Connect with us

Global

Rusya Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Published

on

Rusya Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Rusya Merkez Bankası politika faizini yüzde 7,5’ta sabit tuttu.

Ukrayna ile arasında başlayan savaş nedeniyle olağanüstü faiz artışı yapan Rusya Merkez Bankası, Mart ayında faizi yüzde 9,5’ten yüzde 20’ye çıkarmıştı. Kısa süre sonra kademeli olarak faiz indirimi uygulayan banka, Haziran ayında yeniden faizi yüzde 9,5’e indirdi.

Yılın ikinci yarısında da faiz indirimi devam etti

Temmuz ve Eylül ayında 50 baz puanlık faiz indirimi yapan banka, Ekim ayında faizi değiştirmeyerek yüzde 7,5 oranında korudu.

Bununla birlikte bugün gerçekleşen yılın son toplantısında faiz oranı değiştirilmedi.

Rusya’da enflasyon hangi seviyelerde?

Nisan ayında yüzde 17,8 ile son 20 yılın zirvesine yükselen enflasyon, devam eden aylarda düşüşe geçti kasım ayında enflasyon rakamı yüzde 12’ye düştü.

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

Rusya Merkez Bankası bugünkü toplantı metninde enflasyonun 2023’te yüzde 5 yüzde 7 aralığında olacağı, 2024’te ise yüzde 4’e gerileyeceği tahminine yer verdi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

Küresel piyasalarda risk iştahı

Published

on

By

Küresel piyasalarda risk iştahı

FED üyelerinin faizde durma sinyali vermesi ve Çin’de Caixin imalat PMI’ın sürpriz bir şekilde toparlanmaya işaret etmesiyle riskli varlıklara yönelik iştah yüksek seyrediyor.

Asya Pasifik’te hisseler Japonya ve Çin öncülüğünde yükseliyor.

Geçtiğimiz günü ekside kapatan ABD hisse senedi endekslerinde ise vadeliler pozitife ve negatif bölgede

ABD 10 yıllık tahvil getirisi borç tavanı gündeminin geride kalmasının ardından yüzde 3,66 ile yatay.

Continue Reading

Global

Summers’dan faiz yorumu

Published

on

By

Summers'dan faiz yorumu

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, dünyanın en büyük ekonomisinin sürekli bir enflasyon sorunu ve hızla artan borcuyla boğuşurken, kısa vadede ABD faiz oranlarının artacağını ve uzun vadede ABD vergilerinin önemli ölçüde artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz Salı günü Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde yaptığı konuşmasında Harvard Üniversitesi profesörü, ABD’nin FED’in yüzde 2 hedefinin iki katından fazla olan yüzde 4,5 ila yüzde 5’lik bir enflasyon oranına takıldığını söyledi.

Summers, geçmişteki faiz artışları ve bankacılık sektöründeki stresin ekonomi üzerinde beklenenden daha az baskı uyguladığı düşünüldüğünde, bunun merkez bankasının muhtemelen fiyatları baskılarını düzenlemek için federal fon oranını daha da artırmak zorunda kalacağı anlamına geldiğini açıkladı.

Summers, “Tahminim, Fed fonlarının bulundukları yerden 50 baz puan veya daha fazla bir noktaya ulaşması gerekecek” dedi. Ayrıca, bunun yarım puanlık bir artışın 25 baz puanlık artışlarla olup olmadığı ikincil öneme sahip olduğunu söyledi.

Continue Reading

Global

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Published

on

By

Piyasalarda borç tavanı rallisi

Amerika Birleşik Devletleri piyasalarının bir günlük tatilinin ardından ABD devlet tahvilleri ve hisse senetleri vadelileri, borç tavanı görüşmelerinin olumlu seyretmesi nedeniyle ralli yapıyor.

Uzun vadeliler tahvillere olan taleplerle birlikte ABD 10 yıllık getirisi 4 baz puan düşüşle yüzde 3,758 oldu.

Asya’da ise gerilen Çin-ABD ilişkilerinin etkisi devam ediyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 1, Çin CSI 300 ise yüzde 0,8 kayıp yaşadı.

Morgan Stanley’in Güney Koreli yapay zeka teknolojileri şirketlerine yönelik tavsiyesini yükseltmesinin ardından Kospi endeksi Asya Pasifik bölgesi piyasaları içinde olumlu ayrışıyor.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans