Connect with us

Dolar

TCMB Değişiklik Sonrasında Dolar/TL Kuru

Published

on

TCMB değişiklik sonrasında Dolar/TL’de ciddi gelişmeler yaşandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanının istifası sonrasında yaşanan sığ işlem düzeylerindeki dolar/TL kuru ilk fiyatlanmasında geçtiğimiz haftanın kapanış kuruna göre yükselme kaydetti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda başkan değişikliğinden sonra Dolar/TL ‘de yükseliş kayıt edildi.
Asya’da ilk kotasyonlarda dolar/TL %16 yükselme kaydetti. Dolar/TL saat 21:38 itibari ile %16,2’ye kadar yükseliş ile 8,3880’e kadar çıktı.

Dolar/TL kuru geçtiğimiz haftayı 7,21 seviyesinde kapatmıştı.

TCMB Ağbal’ın Yerine Kavcıoğlu Geçti

Cumartesi gününün ilk çeyreğinde Resmi Gazete’de açıklanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Naci Ağbal vazifesinden alınırken TCMB’de başkanlığa Şahap Kavcıoğlu geçirilmişti.

Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, ilk açıklamasında yaptığı enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefini ifade etmişti.

Kavcıoğlu açıklamasında şu cümleleri kullandı:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kanun’la belirlenmiş vazife ve yetkiler çerçevesinde enflasyonda temelli düşüşü sağlama temel hedefi yönünde para politikası araçlarını aktif bir şekilde kullanmaya devam edecektir.
Enflasyondaki geriye gitme, ülke risk primlerindeki düşüş ve finansman maliyetlerindeki sabit iyileşme yolu ile makroekonomik istikrarı iyi yönden etkilerken, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı yükseltici sürdürülebilir büyüme için de gerekli koşulların oluşmasına katkı sağlayacaktır.

Bu bağlamda Para Politikası Kurulu toplantıları, daha önce kamuoyuna ilan edilen takvime oranlı bir şekilde yapılacak olup yürütüme geçirelecek politikalarda şeffaflık ve öngörülebilirlik ilkeleri doğrultusunda tüm paydaşlar ile iletişim kanalları aktif bir şekilde kullanılacaktır.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentiler dışında aşan faiz yükseliş
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkan Değişikliği Sonrasında Dolar/TL Kuru Fiyatı

Kavcıoğlu Bankacılarla Görüştü

Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanlığı kararı ile görevden alınmasının sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu’nda bulunan bankaların genel müdürleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, banka genel müdürleri ile yaptığı toplantıda ciddi mesajlar verdi. Toplantıda Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası’nın birinci hedefinin enflasyonla mücadeleyi sürdüreceğinin altını çizdiği öğrenildi.
Toplantıda Kavcıoğlu’nun ilettiği diğer ana mesaj ise, yeni devrede Merkez Bankası’nın politikalarında herhangi bir değişikliğin söz konusu olmayacağı yönündeki vurgular oldu. Toplantıda takvim dışı para politikası kurulu toplantısı olmayacağı mesajları da göz önünde tutuldu.

Daha fazla piyasa haberi için; https://bugunfinans.com/piyasa/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Altın

Altında Yükseliş Dolarda Düşüş Bekliyor

Published

on

By

Altında yükseliş dolar endeksinde düşüş bekliyor. 135 milyar dolarlık DoubleLine Capital kurucusu ve CEO’su olan Jeffrey Gundlach dolarda düşüş beklentisini sürdürdüğünü ifade derken altının ise nihayetinde çok daha yüksek olacağını dile getirdi.

Gundlach, “Dolardaki düşme eğilimi ile altın fiyatlarının çok daha yüksek noktaya çıkacağını tahmin ediyorum. Emtiada da 15 ay önce başlayan yükselmenin halen önemli bir alanı var” dedi.

Yönetici, diğer bir yandan altında hareketi kısa vadede beklemediğini görüşlerinin daha çok uzun vadede geçerli olduğunu belirtti. “Dolar aşağı yönlü gidecek, kısa vade için beklentim nötr olsa da uzun vadede dolar endeksinin 70 düzeyinin altına inmesi ihtimal dışı değil” diye konuştu.

Continue Reading

Dolar

Dolar/TL En Yüksek Seviyesini Gördü

Published

on

By

Dolar/TL en yüksek seviyesini gördü. ABD’de Başkan Joe Biden’ın yüksek teşvik paketi hazırlaması ile ilişkin haber akışı sonrası dolarda yükselme kaydedilirken, dolar/TL kuru bir önceki zirvesi olan 8,5793’ü geçerek tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı.

Küresel piyasalarda dikkatleri üzerine toplayan ABD Başkanı Joe Biden’ın 6 trilyon dolarlık bütçe tasarısı Dolar/TL fiyatlamaları üstünde de etkili oldu.

Perşembe günü haberin bildirilmesi sonrasında 8,5439’a kadar yükselme yapan dolar/TL kuru cuma günü 8,59 seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek zirvesine ulaştı. Türk Lirası dolar karşısında Güney Afrika randı ile beraber olumsuz ayrışan para birimlerinin başında geldi.

Biden’ın devasa teşvik paketi ile ilişkin haber akışının sonrasında ABD 10 yıllık tahvil getirileri %1,61’in üzerine yükseldi.

ABD ekonomisinin hızlı düzelmesi için ABD Merkez Bankası (Fed) başta olmak üzere ekonomiye para politikası kanalı ile verilen desteklerin geri çekilmeye beklenenden daha önce gerçekleşeceği beklentisini gittikçe daha çok destekliyor.

Bu süreç ilerlemekte olan ülke para birimleri genelinde satış baskısı oluştururken Türk Lirası da bundan etkilendi.

Türkiye’nin risk primi 400 baz puanın üstünde işlem yaparken gösterge tahvil faizi de %18,78 seviyesinde.

Continue Reading

Dolar

Dolar TL Haftayı Sakin Kapatmaya Hazırlanıyor

Published

on

By

Dolar TL haftayı sakin kapatmaya hazırlanıyor. Fed tutanakları sonrasında artış gösteren dolar/TL haftanın son gününde yatay bir hareket izliyor.

Dolar/TL , ABD Hazine tahvili faizlerindeki geriye dönük hareket ve doların güçsüzleşmesi ile cuma günü yatay bir seyir takip ederek 8,38 seviyesinde bulunuyor.

Haftaya 8,45 düzeyinde başlayan dolar/TL kuru, 8,30’a kadar gerileme yaptıktan sonra fed tutanaklarıyla beraber çarşamba günü 8,43’e kadar yükselmişti. Perşembe ve cuma günü sakin bir hareket izleyen kur, hafta başından bu yana %0,85 düşüş yaşadı.

Fed tutanaklarının bildirilmesi ve varlık alımının azaltmak için tartışmaların yakın zamanda başlayabileceğine dair şüphelerle beraber çarşamba gününden bu yana gelişen ülkelerdeki kırılgan ülkelerin para birimleri gerileme kat ediyor.

Şili Pesosu tutanaklar sonrasında %0,82 ile en çok değer kaybı yaşayan para birimi olurken, Türk Lirası %0,27 ile en fazla düşüş yaşayan yedinci para birimi sırasında yerini aldı.

Continue Reading

GLOBAL

Copyright © 2020 Bugun Finans