Connect with us

Ekonomi

Rusya Ayçiçeği Yağı Dış Satımda Yeni Vergi

Published

on

Rusya 1 Temmuz’dan sonra uygulanacak olan ayçiçeği tohumundaki ihracat vergisine artı olarak ayçiçeği yağı dış satımını da yeni bir vergi hazırlığında olduğunu ifade etti.

Rusya Ekonomi Kalkınma Bakanı Maxim Reshetnikov, 1 Temmuz’dan sonra tekrardan düzenlemeye alınacak olan ayçiçeği tohumuna ihracat vergisi hazırlığının sonrasında, 1 Eylül 2021’den tarihinden itibaren ay çiçek yağı ihracatı için de “ayar mekanizması” yürütüm kapsamında yeni bir vergi getirileceğini ifade etti.

Yağlı tohum talebi yeteri kadar olmadığı için ayçiçeği tohumuna yönelik verginin ihracatı engelleyici olacağını dile getiren Reshetnikov, “Rusya‘daki ayçiçeği işleme kapasiteleri, ayçiçeği tohumu hazırlığından çok daha yüksek. Bu sebeple, mevcut tüm ayçiçeği tohum hacminin yurt içinde işlenmesi ile ilgiliyiz. Hacmin büyüklüğü bulunan duruma göre ayarlanacaktır” açıklamalarında bulundu.

Ayçiçek yağı ihracatına vergi uygulamasının 1 Eylül’den tarihinden sonra yürürlüğe gireceği bilgisinin yanı sıra Bakan Resetnikov, “Ayar uygulamasından önce mahsul miktarını dikkatimizde” olduğunu belirtti.

Söz konusu olan uygulama ile elde edilecek vergi gelir düzeyinin çiftçilere yansıtılacağı ve üreticilerin yeterli kârlılığı sağlamasının amaçlandığı kaydedildi.

Reshetnikov, 1 Eylül’den önce ay çiçek yağına ihracat vergisi uygulamayacaklarını da konuşmasına eklerken, “Ayçiçek yağı vergisi ile ilgili olarak 1 Eylül’ü, başka bir deyiş ile, olacak olan hasadı bekliyoruz” dedi.

Hatırlanacağı üzere, ayçiçeği ve kolza için ihracat vergisi 9 Ocak’tan 30 Haziran 2021’e kadar %6,5’ten %30’a, ton başına en az 165 euro yükseltilmişti.

Rusya’nın 2019-2020 sezonunda ay çiçek yağı ihracatını geçtiğimiz yıla göre %40 artış ile beraber 3.7 milyon tonluk rekor düzeyde kapaması bekleniyor. Eylül-Temmuz 2019/20 döneminde Rusya, bir önceki senenin aynı dönemine göre, %46 yükseliş ile 3,5 milyon ton ay çiçek yağı ihracatı gerçekleştirmişti.

Uzmanlar, Karadeniz bölgesinde yükselen ay çiçek yağı arzının ve rekor miktarda ürün talebinin rekor yüksek ihracatı teşvik ettiği değerlendirmesinde bulunuyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ekonomi

Euro dolarda düşüş hızlandı

Published

on

By

Euro dolarda düşüş hızlandı

Euro, bugün dolar karşısında %1’e yakın değer kaybı yaşadı. 1,0133’e gerileyen euro/dolarda yarınki FOMC toplantısı öncesi doların yükselişe geçmesi etkili olur.

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed, yarın faiz kararını açıklayacak. Enflasyonun yükselmeye devam etmesiyle birlikte piyasalarda kısa süreli 100 baz puanlık faiz artışı beklentisi oluşmuştu. Ancak sonrasında yeniden 75 baz puan beklentisi daha ağır bastı. Piyasalar Fed’in açıklayacağı faiz kararına ve gelecek aylar için nasıl bir plan yapıldığına odaklanırken toplantı öncesi dolarda yükseliş yaşanıyor.

14 Temmuz’da 109,3 ile 20 yılın zirvesine çıkan dolar göstergesi son iki haftalık süreçte geriledi ve dün 106 tabanına yaklaştı. Endeks bugün piyasaların karar öncesi pozisyon kapatmaları ve dolara yönelmesi ile yeniden 107,2’ye çıktı.

Dolar baskısıyla gerileyen paritede yarınki karar ve Fed’den şahin açıklama gelmesi ile birlikte 1,0 altı hareketler yeniden görülebilir. Faiz artışında yavaşlama sinyali verilmesi durumunda ise 1,0280-1,03 aralığı en yakın direnç olarak izleniyor.

Continue Reading

Ekonomi

Euro Bölgesi’nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Published

on

By

Euro Bölgesi'nde ekonomik aktiviteye enflasyon darbesi

Euro Bölgesi’nde imalat ve hizmetler sektörüne ilişkin satın alma yöneticileri endeksi (PMI), enflasyonun etkisiyle beklentilerin üzerinde gerileme yaşadı.
Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk kez faiz artışı yaparken, Euro Bölgesi’nde enflasyon ekonomik aktivite üzerinde olumsuz etki göstermeye devam ediyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Temmuz’da 49,4 seviyesine kadar geriledi.

İmalat PMI 49,6 seviyesine gerilerken 51 olan beklentinin de altında kaldı. Hizmetler sektörü PMI de benzer şekilde 50,6 ile beklentilerin altında kaldı.

Bölgenin iki büyük ekonomisinden gelen sinyaller de aktivitedeki olumsuz tabloyu gözler önüne serdi.

Almanya’da imalat PMI Temmuz’da 49,2 seviyesine geriledi. Beklenti endeksin 50,7’ye düşeceği yönündeydi. Ülkede hizmetler sektörü PMI 49,2’ye düşerken, bileşik PMI da 48 ile beklentilerin altında gerçekleşti.

Fransa’da da imalat PMI Temmuz’da 49,6’ya geriledi.

Continue Reading

Ekonomi

Faiz kararının dolara etkisi

Published

on

By

Faiz kararının dolara etkisi

Merkez Bankası faiz kararını bugün açıkladı. Para Politikası Kurulu politika faizini yüzde 14 seviyesinde sabit bıraktı.

Bankalararası piyasada dolar/TL

17,68′ seviyesinin üzerinde seyrediyor. Dolar dün piyasaların kapalı olduğu saatte uluslararası piyasalarda 1,6920 ile yılın zirvesini görmüştü.

Euro/TL ise 18’in hemen üzerinde işlem görüyor.

GÖZLER ŞİMDİ AVRUPA’DA

Piyasalar AMB’nin faiz kararını da yakından takip ediyor. Avrupa’da faizin 11 yıl sonra ilk kez artırılması beklenirken, faiz artırımına gitmesi beklenen Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı kadar sıkılaşma adımları konusunda verilecek mesajlar da euro üzerinde etkili olacak.

ECB son olarak 2011 yılında faiz oranlarını arttırmıştı. 2014’ten bu yana faizler negatif oranlarda seyrediyordu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans