söyleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon verilerinin Çarşamba günü açıklanacağı haftada Çin, Hindistan, Meksika ve Brezilya da enflasyon verilerini açıklayacak.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans