Connect with us

Dolar

TCMB Değişiklik Sonrasında Dolar/TL Kuru

Published

on

TCMB değişiklik sonrasında Dolar/TL’de ciddi gelişmeler yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanının istifası sonrasında yaşanan sığ işlem düzeylerindeki dolar/TL kuru ilk fiyatlanmasında geçtiğimiz haftanın kapanış kuruna göre yükselme kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda başkan değişikliğinden sonra Dolar/TL ‘de yükseliş kayıt edildi.
Asya’da ilk kotasyonlarda dolar/TL %16 yükselme kaydetti. Dolar/TL saat 21:38 itibari ile %16,2’ye kadar yükseliş ile 8,3880’e kadar çıktı.

Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

TCMB Ağbal’ın Yerine Kavcıoğlu Geçti

Cumartesi gününün ilk çeyreğinde Resmi Gazete’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Naci Ağbal vazifesinden alınırken TCMB’de başkanlığa Şahap Kavcıoğlu geçirilmişti.

Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasında yaptığı enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefini ifade etmişti.

Kavcıoğlu açıklamasında şu cümleleri kullandı:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş vazife ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda temelli düşüşü sağlama temel hedefi yönünde para politikası araçlarını aktif bir şekilde kullanmaya devam edecektir.
Enflasyondaki geriye gitme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki sabit iyileşme yolu ile makroekonomik istikrarı iyi yönden etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı yükseltici sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime oranlı bir şekilde yapılacak olup yürütüme geçirelecek politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları aktif bir şekilde kullanılacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkan Değişikliği Sonrasında Dolar/TL Kuru Fiyatı

Kavcıoğlu Bankacılarla Görüştü

Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınmasının sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda bulunan bankaların genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, banka genel müdürleri ile yaptığı toplantıda ciddi mesajlar verdi. Toplantıda Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası’nın birinci hedefinin enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğinin altını çizdiği öğrenildi.
Toplantıda Kavcıoğlu’nun ilettiği diğer ana mesaj ise, yeni devrede Merkez Bankası’nın politikalarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmayacağı yönündeki vurgular oldu. Toplantıda takvim dışı para politikası kurulu toplantısı olmayacağı mesajları da göz önünde tutuldu.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar 18,80’de tutunuyor

Published

on

By

Dolar 18,80'de tutunuyor

Geçtiğimiz hafta 18,80 seviyesine yükselen dolar kuru özellikle işlemlerin sığ olduğu Asya seansında kısa süreli yükseliş atakları yaşamaya devam ediyor.

Hafta içerisinde 18,80-18,85 aralığında fiyatlanan dolar küresel ve iç gelişmelere karşı tepkisizlik devam ediyor.

Küresel tarafta dolar endeksinde Kasım ayında hızlanan düşüş, bu ay da devam ediyor. Dolar hem gelişmiş hem de gelişen ülke paraları karşısında gerilemeye devam ediyor.

Yurt içinde ise Merkez Bankası toplantısı, yaklaşan seçimler ve yavaşlama işaretleri veren ekonomik göstergelerin fiyatta etkili olmadığı görülüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TL’nin fazla değerli olmasının ihracat ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olacağını belirterek optimal seviyede olması gerektiğini, bunu da piyasanın belirleyeceğini ifade etti.

Gözler Merkez Bankasında

Bugün yurt içinde imalat güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Yarın ise hem haftalık istatistikler açıklanacak hem de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporu sunumunu gerçekleştirecek. 2022’yi %64 ile kapatan enflasyon 2023’te nasıl olacağına dair tahminlerin açıklanacağı toplantı 10.30’da gerçekleşecek.

Continue Reading

Dolar

Dolar yükselmeye devam ediyor

Published

on

By

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar, küresel piyasalarda gerileme yaşarken dolar/TL’de gün içinde yatay seyretse de gece seanslarında ani yükselişler görülmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz hafta içerisinde 18,86 seviyesine yükselerek rekor seviyeyi gördü.

Euro ve frank kuru rekor tazeledi

Fed’in faiz artış hızını en düşük seviyeye çekeceği Şubat’ta 50 yerine 25 baz puanlık faiz artışına gideceği beklentisinin ardından dolar, küresel piyasalarda son 7 ayın en düşük seviyesine indi. EURUSD, bu gelişme ile dün 1,0762 ile yine 7 ay sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Paritedeki yükselişin etkisiyle EUR/TL geçtiğimiz gün 20,22’ye çıkarak Aralık 2021’deki rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Continue Reading

Borsa

Dolar/TL’de yeni rekor

Published

on

By

Dolar/TL'de yeni rekor

Türk varlıkları dalgalı işlem gününe başladı. Dolar/TL 18,78’i geçerek yeni bir rekor kırdı.

Borsada da yüzde 4’e varan kayıplar yaşanırken, piyasa hızlı bir şekilde tepki vererek kayıpların bir kısmını toparladı.

Gün içi en düşük seviye olarak 5.270 puanının görüldüğü endekste yaşanan düşüşte Aralık sonunda SPK tarafından yayımlanan ve para piyasası fonlarının Pay Senedi Rapor Pazarı’nda ters repo sözleşmesi yapmasına yasak getirilmesi ve bu sözleşmelerin teminat gösterilerek işlem yapılmayacak olmasının etkilerinin hissedildiği söyleniyor.

Diğer yandan yılbaşı sonrası piyasanın kar satışlarına başlamasıyla birlikte algoritma işlemlerinin de ivmeye katılarak satışları daha da derinleştirmiş olabileceği söyleniyor.

Halka arz takviminin de yatırımcıların tercihlerinde etkili olduğu ifade ediliyor. Bunun yanında borsa yatırımcısının siyasi taraftaki gelişmeleri de yakından izlediği belirtiliyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 8,61 olurken, Türkiye’nin risk primi de 513 baz puan seviyesinden işlem gördü.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans