Connect with us

Altın

Altın Döviz Kazandırdı, Borsa Kayıp Yaşattı

Published

on

Altın Döviz bu hafta kazandırırken, borsa haftalık bazda yatırımcısına kayıp yaşattı.

Borsa İstanbul’da işlem gören hisse senetleri haftalık bazda yaklaşık olarak %9,60 değer kayıp yaşatırken, altının gram satış fiyatı %9,89, Dolar/TL ,31, Euro/TL %9,55 değer kazandırdı.

BIST 100 endeksi, en düşük seviyede 1.256,32, en yüksek seviyede 1.491,99 puanı gördükten sonra haftayı geçtiğimiz hafta kapanışına göre %9,60 azalma yaşayarak 1.382,15 puandan sonuçlandı.

Kapalıçarşı’da işlem gören 24 ayar külçe altının gram satış tutarı bu hafta %9,89 kazanımla 445,70 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı da %9,84 artış sağlayarak 2.957,00 liraya yükseldi. Geçtiğimiz hafta 658,00 lira olan çeyrek altının satış fiyatı ise 723,00 liraya çıkış yaptı.

Bu hafta ABD doları ,31 değer kazanımı sağlayarak 8,0120 liraya, euro %9,55 yükselerek 9,4560 liraya çıktı.

Yatırım fonları bu hafta %0,22 değer kazançı yaşarken, bireysel emeklilik fonları yüzde 1,30 değer kaybı yaşadı. Kategorilerine göre sınıflandırma yapıldığında ise yatırım fonları içinde en çok kazanç sağlayan %6,78 ile “Kıymetli Madenler Fonları” oldu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı

Published

on

By

altın

Ons altın kasım ayını yükselişle kapattı
Kasım ayı geride kalırken, ons altın aylık performansına baktığımızda yüzde 5 seviyelerinde değer kazandı.
Özellikle Amerika’dan gelen ekonomik veriler ile birlikte FED’in önümüzdeki yıl faiz indirimine başlayabileceği yönelik beklentiler arttı. Bu beklentiler ile dolar baskılanırken değerli metallerde ise yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu.

Geçtiğimiz gün ABD kanadından gelen GSYİH verileri izlendi. Yayınlanan veriye göre ülke ekonomisi 3. çeyrekte yüzde 5,2 büyüyerek beklentilerin üzerinde büyüme gösterdi. Bu rakam ise 2021 yılının son çeyreğinden itibaren en güçlü büyüme olarak kayıtlara geçti.

Continue Reading

Altın

Gram altında rekor

Published

on

By

altın-fiyatları.jpg

Gram altında rekor
Altın fiyatları, yatırımcıların FED’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki tahminlerini artırması ve tahvil getirilerindeki düşüşünde etkisiyle, Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Pazartesi günü 0,6 artış gösteren spot altın, haftanın 2. işlem gününde 2.016 dolar seviyesinden işlem gördü.

Öte yandan, Dolar/TL kuru ve spot piyasada altının onsu üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altın 1.876 TL ile haftanın ikinci işlem gününde de rekor kırdı

Continue Reading

Altın

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde

Published

on

By

altin-fiyatları

Altın fiyatları 2.000 doların üstünde, Altın fiyatları bir miktar gerilemesinin ardından İsrail-Hamas savaşına ilişkin belirsizliğin devam etmesi ve FED toplantısı öncesinde güvenli liman talebini yüksek tutmasıyla birlikte 2.000 dolar seviyesinin üstünde kaldı.

Orta Doğu’daki belirsizliği devam etmesi, yatırımcıların geleneksel güvenli limanlara yönelmesine neden olurken sarı metal, geçtiğimiz hafta 5,5 ayın en yüksek seviyesine çıktı. İsrail hafta sonu Gazze’ye kara saldırısı başlatırken piyasalar, diğer Arap güçlerinin çatışmaya katılıp katılmayacağını görmek için bekliyor.

Fakat piyasalar, bu hafta FED toplantısı için pozisyon alırken, dolardaki güçlenme altının daha fazla yükselmesini engelledi.

Spot altın %0,2 düşüşle 2.002,22 dolara gerilerken Aralık vadeli altın 2.011,70 dolarda işlem gördü. Her iki enstrüman da Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyelerine yakın seyretti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans