Connect with us

Altın

Altın Fiyatları AMB’nin Tahvilleri İle Sert Düşüşte

Published

on

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alım tutarında bir değişikliğe gitmemesi ile beraber sert düştü.

Altın fiyatları, Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil alımlarının geçtiğimiz haftaya göre değişiklik göstermemesi ile gün içinde 25 dolar civarında değer kaybı yaşadı. Gram altın ise Dolar/TL’deki yükseliş ile beraber ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşlerin arasında sıkışmış durumda kaldı.

AMB pazartesi günü 2,3 trilyon dolarlık kamu sektörü tahvili alımı yaparken 266,5 milyar dolarlık şirket tahvili alımı gerçekleştirdi. AMB’nin tahvil alım süratinde bir değişiklik gözlemlenmezken Almanya 10 yıl vadeli tahvil faizi gün içinde 3 baz puan yükseliş yaşadı.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi ise Mart ayı içinde %1,75 düzeyine kadar yükseldikten sonra %1,68 civarında devam ediyor.

Ons Altın Fiyatları

Altın, yıl başından bu yana %9 civarında değer kaybı yaşarken yılın ilk iki ayını kayıp ile kattıktan sonra Mart ayında bulunduğu bölgeyi koruyup kayıp seyrinde devam ediyor. Altın, tahvil faizleri ve doların yükselmesi ile birlikte Haziran-Döneminde ons başına 1.700 doların altına düşebilir.

Altın fiyatları, geçtiğimiz hafta ons başına 1.745 dolar civarına kadar yükseliş gösterdikten sonra pazartesi günü %1,24 düşüş yaşayarak 1.708 dolar civarında seyrediyor.

Gram Altın Fiyatları

Dolar/TL’deki yükseliş ile birlikte geçtiğimiz hafta ciddi bir değer kazancı kazanan gram altın, 470 TL düzeyine kadar yükseldikten sonra gerileme yapmıştı. Gün içinde Dolar/TL‘deki yükseliş ile beraber 454 TL’ye kadar yükselme yaşayan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüş yaşanması sonrasında 449 TL’ye geriledi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Powell’ın konuşmasının ardından altın yükselişte

Published

on

By

Powell'ın konuşmasının ardından altın yükselişte

FED Başkanı Powell’ın daha küçük faiz artışı öngörüsünün metal piyasalarında ralliyi tetiklenmesinin ardından altın fiyaları yükselişte. Altın Perşembe günü üç ayın en yüksek seviyelerine çıktı.

Fed Başkanı Washington’da yaptığı bir konuşmasında merkez bankasının, keskin faiz artışlarının ekonomi üzerindeki etkilerini gözlemlemek için geri adım atarken önümüzdeki aylarda faiz artırımı hızını muhtemelen hafifleteceğini söyledi.

Fakat Powell, büyük ölçüde enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi nedeniyle faiz oranlarının, daha önce beklenenden çok daha yüksek seviyelerde zirve yapacağı konusunda söyledi. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, Ekim ayında Fed’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça üzerinde, yaklaşık yüzde 5 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte Powell’ın yorumları metal piyasalarında geniş tabanlı bir ralliye yol açtı zira daha yavaş faiz artırımı beklentisi, bu yıl artan faizler yüzünden sersemleyen piyasalara kısa vadeli bir rahatlama sağladı.

Spot altın %0,5 artışla 1.778,20 dolara yükselirken Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri, %1,8 artışla Ağustos ortasından bu yana gördüğü en yüksek seviye olan 1.791,25 dolara çıktı. Her iki enstrüman da Çarşamba günü %1’in üzerinde artış gösterdi.

Altın fiyatları, birçok Fed yetkilisinin önümüzdeki aylarda daha küçük faiz artışlarına işaret etmesiyle Kasım ayını da güçlü artışlarla bitirdi.

Continue Reading

Altın

Altın 1.700 dolar altına düştü

Published

on

By

Altın 1.700 dolar altına düştü

Altın fiyatları, Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar, ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda bir miktar belirsizlik yaratmasının ardından geçtiğimiz gün önemli bir destek seviyesinin altına düştü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü yaptığı açıklamada Fed’in faiz artışları konusunda”kat etmesi gereken bir yol” olduğunu ve enflasyonla mücadelede faiz artışlarının 2024 yılına kadar sürdürebileceğini söyledi. Bunun yanı sıra faiz oranları en az yüzde 1 artarak yüzde 5 ile yüzde 5,25 arasında olması gerektiğini söyledi.

Ayrıca New York Fed Başkanı John Williams, enflasyon baskıları eninde sonunda hafifleyeceği için merkez bankasının, 2024 yılında faizleri düşürmeye başlayacağını söyledi. Ek olarak enflasyonu düşürmek için borçlanma maliyetlerinin daha da yükselmesi gerektiğini söyledi.

Bu açıklamalar doları güçlendirdi ve Pazartesi günü yaklaşık yüzde 0,7 artmasını sağladı. Bu durum başta altın olmak üzere çoğu metal piyasasını olumsuz etkiledi.

Spot altın 1.741,33 dolar civarında yatay seyrederken Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri de geri çekilmeyi sürdürerek 1.740,00 dolar civarında işlem gördü. Her iki enstrüman da Pazartesi günü %0,6 civarında değer kaybetti.

Continue Reading

Altın

Altında yatay seyir

Published

on

By

Altın

Altın fiyatları haftanın ilk işlem gününe hareketli başlamadı. Fakat piyasalar önümüzdeki ayarlarda ABD para politikasının izleyeceği yol konusunda daha fazla netlik ararken bakır fiyatları Çin’deki COVID-19 dalgasının talebi azaltacağı fikrine yol açmasından dolayı canlanmadı.

Bu hafta paylaşılacak olan Fed toplantı tutanakları, merkez bankasının faizleri artırma konusunda nasıl bir yol izlemeyi planladığına dair daha fazla fikir verecektir.

Enflasyonun son aylarda beklentilerden daha fazla gerilemesinin ardından piyasalar, Aralık ayında nispeten daha küçük bir faiz artışı olasılığı ile fiyatlanırken FED üyeleri tarafından yapılan son yorumlarda, faizlerin beklenenden daha uzun süre artırılmaya devam edebileceğine işaret ediyor.

Spot altın yüzde 0,1 artışla 1.752,81 dolara yükselirken altın 1.754,90 dolara çıktı. Her iki enstrüman da geçen hafta Fed üyelerinin, daha yüksek faiz oranları konusunda uyarıda bulunmasının ardından yaklaşık %2 değer kaybetti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans