Connect with us

Global

Türkiye Tarımsal İthalatı Yüzde 47’e Yükseltti

Published

on

Türkiye tarımsal ithalatı yüzde 47’e yükseltti. Türkiye’nin Rusya’nın tarımsal dışa alımı 2021 yılının başından bu yana %22 yükselirken, aynı dönemde Türkiye’nin Rusya’dan tarımsal ürün ithalatı %47 yükseliş gösterdi.

Rusya, 2021 senesinin başından bu yana, 24 Mart itibari ile 2020’nin aynı zamanına göre tarımsal ihracatını %22 yükselerek 6,2 milyar dolara çıkardı.

Rusya Tarım Bakanlığının paylaştığı verilere göre, tahıl ihracatı 1,7 kat çoğalarak 2,5 milyar dolara yükselen Rusya’nın et ve süt ürünleri ihracatı %17 yükselerek 205 milyon dolara, yağ ve yağ ürünleri dışa alımı %26 yükselerek 1,3 milyar dolara çıkarken, diğer tarım ürünleri ihracatı ise %13’lük seviye ile 875 milyon dolara yükseldi.

Aynı zamanda Türkiye, Rus tarım ürünlerinin en büyük ithalatçısı durumunda yer aldı. Türkiye‘nin Rusya’dan ithal ettiği tarım ürünleri, sene başından bu yana geçen yılın aynı dönemine göre %47 yükselerek 991 milyon dolara çıktı.

Rusya’nın Çin’e arzı %13 yükselerek 963 milyon dolara çıkarken, Avrupa Birliği’ne ihracat %7 çoğalarak, 678 milyon dolar seviyeye yükseldi. Rusya’nın Mısır’a tarımsal ürün ihracatı %32 yükseldi ve 545 milyon dolara çıkarken, Güney Kore’ye ihracatı ise %28 yükselme ile 335 milyon dolara ulaştı.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Global

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Published

on

By

FED/Collins: Faiz artırımına ara vermeye açığım

Geçtiğimiz gün Rhode Island Community College mezunlarına yaptığı bir konuşmada Collins, enflasyonda gelecekteki artışlara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek “ılımlılık işaretleri” gördüğünü söyledi.

Collins “Para politikasının faiz oranlarını yükseltmeyi durdurabileceği noktada veya yakınında olabileceğimize inanıyorum. Bu, bugüne kadar alınan tedbirlerin ve kredi koşullarındaki genel sıkılaştırmanın iktisadi faaliyet üzerindeki etkisinin daha iyi değerlendirilmesi için bir fırsat sağlayacaktır” açıklamasında bulundu

Ancak, Fed’in Temmuz toplantısına kadar çeyrek puan artıracağı beklentisiyle piyasa fiyatları değişti.

Continue Reading

Global

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Published

on

By

Avrupa Birliği'nin en güçlü ekonomisi resesyona girdi

Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi olan Alman ekonomisi resesyona girdi. Almanya’nın 2023 ilk çeyreğine ilişkin GSYH verisinde son okuma yüzde 0,3 daralmaya revize edildi. Önceki okumada ülke ekonomisinde GSYH’de değişim yaşanmadığı belirtilmişti.

İlk çeyrekte kaydedilen çeyreklik bazdaki yüzde 0,3 daralmayla birlikte ülke ekonomisi resesyona girmiş oldu. Almanya ekonomisi 2022’nin son çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 0,5 daralma kaydetmişti.

Ülkede ilk çeyreğe ilişkin veriler negatif revizyona uğrarken, son gelen anketler de ekonomik görünümün kötüleştiğine işaret etti.

Almanya’da iş dünyasının görünümü üretim sektöründe yaşanan talep eksikliği nedeniyle Ekim’den beri ilk kez geriledi. Ifo beklenti göstergesi Mayıs ayında 91,7’den 88,6’ya düştü.

Öte yandan Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği tarafından gerçekleştirilen ayrı bir anket de ivme eksikliğine ve belirsiz bir görünüme işaret etti.

Continue Reading

Global

İngiltere’de enflasyonda sert düşüş

Published

on

By

İngiltere'de enflasyonda sert düşüş

İngiltere’de enflasyon Nisan ayında beklentilerin üstünde gelse de düşmeye devam etti.

İngiltere’de yıllık enflasyon Nisan ayında yüzde 8,7 oldu. Bu, yıllık enflasyon oranında 30 yılı aşkın bir süredir görülen en büyük düşüş oldu.

Nisan yıllık TÜFE’de yaşanan düşüşle geçtiğimiz yıl hızla artan enerji fiyatlarının yarattığı baz etkisi etkili oldu. Diğer yandan çekirdek enflasyon da beklenmedik bir şekilde yüzde 6,2’den yüzde 6,8’e çıktı.

Enflasyon beklentileri aşsa da Nisan ayında yeniden tek hanelere dönmüş oldu. Mart ayında ülkede yıllık enflasyon yüzde 10,1 olarak kaydedilmişti.

Aylık olarak bakıldığında ise İngiltere’de enflasyonun Nisan’da yüzde 1,2 olduğu izlendi. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,7 olarak belirlenmişti.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans