Connect with us

Dolar

TCMB Değişiklik Sonrasında Dolar/TL Kuru

Published

on

TCMB değişiklik sonrasında Dolar/TL’de ciddi gelişmeler yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanının istifası sonrasında yaşanan sığ işlem düzeylerindeki dolar/TL kuru ilk fiyatlanmasında geçtiğimiz haftanın kapanış kuruna göre yükselme kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda başkan değişikliğinden sonra Dolar/TL ‘de yükseliş kayıt edildi.
Asya’da ilk kotasyonlarda dolar/TL %16 yükselme kaydetti. Dolar/TL saat 21:38 itibari ile %16,2’ye kadar yükseliş ile 8,3880’e kadar çıktı.

Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

TCMB Ağbal’ın Yerine Kavcıoğlu Geçti

Cumartesi gününün ilk çeyreğinde Resmi Gazete’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Naci Ağbal vazifesinden alınırken TCMB’de başkanlığa Şahap Kavcıoğlu geçirilmişti.

Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasında yaptığı enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefini ifade etmişti.

Kavcıoğlu açıklamasında şu cümleleri kullandı:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş vazife ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda temelli düşüşü sağlama temel hedefi yönünde para politikası araçlarını aktif bir şekilde kullanmaya devam edecektir.
Enflasyondaki geriye gitme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki sabit iyileşme yolu ile makroekonomik istikrarı iyi yönden etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı yükseltici sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime oranlı bir şekilde yapılacak olup yürütüme geçirelecek politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları aktif bir şekilde kullanılacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkan Değişikliği Sonrasında Dolar/TL Kuru Fiyatı

Kavcıoğlu Bankacılarla Görüştü

Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınmasının sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda bulunan bankaların genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, banka genel müdürleri ile yaptığı toplantıda ciddi mesajlar verdi. Toplantıda Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası’nın birinci hedefinin enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğinin altını çizdiği öğrenildi.
Toplantıda Kavcıoğlu’nun ilettiği diğer ana mesaj ise, yeni devrede Merkez Bankası’nın politikalarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmayacağı yönündeki vurgular oldu. Toplantıda takvim dışı para politikası kurulu toplantısı olmayacağı mesajları da göz önünde tutuldu.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dolar

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Published

on

By

Dolar kuru haftaya güçlü başladı

Dolar, Cuma günü küresel piyasalardaki değer kaybıyla birlikte haftayı 18,55 seviyesinden kapattı. Dolar/TL, yeni haftaya yükselişle başladı. Dolar kuru yeniden 18,60 seviyesine çıktı.

Geçtiğimiz cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar beklentilerden iyi gelirken, işsizlik oranında 0,2 puanlık artış yaşandı. Olumlu gelen ve sektörün güçlü olduğunu gösteren veriye karşın dolar endeksi sert bir düşüş yaşayarak haftaya 110,78’den kapattı. Tahvil tarafında ise daha sınırlı bir gerileme oldu.

Dolardaki düşüş ve EUR/USD’nin 1’e yaklaşmasıyla birlikte Dolar/TL’de de bir miktar gerileme görüldü. Gün içerisinde 18,50’nin altını test eden kurda kapanış 18,55’den olurken, bugün dolardaki pozitif görünüme bağlı bir miktar toparlanma söz konusu.

Piyasalar FED’in Aralık ayında 50 baz puanlık faiz artışı yapmasına olasılık verirken, nihai faizin yüzde 5 üzerinde oluşan beklentilerde kuvvetleniyor. Faiz beklentilerinin yükselmesi doların haftaya iyi başlamasını sağladı. Dolar endeksi 111’in üzerine çıktı.

Continue Reading

Dolar

Dolar, haftaya yeni rekorla başladı!

Published

on

By

Dolar, haftaya yeni rekorlar başladı!

Fed’den gelen şahin mesajları doları güçlendirmeye devam ederken, Dolar/TL’de tarihi zirve görüldü.

Dolar/TL kuru haftaya yeni rekorla başladı.

Dolar kuru, Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde 18,44 seviyesini geçerek gün içi gördüğü rekor seviyesini yeniledi.

Geçtiğimiz hafta Fed’in şahin mesajları ve TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indiriminin etkisiyle birlikte Dolar/TL kuru Aralık 2021’de kırdığı rekoru tazelemişti.

Hafta’nın ilk işlem gününde Türkiye’nin risk primi 781 baz puan artış görürlürken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi de yüzde 13,99 seviyelerinde

Küresel piyasalarda doların karşısında duran yok

İngiltere Başbakanı Liz Truss’un agresif vergi kesintilerini öngören paketinin ardından enflasyonun daha da tetikleneceğini endişesi ve Fed’in sert faiz artışı uygulamalarına girmesiyle birlikte düşüş yaşayan sterlin haftaya dolar karşısında rekor düşük seviyeye geldi.

Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng haftasonu, vergi kesintileri planını kastederek “daha fazlası yolda” açıklaması yapmasıyla sterlin Asya’da yüzde 5 civarında değer kaybederek 1,0350 dolar ile rekor düşük seviyeye geriledi.

IIF dolar/TL’de adil değeri güncellendi

Dolar/TL rekor seviyelere yükselirken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) de dolar/TL’deki adil değerini güncelledi.

IIF Başekonomisti Robin Brooks, dolar/TL’de adil değeri 16,50’den 21 seviyesine yükselttiklerini duyurdu. Brooks bu değerin salgın öncesi dönemde 5,50 seviyesinde olduğunu hatırlattı.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesinde

Dolar 18,2776 ile yılın en yüksek seviyesini görmüştü. 18 Ağustos’ta Merkez Bankası 100 baz puan faiz indirimi yapmasının ardından 18 seviyesini aşan dolar kuru, kademeli olarak 18,20’li seviyelere çıktı. 20 Aralık’taki tarihi zirve sonrasında en yüksek seviyesi olan 18,2776 ile sene başından bu yana %35 artış yaşamış oldu.

Küresel yüksek enflasyona karşı merkez bankalarının sıkılaşma sürecine girmesi Fed’in de agresif faiz artış politikası uygulamasıyla birlikte dolar göstergesi 110 seviyesine ulaşarak son 20 yılın zirvesini gördü. Euro’nun dolar karşısındaki yine 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi ve parite etkisiyle dolar, gelişen ülke paraları karşısında yükselişine devam ediyor.

Yarın yapılacak Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve 21 Eylül’de yapılacak olan FED toplantısında iki merkez bankasının da 75 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor. TCMB’nin bu süreçte farklı para politikası uygulaması Türk Lirası üzerindeki baskıları artırıyor.

Hafta başında açıklanan Orta Vadeli Programda 2022 yıl sonu dolar kuru tahmini 16,62 olarak belirlendi. Dolar kurunda 2023 yılı için tahmin 21,52, 2024 yılı için 24,62 ve 2025 yılı içinse 25,77 oldu.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans